Bock Kitini Sevmeyenler

Bundan önce muntons pilsner yapmıştım ve hafif acımsılık damak tadıma daha uygun gelmişti fakat bock birası, mayanın tüm şekeri öğütemiyor olmasından mı neden bilmiyorum bana biraz tatlı geldi ve baydı. Fermantasyon şartlarını eksiksiz olarak yerine getirmiştim, hatta 500 g da şerbetçiotlu dme kullanmıştım.
Tabi ki yine de piyasadaki biraların çoğundan daha iyi bir içimi var.
Öneriler, benim gibi düşünenler var mı merak ediyorum.
Evil dog kitim şişelenmeye hazır bakalım o nasıl olacak.

2 Beğeni

Aynı tadı ben de aldım,genelde Bock kiti için bekleme sürelerini uzun tutmak gerekiyormuş…

Bock forumda çok övülen bir kit. Ben de yeni şişeledim. 10 gün sonraki tadımda pekmez tadı ile beraber fazla şekerli idi. 16 gün sonra, iki gün buzdolabında saklanan örnek daha iyiydi. Sanırım bir haftaya daha da iyi olacak. Biraz sabır isteyen bir kit.

10 gün 20 gün bir kiti gerçekten değerlendirmek için gerçekten kısa bekleme süreleri. Biralarınıza mayalarınıza zaman vermenizi öneririm.

1 Beğeni

Çok istiyorum ama veremiyorum. Umarım sabretmeyi öğrenirim. Ilk kiti yaptığım zamankinden biraz daha sabırlıyım gerçi.

daha güzel biralar içmek istiyorsanız bekleyin. gayet net.

3 Beğeni

İlk başlarda stok az olduğu için daha biranın asıl tadı alınamadan bütün şişeler bitmiş oluyor maalesef. 1-1,5 aydan önce içmeye başlamasam da yine de tadın oturması için kısa bir süre olduğunu düşünüyorum.
Bock kitine gelince ilk açtığım şişeler dediğiniz gibi şekerli/tatlı gibiydi. Ama sonrasında tat değişmeye başladı. Şişeleyeli 2 aya yaklaştı ancak hala her açtığım şişede tat farklılıkları oluyor. Süreyi daha uzun tutmak gerekiyor.

Bock’ı bekletiyorum, haftada 1 tane içiyorum. Hala 2,5 lt’lik kolanın ertesi gün içilmesi gibi :slight_smile: Ben de sevmedim bu kiti, yaptığım en kötü stout bock’tan iyi bana göre.

1 Beğeni

Merhaba

linkte kendi kurduğum bock kiti hakkında elimden geldiğince deneyim paylaşmaya çalıştım. ben 1 haftalık genç birayı denediğimde türü için gayet makul bir tat, gaz ve köpükle karşılaştım. Elbette bir lager gibi gazlı değil.

Selam Mert, Bock 20 gündür dışarıda şişede bir kısmını buzdolabına alıp orada beklemeye alsam…ne dersin?

1 Beğeni

Ben de maalesef Bock’ı sevemedim bir türlü. Sonuçta herkesin damak tadı, zevkleri farklı. 9 aylık, gazlanması, köpüklenmesi vs. her şeyi yerinde, 2 adet dark dme ve s04 maya ile yapılmış olan bock biralarımı bugün içsem bile acı biradan aldığım zevki alamıyorum. 2 şişe üst üste içesim bile gelmiyor :slight_smile:

Bence de bock fazla hafif bir bira, bana da fazla keyif vermedi. Oranje bock’ım ise henüz 23 günlük olduğu için yorum yapmak için erken ama ilk tadımlarıma göre bock’tan daha lezzetli gibi görünüyor ancak bana yine hafif gelecek sanırım. O yüzden yakın zamanda doppelbock yapmayı düşünüyorum.

1 Beğeni

Mustafa sen tadıma getir, hatta fazla fazla getir, hatta hepsini getir :stuck_out_tongue: içeriz biz onları. Şakası bir yana damak tadı meselesi.:wink:

dene ve paylaş sonuçları :wink:

1 Beğeni

Doppelbock yapsak 21 ya da 22 litreye ve şeker sindirimi yüksek bir lager mayası kullansak nasıl olur?

Abi tadıma gelemiyorum maalesef içim yanarak :slight_smile: tam da 4 adet kalmıştı :slight_smile:

1 Beğeni

Haklısın…şişede bir ay bekleyen Bock’ın 10-15 günlük tadımlar ile ilgisi yok. Yoğun pekmez/şeker tadı yerini eser miktarda şeker tadına bırakmış. Köpük daha yoğun ama fazla kalıcı değil. Gazlanma bu kite göre güzel (1000/360)

Bir ay sonra son durum (+iki gün buzdolabında)

1 Beğeni

bock çok güzel bir biradır.güzelliği hafif tadı ve içimlik olmasındandır.genelde almanya da festivallerde,kış aylarında yapılır ve içilir.bazı yerel birahaneler sadece bock üretip sunarlar.
çok geleneksel biradır.almanlar,avusturyalılar içine takviye yapılmasına genelde karşı çıkarlar.
kış aylarında birahane bahçelerinde ayakta, yanına sosis-patatesle harika gider.

2 Beğeni

Evet güzel bira…bu başlık altında biraz garip oldu gerçi :slight_smile: Şişede sabır isteyen bira olduğu açık. Ben de erken tadımlarda korkmuştum. Gelişimi çok rahat fark ediliyor.

1 Beğeni

İlgilenenler için 1 kasa Bock kitini takasa veriyorum, yarım kilo dme ve şeker ile itina ile kurulmuş olup 1 aydır da şişededir …karşılığında ale ,pilsener ,lager değerlendirilir,böylece ilk Bira borsasını da kurmuş ve
yeni dostlar edinmiş oluruz,yer İstanbul…:slight_smile: