Bulaşık makinasındaki tuz probleme yol açar mı?

(Onur) #1

Selamlar,
Üç haftalık bekleme süremi an itibariyle bitirmenin gurur ve mutluluğu içerisindeyim :blush: işin sanırım eziyet diye düşünülen kısmına geçyorum. Yani şişe temizliği … Arındırma yapmadan bulaşık makinasına atmayı düşünüyorum ama aklıma takılan bir şey var. Makinaya deterjan ve parlatıcı koymayacağım fakat hali hazırda makinanın içerisinde tuz var haliyle. Makinanın içindeki tuz , deterjansız ve parlatıcısız olan yıkama işlerinde aksi bir duruma yol açar mı?

Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler
(Eşşekkadaradam) #2

Ben kendinden tuzlu deterjanla yikamistim. Sorun olmadi.
Tabi Sonrasında pbw ve star sun temizliğini detaylı yapmıştım yine de.
Sanırım anahtar iyi durulma ve yıkamada.

(Onur) #3

O halde atıyorum bulaşık makinasına 50 tane şişeyi tek tek elde yıkayıp durulamak gözümde büyüyor :slight_smile: dediğin gibi sonrasında detaylı bir pbw ve star sun yaparım. Hem yüksek sıcaklıkta yıkarsam etiketleri de kolaylıkla sökerim diye düşünüyorum.

(Doğuş Yılmaz) #4

Bira kuracaklara tavsiyem; kit kurmayı düşünmeye başladıkları anda efes malt içmeye başlasınlar,günde 1-2 tane. Kiti aldın,kurdun derken 40-50 tane falan şişeniz olur :smiley: Kafanız rahat olsun,kimin şişesi,kim içti,temizlendi mi acaba derdi olmadan huzurla içiniz:)

(Onur) #5

Katılıyorum. Tekelden hiç şişe almama gerek kalmadı hatta şişeler fazla bile geldi. Hepsi de arkadaşlarla beraber içtiğimiz şişeler. Şu an banyo yapıyorlar :slight_smile:

(Ertuğrul Arda) #6

Bir şey soracağım. O etiketler çıkıp makinenin filtrelerini tıkamayacak mı?

(Onur) #7

Bu soru az önce benim de aklıma geldi. Cevabını öğrenmek için 81 dakikamız var. :smile: @Ertarda

(Doğuş Yılmaz) #8

Çok kaynar olmasına gerek yok sıcak suyu doldurun ortalama büyüklükte bir kovaya,basın şişeleri içine 3-5dkya atıyor zaten etiketleri,hiç gerek yok bence bulaşık makinesine,hele evliyseniz :smiley:

(Onur) #9

Deterjan ve parlatıcı koymadan seksen derecede yıkadım. Gerçekten güzel oldular. Tombul efeslerin etiketlerinin hepsi çıkmış. Bütün halde çıkıp parçalanmadığı için filtreyi de tıkamamışlar. Yalnız tuborglar olduğu gibi duruyorlar. Sanırım Efes etiketleri sütle yapıştırmış :grin: Bulaşık makinesi ön temizlik için pratik geldi bana. Üstelik eşimden de hiç fırça yemedim :blush: Gece makinada bıraktım şişeleri.Sabah biraz işin suyunu çıkarasım geldi sanırım.Aklıma takılan bulaşık makinesinin içindeki tuz olayını halletmek için durulama modunda bir kez daha yıkadım şişeleri. Yıkama bitip makinenin kapağını açınca aman tanrım! Makinanın içi hep köpük! :scream: Tekrar durulama modunda çalıştırdım yine köpük… Şişelere musluktan biraz su doldurdum çok çok az baloncuk oluyor. Suyun tazziğinden de olabilir… Neyse gece şişelemeden önce güzel bir “elle” durulama ve sağlam bir star sun,pbw yapmalıyım galiba.