Buğday birasına isli meşe palamudu yongası denemesi

arkadaşlar merhaba,

Şuan kovada 13. gününde olan buğday biramın 5 lt’lik kısmına ikinci fermantasyonla bourbon viskide bekleterek isli meşe aroması vermeyi planlıyorum.

İlk sorum böyle birşeyi daha önce deneyen oldu mu? Forumda buğday ile deneme yapan göremedim.
Google aramalarımda amerikan ve fransız türü isli meşe yongası bulabildim.

İkinci sorum ise isli meşeleri katma kısmı. Kimileri meşeleri beklettikleri viskiyi de biraya katıyor. Bunun biraya etkisi nasıl olur bi fikri olan var mı?

Konunun basligi mese palamudu, mese palamutlarinin tadi acidir ve yag icerir. Icerdigi yag mayanizi olumsuz etkiler. Isli yongalari burbonda bekleteceksiniz burbonu da biraya katmaniz gerekmekte. Alkol koku molekullerini kendi ustunde topladigi icin sadece yongalari atarsaniz yavan ve silik bir aroma elde edersiniz. Burbonla katmanizi oneririm.

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar. @Bulut_Akbulut ın bahsettiği palamut ağacının meyveleri değil odun kısmı sanırım. Palamut ağacından genelde meşe palamudu diye bahsedilir. Benimde aklımda olan bir denemeydi. İnternette gördüğüm fiyatlara resmen ağzım açık kaldı. Fiyatlar resmen uçuk. Köye gittiğimde kendim meye yongası hazırlayıp önce fırınlamayı sonrasında starsanda bekletip ikinci fermantasyonda 5 LT lik bir deneme yapmayı düşünüyorum. Daha önce denemiş olan var mı?

1 Beğeni

@Crafter yanlış anlaşılma olmasın diye başlığı meşe palamudu yongası olarak düzenledim. Yapanların büyük çoğunluğu alkolde az bekletilirse viskiyle birlikte, uzun dönem bekletilebilirse viskisiz katıyorlar.

@Pakgun ben internette 250gr paket halinde 25-30 tl arası fiyatlara buldum.
internette okuduğum kadarıyla aromasında agacın cinsi ( amerikan-fransız vs. ) tadı belirliyor.

@Bulut_Akbulut bende yaklaşık o fiyatlara buldum. Köyde devlet köylüden tonu 40-50 tl ye aldığı için faiş olduğunu düşünüyorum. tat konusunda haklısınız hatta bence aynı ağacın farklı bölümlerinden farklı aromalar gelir diye düşünüyorum.

Başka bir şey mi isteseymişsiniz acaba?
Yeni ürünlere meşe yongaları girmiş, bir göz atın isterseniz :slight_smile:

Butikbira ekibi sağolsun forumu iyi takip ediyorlar belli :slight_smile:

Şu meşe yongalarını ben de kullanmayı düşünüyorum ama bunlar hangi aşamada ekleniyor onun hakkında bilgi bulamadım :slight_smile: konu ile alakasız ama yine de yazayım. İlk kurarken mi ekliyoruz bunu.

Ürün altında yazılanlar bilgi verip fikir oluşturacaktır.

açıklamada 2 hafta fermantasyon kovasında durmasından bahsedilmiş. bu durumda benim aklıma birayı kurarken kovaya eklemeliyiz gibi bir şey geliyor çünkü genelde fermantasyonu 2 hafta sonra sonlandırıyoruz. net bir açıklama gerek bence. ilk kurulum esnasında mı ekliyoruz yoksa dryhop gibi sonradan mı?

yaptığım tarwebier kitlerinde meşe yongaları,portakal,kişniş,bilumum farklı şerbetçiotlarını hem ilk fermantasyonda hem de 2.fermentasyonda kullandım.birbirinden güzel lezzetler elde ettim.tavsiye edilir.

İster direkt kurulumda koyup 2-3 hafta bekleyin
İster kulumun 10. gününde ekleyip 2 hafta daha bekletin
İster 2 hafta mayalayıp 2. fermantasyona alıp 2 hafta da onda bekletin

Yöntemler çoğaltılabilir ama uygulama kişiden kişiye ve damak tadına göre değişir, deneme yanılma esastır.

internette gördüğüm kadarıyla isli meşe aroması buğdayda pek tercih edilmiyor. ben de vanilya aromasıyla bişeyler denedim bakalım nası bişey çıkıcak.

isli meşenin kullanımıyla ilgili çok farklı yorumlar mevcut. 2. fermantasyonda ekleyerek 5 lt’lik şişede 2 türlü de denemeyi düşünüyorum. viskide beklettiğim yongalardan bir adet viskiyi ekleyip, 1 adet de viskisiz kurucam.