BrewMaker Pilsner Kiti Gazlanma ve Renk Sorunu

Herkese selamlar,

Yakın bir zaman önce ikinci kitim olan Brewmaker Pilsneri kurdum. Bira kiti ile beraber gelen kılavuza uyarak kurmayı uygun gördüm. İlk kitim, New Zealand Pale Ale Mangroves Jack’de de böyle yapmıştım ve gayet güzel olmuştu tadı ve rengi.

Fakat bu kez kitde dediği gibi kurdum ve hem gazlanma olmadı hem de rengi pilsenerden çok daha koyu hafif bir turuncu oldu.Şişelemeden önce rengi gayet açık sarı ve tadı güzeldi. Kurduğum koşullar aşağıdaki gibi. Gazlanma sağlamak için ne yapmam gerektiğini bilen var mı ?

1. Temizliğe çok dikkat ettim, şişeler pbwlu suda 24 saat bekledi sonra tekrar temizlendi ve star san uygulandı.Eldiven bile taktım yani :slight_smile:
  2. Kova 18-21 derece arasında 1 hafta durdu ve baloncuklar 8nci gün tamamen kesildi.
  3. Şişeleme sırasında standart 50lik şişe ölçüsü kullanıldı ve şişeler 3 gün 18-21 derecede bekledi.
  4. Şişeler 2 hafta buzdolabında bekledi ve sonuç bahsettiğim gibi oldu.

Önerileriniz varsa lütfen yazın, neticede daha çok yeniyim bu olayda :slight_smile:

3 gün az mı olmuş acaba. Oda sıcaklığında en az 1 hafta hatta daha uzun beklemek lazım diye hissediyorum.

3 gün gazlanmaya yetmemiş belli ki, buz dolabında bekletecekseniz önce şişenin içinde maya aktivitesinin bitmesini beklemek lazım. Maya gazlanma/köpük yapmakla beraber tadı da çok etkiliyo. Renk normal bu kit için gördüğüm kadarıyla normal pilsnerlere göre daha koyu oluyo.

1 Beğeni

Aynı sorundan bende şikayetçiyim aslında şişeleyeli yaklaşık 11 gün oldu hala gazlanma olmuş değil.Renkte bahsettiğiniz gibi sarıdan ambere döndü ancak farkettim ki şişelerin beklediği odanın sıcaklağı 16-17 civarı ve son 2 gündür şişelerimi 20-22 derece olan bir odaya aldım. 7-8 gün sonra tekrar test edip gidişata bakacağım.

1 Beğeni

Ben de öyle yapıcaktım aslında ama baktım biranın kendi kulavuzunda 1 hafta diyor öyle yapayım dedim. Yanılmışım :slight_smile:

Ben de bugün odama alıcam geri mayanın çalışması için, bakalım neler olucak. Yılbaşına kadar gazlanırsa içicem her şekilde

1 Beğeni

Kılavuz olarak butik biranın önerdiklerini yapmaya çalışıyorum. Kit üreticileri hangi koşullara sahip olduğumuzdan daha az haberdar :slight_smile:

1 Beğeni