Bock kurmayı düşünüyorum

(Emre) #1

Herkese merhaba. Foruma yeni katıldım :slight_smile: yaklaşık bir hafta önce kurduğum pilsner bira kitinden bugün bir shot bardağı kadar örnek aldım. Rengi açık sarı,tadı da fena değildi :smiley: Şeker koymadığım için gazsızdı tabi ki. Bundan sonra bock kurmayı düşünüyorum. “Bock pişman etmez.” cümlesini duymak beni çok gaza getirdi açıkçası :smiley: DME,toz şeker,şerbetçi otu vs… kafamda uçuşuyor hepsi. Daha önce bock kuran varsa önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla… :blush:

(Eşşekkadaradam) #2

Tecrübem yok, tadını bile bilmem ama buradaki övgülerin kurbanı olarak cmtesi kurdum :slight_smile:
500 gr dark dme, 400 gr Belgian candy, 400 gr şeker. …bakalım nasıl olacak. Karamel tadı başkan olacak anladigim kadariyla, kurunca zaten kokusundan anlaşıldı. Severseniz sırf kokusu için Belgian candy yapın derim. Dark dme de güzel kokuyor. Şimdilik sadece kokusunu biliyorum o da güzeldi :slight_smile:

(Emre) #3

Belgian candy dediğin şey nedir? Bilgim yok hiç :blush: Karamel tadı için ben caraAroma kullanmayı düşündüm. İyi bişeler çıkar diye düşünüyorum :smiley:

(Eşşekkadaradam) #4

Bu linkte var … https://youtu.be/z2m6i_VSRbI

Ben de caraaromayi bilmiyorum. Acemiler yarışıyor :joy:

(Emre) #5

Zamanla öğrenecez artık :smiley: Burda da caraAroma var http://www.butikbira.com/collections/all/products/weyermann-caraaroma-arpa-malti

(Eşşekkadaradam) #6

Kit ile malti beraber kullanmak için partial mash yapmak gerekiyor sanırım. Biraz komplike bir iş. Ustalar daha iyi anlatır detaylari…

(hurrahbeer) #7

1/2 extra koyu kuru malt özü ve 1/2kg şeker ile yaptığım 22litre muntons bock kovada 3hafta,şişede 10gün bekledi sonuç harika bence :slight_smile: tavsiye ederim pişman olmazsınız

(Eşşekkadaradam) #8

Afiyet olsun… her bock yorumundan sonra resmen sabirsizlaniyorum.bakalım nasıl çıkacak?
Daha 4 gün oldu :persevere:

(hurrahbeer) #9

Umarım damak zevkinize uygun bir bira olur ve keyifle içersiniz :slight_smile: Şahsi fikrim pilsen ve lagerden güzel olduğu yönünde

(Doğuş Yılmaz) #10

Hava çıkışı ne durumda sizin,biz de kurduk 1 hafta olacak cuma günü ve durma seviyesine geldi hatta durdu diyebilirim. İçin için devam ediyordur mutlaka da merak ettim sizin durumu :slight_smile:

(Eşşekkadaradam) #11

Hava çıkışı 4. Günde durdu. Hatta 3.günde azalmıştı. Düşük sıcaklıkla mücadele ediyorum şu an, 17ye kadar geldi gece sıcaklık 10 olacak ve kit dışarıda stafor dolabin icinde. Sıcak su şişesi koydum. Gece idare eder umarım.

(Doğuş Yılmaz) #12

Bizim kova da ortalama 20 derecede duruyor aslında ama hava kilidinden çıkış erken duruyor diye bi yazı okumuştum bock için,bakalım 2 hafta net beklerim artık:)

(ferhat) #13

bu cumartesi tam 2 hafta olucak bock kitini kuralı. ilk gün hiç gaz çıkışı olmadı ama sonrasında 1 hafta boyunca çok yoğun bir şekilde gaz çkışı gözlemledim. son 3-4 gündür çok seyrek de olsa gaz çıkışı devam ediyor. 3. haftası bitince şişeleyeceğim. sanırım bock kitinde birayı 1 aydan fazla kovada tutmak lezzeti arttırmıyor aksine düşürüyor.

(evbiracisi7) #14

Ben 3 hafta önce şişeledim, 1000/360 lıklardan ikişer tane attım içine ama hâlâ köpüklenme, gazlanma istediğim seviyede değil malesef… Fotoğraftaki köpüğe aldanmayın, yalancı bahar gibi. Gelip geçici. 1 dk. Sonra araki bulasın…

(Doğuş Yılmaz) #15

Her şey bir kenara,o bardağı nereden buldunuz :smiley:

(Emre) #16

Zafer 2 tane 1000/360 lık şekerin gazlanma sağlaması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Ayrıca 3 hafta da iyi bir süre bence. Biranın yapım,temizlik ve şişeleme sürecinde bi sorun oldu mu?

(evbiracisi7) #17

bardak metrodan, 2 lisi 30 tl:))

(evbiracisi7) #18

herhangi bir sıkıntı yaşadığımı düşünmüyorum… klasik prosedürü uyguladım… tadında da herhangi bir problem yok… sadece köpüğü halen oturmadı… bekliyoruz sabırsızlıkla:))

(Doğuş Yılmaz) #19

Son sorum :slight_smile: bu metrolardan firma olmadan alışveriş yapabiliyor muyduk? :smiley:

(evbiracisi7) #20

yapabiliyoruz, tek girişlik kart basıyolar:))