Buğday biram muhteşem oldu

Arkadaşlar merhaba, biraz önce şişede daha sadece 5. Gün olan buğday biramın tadımını gerçekleştirdim. Öncelikle muntons buğday, wb06 maya, 3 paket buğday malt özü, 21 litre ve sabit 23 derece 14 gün kova og 1054 fg 1010 tarifiyle kurduğumu belirteyim. Daha 5. Gün olmasına ragmen köpüğü ve gazı şimdiden yerindeydi. 3 paket malt özü kullandıgım için gövde bayagı doyurucu ve tatmin edici olmuş. Enteresan şekilde maya kokusu sıfır ve daha önce bazı arkadaslarımızın yakındığı ekşilik yada benzeri hiç bir sorun yok. Biraz önce tadımı eşimle yaptım yahu bu bana geçen gün içirdigin biranın neredeyse aynısı olmuş muz kokusu tadı falan dedi ki sınırlı bilgisiyle tarif etmek istediği şey weihenstephaner di :slight_smile: kısacası şiddetle tavsiye edeceğim bir bira olmuş bir dahaki denemeyi sadece maya degiştirerek m20 maya ile deneyecegim. Belki leveli dahada arttırmamı sağlayabilir m20 mayası.

7 Beğeni

Merhaba Erinç Bey,
O kadar içten anlatmissiniz ki biranizin güzelliğini hemen sepete ekledim m20 maya ,3 paket dme ve muntons buğday kitini ki ben buğday birasi kurmayı hiç düşünüyordum yorumlarda okuduğum hava kilidini doldurduğu söylenen köpük sebebiyle.Teşekkürler:)

1 Beğeni

Merhaba Erinç Bey;

Bende buğday kurmayı düşünüyorum wb06 ile… Hava kilidi olarak ne kullanıyorsunuz. standart çift boğum mu yoksa kristal mi. Çift boğum kullansak taşma yapar mı. Kitin orjinal mayası ile kurdunuz mu hiç. Orjinal maya kullansak maya kokusu gelir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Ben bu sefer buğday birası kurarken kullanacağım iki paket dme den birisini açık renkli şot lu dme kullanmayı düşünüyorum acaba nasıl olur ki?

ben hiç kit mayası tercih etmedim çünkü bugday da daha fazla maya kokusu kalacagına inanıyorum. hava kilidi olarak kristal hava kilidine hortum baglayıp pet şişedeki suyun içinden tahliye ettim. gaz çıkışı ilk 3 gün felaketti fırtınalar koptu diyebilirim tabi hiç bir taşma ya da ortalık batma durumu olmadı ama normal kilit olsa o gaz çıkışı ile yüzde yüzz taşma olurdu eminim.

Merhaba Erinç Bey,
Şişeleme için ne kadar kullandınız? Teşekkürker

750/360 2 adet kullandım