Bock kiti köpük durumu

(Gökhan ÖZTÜRK ) #1

Merhabalar,

10 Kasım akşamı kit ile gelen tarife uygun olarak kurduğum ve sürekli olarak 18-20 derece aralığında tuttuğum Bock biramı 29 Kasım günü 2’şer adet 750/360 küp şekerle şişeledim. Bu aralar da ufak ufak tadım amaçlı açıyorum. Ancak köpük durumu ile ilgili merak ettiğim bir konu var. Şişelerimin hepsi güzelce gazlanmış ancak bazı şişelerim içim sonuna kadar kalıcı, kremamsı, ince köpüklü bir yapıda iken bazıları gazoz gibi anlık olarak iri iri köpükleniyor ve köpük hemen sönüyor. Kısacası her şişede farklı bir “head retention” durumu var. Sizce aynı şekilde sterilize edip aynı miktar şekerle kapattığım bu şişelerdeki fark neden kaynaklanıyor olabilir? Şişeleri 18 derecedeki kilerden aldıktan sonra buzdolabında bekletme süremin kalıcı köpük üzerinde bir etkisi olabilir mi?

(anon97365651) #2

aynısı yaşadım, bende merak ediyorum

(Ezio Auditore) #3

Küp şeker attığımız için sanitasyon problemi yaşıyor olabilir miyiz?

(Gökhan ÖZTÜRK ) #4

Sanitasyon sorunu olduğunu zannetmiyorum çünkü tatlar düzgün. Herhangi bir bozulma belirtisi yok.

(Ezio Auditore) #5

Geriye sanırım ısı stabilite sorunu kalıyor. Bir şişe daha yüksek, bir şişe daha düşük sıcaklıklarda beklediyse, bundan dolayı olmuş olabilir.

(Gökhan ÖZTÜRK ) #6

Şişelerin hepsi kilerde aynı kasada duruyor esasında ama aklıma kasadan alıp buzdolabına koyduktan sonra orada bekletme süresi farkı geliyor benim de. +4 derecede şişerlerden biri 2 gün biri 2 saat beklemiş olabilir mesela. Bu konuda daha çok kontrollü deney yapmak lazım anlaşılan :smile:

Bunun dışında önerisi olan? (Şişe ya da içilen bardak içinde eskiden kalma kılcal çiziklerin etkisi, dolum sırasında şişelerden birinin ötekine göre 3-5 mm daha fazla doldurulması vb.)

(Efe Rüzgar) #7

Bunun nedeni benim tecrube ettigim kadariyla

1. Sise dolumunu aktarma yapmadan doğrudan musluktan yaptigimizdan bilhassa son siselerde dipten tortu karismasi ve dolayisiyla her sisedeki maya miktarinin farkli olmasi.

2. Buzdolabı etkisi. Henuz tam emin olamasam da buzdolabinda bekletme olumlu etki ediyor kopuge.

(evbiracisi5) #8

Ben Bock biramı şişeledikten sonra deneme amaçlı bazı şişeleri oda sıcaklığı 23-24 derece aralığında ve bazılarını da 16-18 aralığında 17 gün boyunca tuttum. Köpük yüksek derecede beklettiğim şişelerde çok daha fazla (gereğinden fazla) oluşmuş. 16-18 derece arasında belirttiklerimde ise normal köpüklenme var.Isı gerçekten şişede köpüklenme için çok önemli bir etken.

(Eser Ballı) #9

http://homebrewmanual.com/bottle-carbonation-experiment/ sorularınıza cevap olabilir.