Bock ne zaman aktive olur?

Merhaba,

Aranıza izmirden yeni katıldım. 1.5 ay önce bira setini alıp modifiyesiz talimatlara göre ilk pilsener biramı yaptım. Yüksek sıcaklıklarla boğuştum, Leğen içerisindeki duran kovanı su ile soğutmaya çalıştım, 27-28 derecelerin altına düşemedim, il gün 30 derecenin üstündeydi, 2 günde hava kabarcığı bitti, moral bozukluğu derken 19 gün kovadan sonra şişeledim bu güne kadar ara ara tadım yaptım. İlk tadımda meyvemsi ekşi tatlar alırken şuan gayet başarılı bir bira oldu.

Bu sebeple gaza gelip forumu okumaya başladım ve bock kiti aldım. Sıcakla mücadele etmek için 4cm kalınlığında köpükten soğutma dolabı yaptım. Forumdaki dostlarımın tavsiyeleri üzerine tam istediğim koyulukta olmasada belgian candy sugar yaptım.

1 paket koyu dme, 1 paket buğday dme ve 300 gr candy sugar ile bugün 30.08.2016 saat 16:45 te bock kitimi kurdum. Şuan saat 20.25. 4 saat geçti aradan ve hala hava çıkışı yok (kristal hava kilidi kullanıyorum)

Ne zaman endişelenmeye başlayayım?

Bu soruya tam cevap vermek için pek çok parametresi bilmek lazım. Ama bir sonraki sefere hemen mayalanmanin başlaması için şunlara dikkat et:

• şira ideal sıcaklıkta mi?
  • üzerinde SKT yazan adı sanı belli bir maya kullan.
  • mayayı 1/10 oranında sulandırıp 15 dk bekle sonra kullan
  • OG 1.060 üzerindeyse başlangıç mayasını ale için artirmalisin.
  • Yeast starter hazırlamak en iyisi.

Not: yeast starter dedigimiz şey öz kütlesi orjinal şıraya göre nispeten hafif ~1.035 gibi olan yaklaşık 1lt şıra ya mayalanmis ve en az bir encok 2 gün mayalanmaya bırakılmış cozeltidir.

Kit butikbiradan mayada kitten çıkan, harfiyen butikbira takimatlarına göre yaptım, temizliğe özen gösterdim, 30 derecede mayaladım hehmen soğutma dolabına aldım 20 dereceye düşürdüm

Bock kitimde 12 saat sonra başlamıştı gaz çıkışı. Biraz daha sabır.
Ayrica Hiç hava çıkışı olmadan kitimin bira olmuşlugu var :grinning:
Hava kılidindeki yön cikisa doğru mu ve kapak hafif sişti mi?

Kristal hava kilidi kullanıyorum memnun değilim etrafına su akıtıyor şuan su miktarı 1/4 oranında su eklediğim halde. Çıkış yönğnden kastını nedir bu hava kilidinde, kapakta sert bir kapak zaten

Normal hava kilidinden bahsetmiştim ama kristalden su akiyorsa içerideki hava suyu dışarı ittiriyordur, bu kilidi iyi bilmiyorum ama…
Kovaya kapağına hafifçe dokunursaniz kapagin sistigini anlarsiniz ve yandan bakarsaniz (bombe yapmışsa ) içeride gazlarin biriktigi anlasilabilir.
Bir gün sonra da fenerle bakarak Krausen oluşumunu ( kova iç kenarlarında tortu birikimi ) gozleyebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim yardımınız için, gelişmelerden haberdar ederim.

1 Beğeni

Kurulumdan 7 saat sonra 3 saniyede 1 olacak şekilde hava çıkışı başladı.

Bu sabah 7.30 da hava çıkışı yoktu.

sıcaklığı kontrol edebiliyorsan gaz çıkışı en az 4-5 gün sürer. daha erken bittiği durumlarda kovayı kendi etrafında biraz döndürerek hafiften çalkalıyorum ve bi kaç saat sonra tekrar başlıyor gaz çıkışı.

Az önce kontrol ettirdim hava çıkışı yokmuş, sıcaklık 20 civarı.

Akşam sallarım kovayı dediğinlz gibi.

Kovayı sallayıp şerbetin hava almasını sağlamak şerbete ve üatünde oluşan tabakaya zarar verir mi? Önceki kitimde de hava çok azdı acaba kova biryerlerden hava kaçırıyor olabilir mi strec film ile kapak kenarlarını sarmak çözüm olur mu?

Kovanın etrafını streç film ile kapladım ama hava çıkışı yine yok, kovayı 2. gününde sallamıştım oksijen için fayda etmedi şuan 6. günü. Tekrar sallamalı mıyım yoksa beklemeli miyim

maya acaba biraya temas etmiyo mu? köpüğü temizleyip öyle mi koymuştun mayayı? başka bir mayan daha varsa ve kovanın sızdırmadığından hava kaçırmadığından eminsen kapağı açıp, köpüğü temizleyip 2. bir maya ekleyebilirsin belki.

Kovayı çalkalayıp köpüğü çekip mayayı öyle koymuştum, başka mayam yok elimde, ilk gün geceye soğru 3 sn de bir hava çıkışı vardı sabah baktığımda bitmişti, maya çalışmaya başlamıştı ama durdu. Acaba kovayı çalkalasam sonra açsam, ve san star ile temizlediğim streç ile kovanın üstünü sarıp kapağı kapatsam çözüm olur mu acaba, yoksa daha beter bozarmıyım süreci

bence oluruna bırak artık. hiç gaz çıkışı olmamış değil neticede. en az 3 hafta kovada bekletip şişelemeye geç. şişelerken anormal bi koku yoksa devam et.

1 Beğeni

hava kilidi bu haldeyse yada bu hale yakın bi haldeyse sıkıntı yok. iki taraftaki su miktarı eşitlenene kadar kovada tut. ben öğrendim öyle yaptım. oldu

Kristal hava kilidim var bundan değil malesef

bence endişe etmeyin benim kova 2. günden sonra hep bu şekilde kaldı. biramı içiyorum şu anda. sıkıntı yok. benden kaynaklanan gazsız şişe sorunum var sadece. şişe şekerini az atmışım ben.

1 Beğeni

Öncelikle hepinize iyi bayramlar dilerim

2 kitimde de hava çıkışı sorununu yaşadım, sonraki kurulumumda bu sorunu tekrar yaşamamk için aşağıda saydıklarımın hangisini yapmamı tavsiye edersiniz?

1- san starladıpım strec film ile kova kapağının altını sarmak

2- kristal hava kilidi yerine klasik hava kilidi almak

3- kurulumdaki su sıcaklığını 20 dereceye düşürüp öyle maya koymak

4- hava çıkışı gerçekleşmezse kovanın kapağını açıp karıştırmak be kovayı çalkalamak

5- kit mayası yerine profesyonel maya kullanmak

6- mayayı suda canlandırıp öyle ilave edip karıştırmak.

Hepsini deneyin bence. Bi mahsuru olmaz. Deneyim olur. Bizimledir sonucu paylaşın.

Bugün kovayı açtım ve karıştırdım, çalkaladım kapattım, hava kilidinde bir değişiklik olmadı. Açtığımda sadece kovanın yanlarında kalıntılar vardı üstü dümdüz asitsiz kola görünümündeydi