Buğday birası gaz çıkış problemi

(Tekin) #1

Herkese merhaba, geçen hafta cuma günü buğday birası kurmak için hazırlıklara başladım. Mayayı uyandırmak adına yıkayıp arındırdığum bir kaba oda sıcaklığında su koydum ve kabın ağzını kapattım. Kova çok sıcak olduğu için anca gece 3 te 20 dereceye düştü ve mayayı o zaman ekledim. Pazar günü köpük kutu edindim ve kovayı kutuya alıp yanına buz aküleri koydum. Pazartesi gece buz akülerini değiştirirken hava çıkışının durduğunu ve hava kilidinde su seviyesinin çıkış yönü tersine doğru gittiğini gördüm. Kova sıcaklığı 14 dereceye düşmüştü. Buz aküsü koymayı bıraktım. 3 gündür kovada sıcaklık 22 derecelerde ama gaz çıkışı yok. Kutunun kapağını açınca maya kokusu alıyorum. Ne yapmalıyım? Yeni maya alıp eklemeli miyim? Öyleyse Brewferm kitten çıkan buğday mayasına en yakın maya hangisi?

(evbiracisi3 ) #2

Birkaç gün daha bekleyin yüksek ihtimal mayalar kendilerini toparlayıp tekrar harekete geçerler.

(Tekin) #3

Buğday biramda nasıl olduğunu anlamadım ama fermantasyon çok çabuk bitti sanırım. Dün ölçüm aldım ve 1009 civarı bir Fg gördüm. Ama bira inanılmaz lezzetli olmuş ve çok hafif bir bira. O kadar lezzetli ki evdeki canavar ölçüm çubuğunu yalayıp durdu :slight_smile:

(Efe Baradan) #4

2 gün sonunda benim de gaz çıkışı bayağı yavaşladı sorun olduğunu sanmıyorum 22 derecede duruyor umarım sıkıntı çıkmaz 22 den aşağı çekemiyorum evde olmamam sebebi ile ekşi bir bira içmem umarım 2paket dme.ile kurdum biramı

(Tekin) #5

Yok bir sorun olmaz. Ben cuma günü şişeledim ve tadı çok güzeldi. Kova dibinde kalan tortulu kısmı bile içtim :slight_smile:

(emir) #6

birayı ölçüm kabına bu kadar az koyunca da doğru sonuç veriyor mu? ben sonuna kadar dolduruyorum her seferde :smiley:

(Tekin) #7

Evet verdi, bir sorun olmadı. Son ölçümle resimdeki ölçüm aynıydı.

(emir) #8

o zaman boşu boşuna doldurup birayı ziyan etmeyelim :slight_smile:

(Tekin) #9

Yalnız resim yanıltmasın ben Hidrometreyi içine koyduğumda bira seviyesi daha yüksek oluyor. Resimde elimle tuttuğum için seviye az görünüyor.

(Efe Baradan) #10

pilsner kitimde aşırı maya kokusu vardı birkaç şişede ama genel şişelerde hep maya kokusu vardı bundan kurtulmak için şişeleri mi bekletmek lazım kimisi 1 ay oldu son 6 şişe kaldı halen maya kokusu var.umarım buğday kitinde de bununla karşılaşmam

(alkan_d) #11

Ben de bugün bir Coopers buğday kurdum wb06 ile. 5 saat kadar oldu ne gaz çıkışı var ne bir şey.

Tedirgin bekleyiş sürüyordu.

(Tekin) #12

Artık başlamıştır herhalde. Merak etmeyin mayalar işlerini er ya da geç yapıyorlar. Bazen sessiz ve derinden ilerliyorlar, bazen de gümbür gümbür.

(alkan_d) #13

Sabaha karşı başladılar çalışmaya :slight_smile: 5. denemem bu ilk defa bu kadar uzun sürdü o nedenle bir tedirgin oldum ama WB06’ya güvenim sonsuz :slight_smile:

(Fuat Şengül) #14

Merhabalar,
Cuma günü Munton’s Buğday birası kiti ve 2 paket buğday DME ile ikinci kitimi kurdum ancak birkaç zincirleme hata yapmış olabilirim.
Şu anda gaz çıkışı olmuyor ve hava kilidindeki su seviyeleri eşitlendi. Yaptıklarımı adım adım anlatayım:

– DME başta suda tamamen çözülmedi, büyük büyük sert topaklar oluştu,
– Ben de hemen bir tencereyi starsan ile sterilize edip 1 litrelik suyu ve DME’yi kovadan tencereye aktarıp ocağa aldım.
– Ocakta da bir süre topak kaldıktan sonra sonunda kaynamaya başlayıp topaklar epeyce azaldı.
– Kaynamış ve çözünmüş DME’yi geri kovaya aldım.
– Ancak tencere içinde kalın bir DME katmanı görüp alabildiğimi kovaya aldıktan sonra, topaklar ve tencerede kalanların alkol seviyesini çok düşmemesi için göz kararı az bir miktar şeker eklemeye karar verdim.
– Sonunda Malt özünü de kovaya aktarıp güzelce karıştırdıktan sonra soğuk suyla tamamladım. Sonraki ritüel adımlarını da gerçekleştirdim ve mayayı serpip hava kilidini takıp kaderine bıraktım.
– Bu arada mayayı serperken köpüğü bir türlü kenara alamadım. Pilsner kitine göre çok daha yoğun köpüklü bir şerber oldu.
– Gaz çıkışı 1-2 saate başladı. O gece tavan yapmış ve hava kilitinde su bırakmadığı gibi içini şerbet kalıntılarıyla doldurmuş. Kovanın üzerine de bir miktar su birikmiş.
– Hava kilitini tekrar olması gerektiği haline getirdim ve gaz çıkışının devam ettiğini gözlemledim.
– Ancak sıcaklığın düşmediğini, evin en serin yerinde olmasına rağmen kovadaki termometrenin en son rakamı (26C) gösterdiğini gördüm.
– Belki fermantasyon şiddeti azalınca sıcaklık 2-3 derece düşer umuduyla hiç dokunmadım.
– İkinci gün sabahında da sıcaklığın aynı olduğunu görünce agresif bir kararla buz dolabının raflarını çıkartıp sıcaklık 22C’e düşene kadar dolapta tuttum.
– Biraz araştırma sonucunda en kolay yöntem olarak bir leğene su doldurup kovayı içine koydum, Üzerine de bir tişört geçirip leğendeki suyun tişörtün çekmesi ve üst kısımlarında buharlaşması tekniğiyle ısıyı 22-23 arasına sabitlemeyi başardım.
– Ancak 3. gün sonunda fermantasyonun durduğunu, hava kilitindeki suyun dengelendiğini gördüm.
– Kovayı sudan çıkartıp alttaki musluğundan bir miktar örnek aldım ve hidrometre ile seviyesini ölçtüm.
– OG: 1047 FG: 1010 olduğunu yani %4.7 alkol olduğunu gördüm. (rakamlarda sıcaklığa göre dönüşüm yaptım)

Şu anda kova 23C’de ve gaz çıkışı yok. 3 tam gün geçti.
Ölçüm için aldığım örneğin tadı ve kokusu iyi gibi ama oldukça bulanık, şişede karbonizasyon ve soğuk sayesinde berraklaştığını okumuştum.
– Şimdi ne yapsam? şişelemeye geçsem mi?
– Oldukça nazik davranmaya çalıştım ama yukarıda saydığım hareketlerden bazıları mayaları istemsizce durdurmuş olabilir mi?
– Fermantasyonu bir şekilde (şeker vs. ekleyerek) devam ettirmeli miyim?

Teşekkürler

(Tekin) #15

Fermante olmuş, alkol tadı da var diyorsunuz. Başka bir şey yapmaya gerek yok. Biranın biraz daha olgunlaşması için sıcaklığı çok yükseltmeden biraz daha bekleyin. 3 gün sonra tekrar ölçüm alın, bir de öyle bakın, hala 1010 ise şişelemeye geçersiniz. Benim en son kitimde hiç gaz çıkışı olmadı. Gaz çıkışı olmaması fermantasyonun bittiğinin göstergesi değil.

(Fuat Şengül) #16

Bugün bir ölçüm daha aldım, FG aynı, 1010, gaz çıkışı da yok.
Bir şişe dolum yaptım izliyorum. Patlamazsa 7. günde şişeleme yapacağım bakalım.

(Tekin) #17

Patlama olacağını zannetmiyorum. 3 gün içinde FG’de bir değişiklik yoksa şişeleme de bir problem olmaz.