Bulldog kitleri hakkında

Öncelikle Bulldog kitlerinin hepsini denemedim sevenlerine de lafım yok bunu belirteyim. Ama denediğim 2 adet Bulldog kitini de sevmedim. (Evil Dog, Bad Cat). Bence bu kitlerin problemi şu. Maya kokusu geçsin diye 3 hafta beklemek gerekiyor, bu 3 haftalık süreçte maya kokusu hariç tatları güzel geliyor. Koku geçsin diye 3 hafta beklerken de şerbetçiotu aromaları ve kokuları azalmaya başladığından mıdır yoksa içerisindeki şerbetçiotlarının cinsinden mi, arpa şurubundan mı her neden kaynaklanıyorsa hoş olmayan bir tat oluşuyor. Hoş olmayandan kastım böyle inanılmaz kötü bir tat değil. Ama kimi biraları çok seversin arka arkaya açarsın ya, işte bunlardan bir tane içince başka biraya geçiyorsun. Evil Dog için bu hoş olmayan aromaya summit’den kaynaklanan soğan aroması diyorlar forumda aynı aromayı alanlar, Bad Cat’de summit yok ama onda da benzer bir tat var.

Evil Dog başlıklı konularda yazıldı, çizildi biraz ama genel anlamda Bulldog kitleri hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bad Cat ve Evil Dog kiti kurmadım ve kuracağımı da sanmıyorum ama Hammer of Thor kitini şişelememin üzerinden üç aya yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen paketindeki kadar baskın şekilde bir maya kokusu hala mevcut. Şahsi olarak çok başarılı bulduğum m44 ya da hiç denemediğim lager mayalarıyla fermante olduktan sonra da lezzet konusunda başarılı bir bira olacağını düşünmüyorum.

1 Beğeni

Şu anda içiyorum şişede 9. günü bekledikçe daha da iyi olacaktır elbet… çok tarzım mı değil şu ana kadar 11-12 kit kurdum ve her kitimi lager ve pilsener ler hariç diğerlerini hep değişik değişik kuruyorum nedense bana ale ve ingiliz tarzı alel er ipa ler pek hitap etmedi sadece merak ve kültür olsun diye kurup içiyorum bock stout lager ler pilsler en sevdiklerim oldu kova boşalsın buğday kuracağım normal de bildiğim ve sevdiğim bir bira türüdür.

Bulldog kitleriyle ilgili kalite anlamında aldığımız şikayetler son zamanlarda artmaya başladı. Bu farkında olduğumuz ve çözüm üretmeye çalıştığımız bir durum :cold_sweat:

Benim görüşüm Butik Bira’daki kaliteli kit sayısı arttıkça ve genel anlamda hobicilerin hem damak tadı, hem de deneyimleri geliştikçe Bulldog kitlerindeki bazı kalite problemlerinin çok daha belirgin olarak hissedildiği yönünde.

Yani Bulldog kitleri gerilemiyor* siz ilerliyorsunuz :wink: Daha çok bira yaptıkça damağınız olumsuz tatlara karşı daha fazla hassaslaşıyor, iyi ve kötü birayı daha kolay ayırıyor.

Bahsettiğiniz garip tatlara gelince, Hambleton Bard’ın ürettiği Bulldog, Master Pint, Better Brew serilerinin hepsinde birada olmaması gereken şu tatlar var:

• Keçi boynuzu
  • Meyan kökü
  • Tükenmez kalem mürekkebi
  • Melas şurubu

Genelde derinden gelen ve kitin kalitesine göre rahatsız edici seviyeye ulaşabilen bu tatların temel kaynağı kullanılan malt ekstraktının kalitesi ve tazeliği. Melas şurubunu andıran bazı damak ve mide yakıcı tatların ise kullanılan karamel şurubu veya arpa şurubundan geldiğini düşünüyorum. Maya ve şerbetçi otu ile ilgili olumsuzluklardan daha önce bahsetmiştim sanırım.

Bulldog kitleri alkol oranı yüksek olduğu için, Master Pint ise ucuz olduğu için yapılıyor. Genelde evde ilk biralarını yapan ve bira tadımı konusunda henüz yeterince deneyim kazanmamış arkadaşlar bu iki sebepten dolayı kısa sürede bu kitlerin fanatiği olabiliyor :smile:

Herkesin damağı ve midesi ayrı olduğundan lütfen seven arkadaşlar zevklerini eleştiriyormuşum gibi düşünmesin. Forum’da veya Grup’ta övülen bu serideki kitler birçok insanda ne yazık ki sizin de tecrübe ettiğiniz gibi hayal kırıklığı yaratabiliyor. Bu hayal kırıklığı ve şikayetlerin önüne geçme konusunda bizim ne yapabileceğimizi iyi düşünmemiz gerekli.

*Gerçi partiler arası yaptığımız testlerde, Evil Dog, Bad Cat ve Hammer of Thor’un son partilerinde hem maya performansı hem de şerbetçi otu aroması anlamında bir gerileme var.

3 Beğeni

bugüne kadar yaptığım 13 kitten 3’ü buılldog kitiydi (bad cat, evil dog ve hammer of thor). bad cat ve özellikle de evil dog gayet güzel oldular. ancak, hammer of thor (evil dog ile aynı anda ve aynı koşullarda yapıldı) bir türlü olmadı. 37 gün geçti şişeleme üzerinden ama yaptığım lezzeti en kötü bira oldu, buna tarzını sevmediğim bock da dahil. belki de hammer of thor için cold crash yapmıştım onun da etkisi olmuş olabilir. ama bulldog kitlerinin muntons’a göre kalite açısından geride olduğu aşikar. bulldog kitlerinin tercih edilme sebebi bence yalnızca yüksek alkol oranı değil, bunun yanında tam kapsamlı olmasından da kaynaklanıyor (20 gr mayası, taze şerbetçi otu paketi ve ek şeker veya maltözü gerektirmeyen nicelikteki paketi). şahsen ben bu şekilde tam kapsamlı kit görünce daha çok seviniyorum ek işler olmayacağı için.bugüne kadar hiç brewferm yapmadım ama bundan sonraki ilk hedefim brewferm kitlerini denemek olacak.

1 Beğeni

sadece evildog denedim yaptığım en kötü biraydı. o yüzden türevlerini bile denemek istemedim. benim damak tadımda mı bir anormallik var diye arkadaşıma da tattırdım o da beğenmedi. bu kadar çok seveni de varken ve damak tadı denen şeyin bu kadar değişkenlik göstermeyeceğini de hesaba katarsak taylan bey in bahsettiği faktörler bira tadını önemli ölçüde farklılaştırıyor da olabilir. bu kadar güzel ve çeşitli bira kitleri varken bu ayrıntıya çok da takılmamak düşüncesindeyim :slight_smile:

Evil Dog benim için büyük bir hayal kırıklığıydı.
Biradan ziyade az votkalı kokteyl tadı aldım

badcat ve master pint deneyimlerim oldu…keşke diyorum badcat yerine o dönemde başka bir premium kit deneseydim…verdiğim o paraya çok daha iyi bir bira elde edebilirmişim…kovamı boş yere işgal etti…master pinti hiç saymıyorum bile…ticari biralardan bile kötü olan tek deneyimim master pint oldu…acıdım onun için harcadığım DME ye…20 ye yakın kit kurdum bb dan…kesinlikle damak zevki geliştikçe kaliteliyle kalitesizi ayırmaya başlıyorsunuz.bulldog premiumlar yeteri kadar olmasa da bir nebze kurtarıyor kendini ama master cinsinden uzak durmak lazım bence…R.I.A , A.P.A , N.W.S, I.P.A. gibi seçenekler her zaman stokta olsa adını bile anmam bulldog’un.