Brewjacket - Isıtma/Soğutma ünitesi

(Çağrı Çamlıca) #1

Taylan Bey ve Değerli Butik Bira Ailesi,

Ülkemizde dört mevsimi de yaşıyoruz, ev biracıları olarak yazları sıcakla, kışları soğukla mücadele ediyoruz. Soğutma Çantası, ısıtma yeleği, termostatlı priz, buz aküleri… bir sürü ekipman kullanıyoruz ama yine de fermantasyon sıcaklığını kontrol altında tutamıyoruz. Belirli sıcaklıkların üzerine çıkarabiliyoruz, ya da altına düşürebiliyoruz ama sabit tutamıyoruz. Üstelik sürekli fermantasyon süresince gözümüzün üstünde olması gerek. Mesela yazın 15-21 gün boyunca her gün buz değiştirmek lazım. 2 gün evden uzaklaşmak demek 27-28 dereceye gelmesi demek kovanın.

Her yaz bir sürü proje görüyorum forumda. En güzeli bence ilave bir buzdolabı koyacak yeri olanlar için ilave buzdolabı almak. Ama benim gibi evinde ya da garajında kısıtlı yeri olanlar için bu imkansız. Günlerdir araştırıyorum en son Brewjacket’ı buldum. Ortam sıcaklığının 20 derece altına/üstüne hem ısıtıyor, hem soğutuyor. Neredeyse her türlü fermanter’e ufak bir modifiye ile uyuyor. Evde yer kaplamıyor. Koca bir buzdolabı olmadan evde lager yapmak mümkün. Tek negatif yanı belki oldukça pahalı olması. Hele ki güncel euro dolar kurundan sonra… Ürün brouwland’de var, brouwland’ın Türkiye distribütörleri arasında butikbira var. Bu ürünü getirmeyi düşünür müsünüz? Eğer topluca ithal etmeyi düşünmezseniz, ön sipariş ile almamız mümkün olur mu? Benzer bir ürün üzerine çalışmanız var mı?

Merak edenler için; https://www.brewjacket.com/

(Şişede Enaz BİRAY) #2

300 dolar = Şu anki kur ile 1.596 tl
Merakımı mazur görün fakat, gerçekten bu ürüne o parayı verir misiniz?

(Çağrı Çamlıca) #3

fiyatı gerçekten çok fazla ama alternatifini bulamıyorum. aslında 300 dolar pahalı değil bizim paramızın değeri çok ama çok düştü ne yazık ki.

bu konuyu açma sebebim belki böyle bir ürün ürettilebilir türkiye’de çok daha makul bir fiyata. ya da belki başka bir alternatif vardır.

(Kaan Ileri) #4

urun guzel gorunuyor ama cok pahali. tabi bu kurlardan sonra bize hersey pahali gelecek.
bize eski kucuk buzladaplarini bu is icin donusum yapacak bir tamirci lazim

(Çağrı Çamlıca) #5

Benim dolaba yerim yok, keske olsa. 300 dolarin 1500 liradan fazla yapiyor olmasi cok aci.

(Onur) #7

Ürün gerçekten iyi düşünülmüş bir ürün.Fakat eksi yönü satış fiyatı,kaldı ki 2 kovanız varsa çok ciddi maliyet.Yeri olana sıfır buzdolabı aldırtır.

(Çağrı Çamlıca) #8

Ya zaten bu kurlardan sonra hepten alinmaz. 300 dolar neredeyse 2000 lira yapiyor. Yazik, icimde kaldi. 700-800lira olsa dusunmeden verirdim.

(Şişede Enaz BİRAY) #9

Bir numune falan olsa parçalayıp yapılabilirliğine bakardık valla :slight_smile:

(Çağrı Çamlıca) #10

o ürünü bulsam hele ki bu dolar kurunda. bırak parçalamayı, içi pamuklu kutu yaparım. :slight_smile:

(beersofthecrocodile) #11

2.el buzdolapları dahi 1000 TL civarında, bu hem yer tutmuyor hem de o kadar elektrik harcamıyor. Ayrıca öyle ahım şahım bir şey de değil. Türkiye de rahatlıkla 3 te bir fiatına imal edilebilir sanıyorum. Bunu da halletse halletse Butik Bira halleder… Haydi bastır Butik Bira… Top sen de :smiley:

(Çağrı Çamlıca) #12

dolaba yerim olsa zaten hiç bu işlere girmem. evde ancak bir çamaşır makinesi sığacak kadar yerim var dolabın içinde ve orada tutuyorum kovayı. çamaşır makinesi boyutunda içine kova sığacak bir dolap bilen var mı?

(Brewmetheus) #13

Muhtemelen bu mini buzdolabı ya da bu mini buzdolabı işinizi görür.

Kolay gelsin
Selamlar

(Çağrı Çamlıca) #14

kleo olan güzel ama ankara’daymış. başka dolaplara baktım, çoğunun altında sebze bölümünde çıkıntı var arkadan.

brewjacket’tan ümidi kestim. dolap bakıyorum. teşekkürler.

(Ertug Erdem) #15

Bu brewjacket dedikleri olay TEC1-12709 tip peltier modül, bir adet soğutucu ısınan yüzeyden ne kadar iyi sıcaklığı uzaklaştırabilirsen daha iyi iş görür, bir adet soğutucu yüzeyi genişleten bir çubuk kullanmışlar buda fermentere giren kısım zaten bunun yerine başka şekilde yapabilirsin, bir adet termostat 220 10a uygun olur ve birde 12v 15a adaptör (bilgisayar güç kaynağı iş görür). toplam maliyet 250 veya 300 lira gibi tutar. onun yerine buz dolabını modifiye etmek daha ucuz ve efektif olur.