Brewferm kitlerin şişede dinlendirme sıcaklığı

(berry) #1

brewferm kitin internet sitesinde şişelemeden sonra co2 oluşumu için 1 hafta…
daha sonra 6 - 8 hafta 10 derecede dinlendirilmesi gerektiği söyleniyor…
bu sıcaklığı evde sağlamak zor…
abdij kitini yapmaya niyetliydim ama bu dinlendirme sıcaklığı kafamı karıştırdı…
diğer kitler gibi 20 derecede bekletilse sorun olurmu…

(Gökhan Öktem) #2

Bir sorun yaşamazsiniz benim 4.brewferm kitin 20 derece sabit sıcaklıkta fermente edip şişeliyor ve bekletiyorum hiç bir sorun yaşamadim.

(Arif Cumhur) #3

Geçen gece rüyama giren bi bilge kişi "Brewferm kitlerinin kıymetini bilmiyorsunuz’ dediydi, yeni başlık açmayayım burdan tebliğ edeyim dedim, elçiye zeval olmasın :joy:

(Deniz) #4

Brewfermle alakalı tek kötü yorum, özellikle tripel gibi yüksek alkollü kitlerde alkol acılığını saklayamadığı keyifsiz bir içim sunduğu yönünde. En az 3 ay da dinlenme süresi var ki yeni başlayan arkadaşları en çok zorlayan konu o olsa gerek :smiley: Yaptıktan sonra 5 ay kadar unutmak gerekiyor Brewferm kitlerini. Ayrıca üreticiye de kızmamak lazım, Brewferm’in sitesinde belgian candi vs. mevcut. Candi + buğday dme ile yapılan tripel kiti alkolü çok rahat saklayabilir bence, sadece şeker kullanıp % 8.5 alkollü bir bira yapılıyorsa en nihayetinde çıkacak sonuç bellidir. :slight_smile:

(Deniz) #5

20 derecede bekletirseniz çok daha güzel olur bence. 20 derecede bile 3 ayda olgunlaşan brewferm kitleri 10 derecede 6-7 ay sonra içilebilecek kıvama anca gelirler herhalde.