Bock Kiti İkinci(?) Gazlanma

(Can) #1

Merhabalar, konuyu Facebook grubuna da yazmıştım da kaynadı sanırım.

1 kg dark dme ve 19lt su ile yaptığım bock kitini 1’er adet 750/360 küp şekerle şişeledim. 2 hafta geçti, tadına baktım fakat az gazlı biranın bana çok uymadığını farkettim. Şimdi ben bu biraların hepsini açıp aynı şekerden iki adet kopup tekrar kapaklasam, 2 hafta sonra iki kat gazlı bir bira elde eder miyim?

(Taylan Özdere) #2

Şişe başına 2 gram şeker biraz az gelmiş olabilir. Kapakları açıp içine tekrar şeker atıp yeniden kapaklayabilirsiniz. Tavsiyem 2 yerine 1 adet şeker eklemeniz olur. 2 tanesi fazla basınç yaratabilir.

Fakat bunu yaparken dikkatli olmanız gerekli. Şeker ılık birada çözünmüş karbondioksitin bir anda gaz haline geçmesine yol açar. Yani şeker atarken aşırı köpürme ve taşma başınıza gelebilir :slight_smile: Bunu en aza indirmek için şeker ekleyeceğiniz şişeleri soğutmayı deneyebilirsiniz, fakat yine de biraz köpürme olur.

Ilık veya soğutulmuş olarak 1-2 şişede deneyin öncelikle :wink:

Siselenmis biradaki gaz olusumunu nasil arttirabiliriz
(Can) #3

Teşekkürler :smile:

Şişeleri soğtursam mayalar zarar görmez mi?

(Taylan Özdere) #4

Soğutulduğunda maya uykuya geçer, fakat ölmez. Düşük bir ihtimalle yeniden uyanmayabilir. O yüzden ilk olarak ılık bira ile bir deneyin.

Şekeri dikkatlice atıp hızlıca kapatırsanız genelde problem olmuyor.

(Can) #5

Peki biraları açtığımda o zamana kadar olan gazlanma boşa gitmiş olmuyor değil mi? Bu sebeple tek şeker atmamı önerdiniz sanırım.

(Taylan Özdere) #6

Bir miktar gazı kaçacak, bunu engellemek mümkün değil. Fakat gazın tamamı kaçmayacaktır. O yüzden 2 şeker atmanız biraz fazla gelebilir :slight_smile: Bu arada hepsini aynı anda açıp şeker atmak zorunda değilsiniz. 1-2 tanesini tek şekerle, 1-2 tanesini 2 şekerle deneyin. 1 hafta sonra açıp sonuçları karşılaştırın. Yalnız 2 şeker attıklarınızı göz önünden ayırmayıp, aşırı gazlanma oluşacak gibiyse hemen tüketmeniz iyi olur. Şişeler patlamasın :wink:

(Can) #7

Deneyerek görelim diyorsunuz :slight_smile: tamamdır çok teşekkürler