Buğday birası fermantasyon sırasında köpürme sorunu

Selamlar,
Üçüncü teşebbüsüm olan Export Stout bira kitimi 21.04.2018 de gece yarısı kurdum. Temiz bir kurulum oldu. Ani sıcaklık değişimlerine karşı soğutma çantamı kullandım ve içine de iki adet donmuş pet şişe attım.Ve sabah 24 saatlik nöbetime gittim. Bu gün sabah garajıma girdiğimde burnuma kesif maya kokusu geldi. Kovama baktığımda hava kilidimden taşmış muhteviyatı gördüm.Telaşlandım ama hava kilidimi de çıkartmak istemedim. Kırmızı kapağını açıp şişe suyu ekledim. Ama eklediğim su da fokurdamaya başladı.Sabahın erken saatleri olduğu için sıcaklık 18 C ı gösteriyordu fakat öğlen saatlerinde tahminim 20-21 C ı buluyordur. Isı ve ışıktan etkilenmesin diye ilk kitimden beri alışkanlık edindiğim termal battaniyemi de ötmüştüm. Sonra bu sayfada , arkadaşlarında benzer tecrübeler yaşadığını gördüm cevapları okudum ve rahatladım. Fakat yine de resimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
Teşekürler

Herkese iyi forumlar diliyorum.

Muntons Pilsner siparişi vermiştim; ama 6-7 gün kovalama süresi ve 13 -14. gün de içilebilir olmasından ötürü siparişi iptal edip Muntons Buğday birası siparişe çevirdim. Yanına bir paket Buğday DME (0,5 kg) aldım. Kit’e extra 1 kg da şeker ekleyip alkolu %5.8 - %6 ya çıkarmaya planlıyorum ama köpürme olayı beni ciddi korkutuyor. Kit ile gelen mayayı kullanacağım. Acaba köpürme olayının şeker miktarı ile bir alakası var mı? Mayalar şekeri çok bulunca hangisini yesem diye coşar mı? Suyu 20-21 litre yokmak, görece köpürmenin bir miktar önüne geçebilir mi? Değerli cevaplarınıza göre kurulumu yapacağım.

Teşekkür ederim.

Edit: Mayalanma sıcaklığım 21-23 derece arası olacak diye tahmin ediyorum.

Bu bilgiyi nereden edindiyseniz derhal hafızanızdan siliniz.

2 Beğeni

Hocam, forumda 13. günde Muntons Buğday birası içebilmiş üyelerimiz var.

Şu konu altında: 2. Kit önerisi rica ediyorum

Ayrıca üreticinin de vermiş olduğu bilgi o şekilde olduğu söyleniyor. Ben de o sebeple aldım ve kurmayı planlıyorum.

Ben, sorumun asıl önemli olan kısmını yeniden yazayım da yukarılarda kalması :slight_smile: Gerekirse 14 gün de beklerim.

“Muntons Pilsner siparişi vermiştim; ama 6-7 gün kovalama süresi ve 13 -14. gün de içilebilir olmasından ötürü siparişi iptal edip Muntons Buğday birası siparişe çevirdim. Yanına bir paket Buğday DME (0,5 kg) aldım. Kit’e extra 1 kg da şeker ekleyip alkolu %5.8 - %6 ya çıkarmaya planlıyorum ama köpürme olayı beni ciddi korkutuyor. Kit ile gelen mayayı kullanacağım. Acaba köpürme olayının şeker miktarı ile bir alakası var mı? Mayalar şekeri çok bulunca hangisini yesem diye coşar mı? Suyu 20-21 litre yokmak, görece köpürmenin bir miktar önüne geçebilir mi? Değerli cevaplarınıza göre kurulumu yapacağım.”

6-7 gün kovada fermantasyon bitmez, 13-14 günde bira oluyor diyenlerin de damak zevkinden şüphe ederim…

Neyse sorunuza gelirsek;
Köpürmenin şeker oranıyla hiç bir alakası yoktur, buğdaya özgü bir hadisedir.
Isıyı 20’de tutup hava kilidini hortum ile yaparsanız bir sorun yaşamazsınız.

Başlık yardımcı olur; Kristal Hava Kilidine Hortum

2 Beğeni

Selamlar,

Köpürmenin şeker oranı ile tam bir alakası yoktur. asıl mesele protein oranıdır. birada köpük oluşumu ana nedeni proteinlerdir. yemlik olmayan yani biralık arpanın protein oranı buğdaya göre daha düşüktür. sizde birayı buğdaydan yaptığınız için köpürmektedir.

Ayrıca ben Coopers’tan başka kit kullanmıyorum ve o bahsettiğiniz 6-7 gün fermentasyonu süresi tüm Coopers’ın tüm kitlerinde yazıyor. Tecrübe ile sabit olarak 6-7 gün içinde bitmesi için 10gr yerine 20gr maya kullanılması gerekir. fermentasyon kısmına geçersek 2. fermentasyon için 14 gün yeterli olsada , işte bu bira olmuş demeniz için 4 hafta gerekmektedir.

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Ben yine 14 gün bekleyeyim en iyisi. İlk defa buğday kuracağım. Standart hava kilidi kullanacağım için biraz korkum var hemen herkes gibi.

Kitin gidişatı hakkında bilgi vermek istedim ki buğday kiti kurmak isteyip, köpürme, taşma vs. gibi sorunlardan çekinenler için bilgilendirme olsun.

İki gün önce Muntons buğday kitine, yarım kilo (bir paket) kuru buğday malt özüne bir kilo şeker ekleyerek toplam 21 litre bira kurulumu yaptım. Sıcaklık hiç ummadığım bir şekilde 26-27 derece seviyelerinde seyyetti ve hala o şekilde devam ediyor. Kitle gelen mayayı kullandım. İlk 3-4 saatlik dilimde mayalanma başladı. Ancak ne gariptir daha önce kurduğum Pilsner kitlerinden daha vahşi bir mayalanma hareketi gözlemlemiyorum. Standart hava kilidi kullanıyorum ve hava kabarcıkları aralıksız ve yoğun. Hava kilidinden en ufak bir kirlenme, tıkanma belirtisi yok. Krausen miktarı Pilsner kitlerimden sanki daha az. Bombe miktarı Pilsner’lerden farksız.

Tüm bu sonuçlar bize köpüren, taşan buğday kitlerinin

1-kullanılan buğdaylara özel mayalardan (WB-06, K-97 vb.),
2-kurulan görece yüksek litreli (23 lt.ve daha fazla) kitlerden,
3-görece düşük sıcaklıklardan (22-25 derece ve belki daha az),
4-kurulan başka kitlerden (Coopers vs.) kaynakladığını gösteriyor.

Buraya kadar olanlar köpürme, taşma riski ile ilgiliydi. Gelelim lezzet ve damak kısmına.

26-27 derece sıcaklığın, herkes tarafından kabul edilen ideal mayalanma sıcaklığının azıcık üzerinde olduğu aşikar. Bu durum maya haraketlerinde bir yavaşlamaya sebebiyet verir mi bir bilgim yok. Ama daha önce de bahsettiim gibi kabarcıklar yoğun ve aralıksız. Bu durum bize CO2 miktarının yeterli olduğunu gösteriyor. Forumda standart kit mayaların Pilsner kitlerine yakın bir tat verdiği sıklıkla belirtilmiş. Köpürmeme, kabarmama durumu bize standart kit mayasının belki de gerçekten buğday kitleri için yetersiz olduğunun kanıtı. Ortaya mutlaka bir bira çıkacaktır. 26-27 derece sıcaklık bize muz aromasının da ötesinde nasıl bir tat bırakacak göreceğiz. Tabi bu durum mayalanma ve şişede bekletilme süresi ile doğrudan ilişkili.

Forumda yine buğday kitlerinin köpürmesinden korktuğu için bu kitleri kurmaktan çekinen arkadaşlarımız vardı. Umarım küçüçük de olsa konuya katkım olmuştur.

Hepinize bol biralı akşamlar diliyorum.

1 Beğeni

Sizdeki taşmama olayı esas olarak seçtiğiniz mayadan kaynaklı. Bende hem tadı daha yoğun olsun hem de taşma miktarı az olsun diye 21 litre ile kuruyorum, ama az miktarda taşmasına engel olmuyor. Buğday kitini buğday mayası ile kurduğunuzdaki fermantasyon ilk 2-3 gün çok şiddetli geçiyor. Biranız eminim lezzetli olacaktır ama buğday birasının karakterinden uzak bir bira olacaktır.

Benim de gözlemim mayadan kaynaklandığı yönünde.Şimdiye kadar 3 kez buğday kiti kurdum.Hepsi de 18-19 köpürmeden korktuğum için 18-20 litre civarındaydı.Ancak gördüm ki miktar bu durumu etkilemiyor.Kurduğum kitlerden ilkinde standart kit mayası(coopers hefe wheat) kullandım ve hiç köpürme/taşma problemi olmadı.Ancak diğer iki kitimde özel mayalar kullandım(wb-06 ve M20 bavyera) ve ilk 48 saat kovada fırtınalar koptu.Neyse ki sonrasında kova sakinleşiyor.
Sonuç olarak buğday kitinde özel maya kullanacaksanızkesinlikle aktarma çubuğu hortumu benzeri bir ürün kullanın veya hazırda bulundurun
Fermente günler dilerim :grin:

Benzer konudan buğday üstatlarına bir soru da ben sormak istiyorum, yeni bir konu açmak istemedim. İstanbul’dayım ve soğutma sistemi kullanamıyorum o yüzden yüksek sıcaklıklara dayanıklı biralar tek seçeneğim oluyor şu aralar. 26-27 derecelerde tuttuğum New World Saison kitimi şişeledim bugün. Devamı için ya tekrar NWS devam edebilirim ya da aklıma MJ Bavyera Buğday kiti kurmak geliyor ama bu sıcaklıklarda saçmalamış mı olurum tam olarak bilemedim :smile: Kit ile gelen M20’nin 30 dereceye kadar dayanımı olduğunu biliyorum ama bunu buğday ile birleştirince 26-27 derecelerde çok mu köpürme yaşarım ya da elde edeceğim biranın tadı nasıl olur. (Elimde kristal hava kilidi var ve hortumla suya daldırma işlemini yapabilirim.)

Eğer bu sıcaklıklarda buğday hayal derseniz, M20 ya da başka yüksek sıcaklığa dayanıklı bir maya ile örneğin bir stout kursam nasıl sonuç alırım?

Üstadlardan değilim ben de yeniyim ama soğutma sistemi çok da karmaşık olmak zorunda değil.
Bauhaus’tan birkaç plaka strafor alınıp kovanın etrafı kapatılabilir, içine günde bir kez 3-4 kalıp buz aküsü (buz kasedi) konulabilir.
Ben kovayı dolap içine yerleştirdiğim için alüminyum kaplamalı ince strafor aldım (100x50cm ebadında 1 cm kalınlığında bir plaka 7,25 TL), siz dilerseniz 2 cm kalınlığında 120x60 ebadında normal strafor alabilirsiniz, 2-3 plaka yeterli olur sanıyorum).
10’lu medikal buz kasedi de internette 30 TL.
Ben buz kasetlerini günde bir kez değiştiriyorum, sıcaklık 20-23 derece arasında kalıyor. MJ buğday biramı yeni şişeledim (kristal hava kilidi ve aktarma hortumu şart, hava kilidi şişesi de biraz büyük olmalı, ben 1 litrelik etil alkol şişesi kullanmıştım, şişenin ağzına kadar gelmişti köpükler.)
Kolay gelsin.

M20yi 26-27 derecede hiç tavsiye etmem, ama eğer işte çalışmıyorum evde sürekli bakarım yedek hortum ve hava kilidim var ve macera severim diyarsanız ancak o zaman deneyin

1 Beğeni

Benim sisteminde, yedeğe hiç gerek yok.
Aktarma hortumunun ucunu açılı kesin ve 1.5 cm den cd kalemi ile bir isaret koyun ( kovanin icine ne kadar soktuldugunu anlamak icin) ve direk contaya sokun. Islem tamam.
(upload://xDpfge6G3ojxN2JOlczO8dadX5p.jpg)

1 Beğeni

Ikinci Denememde bant yaptim ama sonradan cikti en iyisi cd kalemi.

Dün bende kurdum m20 mini hava ve hortum olmasına rağmen hemen tıkanıyor hortum. Kurulum 21.5 lt 22.5 derece de şuan evden çıkamaz oldum :slight_smile:

5-6 saat sürüyor köpürme sabredin biraz.

1 Beğeni

Ben de kurdum buğday birası… Ama köpürmedi… 22 derecede kurdum… Köpürme nedenini mayalama kovasını çalkalamaya bağlıyorum… Ben kovayı çalkalamadım. Sıvı sıcaklığı 26 derecede mayayı attım… Sonra ortam sıcaklığını20 dereceye çektim… Kesinlşkle taşma olmadı. 12 gün sonunda mayalanma bitti. Higrometrede 1009 gibi ölçüyle bitirdim. 2 paket kıru malt özü de kullandım.

sonuç ne oldu merak ediyorum