Bock kit mayalama sıcaklığı- soğutamadım !

(Emre Demirel) #1

1 kg dme 200 gr belgian candi sugar ile 22 lt den biraz fazla kurduğum bock kitin sıcaklığını yeterli soğuk suyum olmadığı için 22.8 e kadar düşürebildim ama uzun sürecek gibi görünüyor düşmesi. Küvete alıp biraz suyun içinde bekleteyim dedim.

1-Daha mayayı atmadım. İdeal sıcaklık 20 deniyor ama bu haliyle mayalasam sıkıntı olur mu?

2-Mayalamadan önce bu şekilde 4-5-6 saat beklemesi sıkıntı olur mu ?

3-Sıcaklığının düşmesinin beklemeden önce çalkalamıştım ama sıcaklık düştükten sonra mayayı atmadan hemen önce tekrar çalkalamalı mıyım ?
Teşekkürler

(Eşşekkadaradam) #2

22.8 sorun olmaz bence mayalari beklemesi daha büyük Problem. Pilseni 26 27 de mayalamistim gayet icilebilir oldu. 35 ı geçmese mayalari öldürmez deniyor zaten.

(Emre Demirel) #3

Özgür hocam senin yorumuna güvenerek mayayı koyuyorum o zaman, ya peki çalkalama durumu?? mayayı atmadan önce tekrar çalkalamak gerekir mi ?

(Emre Demirel) #4

@GunelOzgur ün yorumuyla 22.6 da mayaladım ve kapattım. buz desteği ile 20 ye çekmesini sağlayacağım bir yandan. Tekrar çalkalamadım bu arada, gelişmeleri paylaşırım, teşekkürler

(Eşşekkadaradam) #5

Gönlünü ferah tut 22.6 da hiç birşey olmaz :wink: iyi haberlerini bekliyoruz​:smiley:

(Emre Demirel) #6

5 haziran saat 5 gibi mayalamıştım. 6 haziran sabah saat sekiz gibi ufaktan gupguplamaya başlamıştı :smiley: Her şey yolunda gidiyor gibi bakalım.

(Eşşekkadaradam) #7

Maalesef bock cok uzun gupguplamiyor :grinning:
3 güne biter sanırım.

(Emre Demirel) #8

Çok dert değil bence :smiley: 13 günde şişeleyenler vardı forumda. 1046-48 ölçtüm mayalamadan önce. Son ölçüm kaçı görse iyi 22.8 idi ölçtüğümde bu arada