Bock Bira Reçetesi Tavsiyesi

Herkese merhabalar. Evde bira yapımına yeni yeni başladım. Bir bock kiti kurmak istiyorum. Kozel Dark çok severek içtiğim bir bira ve ona yakın bir bock bira yapmayı çok isterim. Şöyle bir reçete sizce nasıl olur.
Muntons Bock
1kg Koyu Candi Şeker
500gram dark dme

Açıkcası forumda çokca okuyup bir sürü seçenek görmeme rağmen inatla kendi mayasıyla kurmayı planlıyorum. Reçetemi yorumlar ve tavsiyelerinizi esirgemezseniz sevinirim.

Bira gūclendirici kitle kurman lazım oda stokta yok şekerle kuruyom ama olmuyo

Daha önce hiçbir bock tarifinde bira güçlendirici kullanan okumadım ben forumda ama :confused:

2 Beğeni

Okumana gerek yok brader ben cok kurdum inan bana guclendiruci kitle bambaska ama suan stokta yok guclendirici

Ben 500 koyu candy + 500 dme ile kurmuştum. En beğendiğim kitlerden olmuştu. İçimi baya hafifti. Alkol arttırmak hafif içimi bozabileceğinden ben olsam tercih etmezdim. Maya olarak da kit mayasını kullanabilirsiniz.

ben daha önce koyu dme ve şeker ile kurdum ama nedense en sevmediğim kit bu olmuştu. sakın ola ki soğutmuş olmasın yorumum! beğenen çok arkadaşım olmuştu. ama coopers pilsner, draught ve tom caxton real ale yanında gerçekten kola gibi kalmıştı. belki de ben yapamamış olabilirim.

1 Beğeni

Muntons bock
us05 maya
500gr koyu dme
500gr buğday dme
250gr candy

30gün mayalanma (ama bu mayalanma esnasında 5 gün fln bakamadım kite ve 4-5 C gördüğü için mayalar uyudu) 25-30 gün şişede karamel baskın güzel bir ürün oldu.

Bende biranın tadı kadar renginede önem veriyorum, onun o pırıl pırıl sarı tonu rengi bira ile özdeşleştiği için koyu renk birayı sevmeyen kesim tadı ne kadar güzel olsada beğenmiyor, ancak bilenlerin seçeceği bir bira.
:beer::beer::beer: