Büyük sorun - hatalar zinciri - başlangiçta yapilan hatalar


(ufuk) #1

öncelikle herkeze selamlar,
ilk kiti 28 temmuz 1700 da yaptım.
pilsner export
1 kg dekstroz
0,5 kg kuru şerbetçi&malt karışım
kiti kaynar suda 5-10 dakika beklettikten sonra kovaya aldığımda kaynar suyu normal miktardan fazla döktüm,dolapta 10 litre soğuk suyum vardı ona güvendim sanırım.
0,5 kg kuru şerbetçi&malt karışımınıda soğuk suda inceltmeden direk kaynar suya attım topaklandı ve elimden geldiği kadar topakları eritmeye çalıştım.
0,5 kg kuru şerbetçi&malt karışımı kullandım diye 23 litre yerine 24 litre yapmaya karar verdim,
buda yetmezmiş gibi,
23 litrelere ulaştığımda sıcaklık 24-25 dereceden aşağılara inmedi,
soğutma hızlansın diye panikle 1 petde derin dondurucuya koydum ve tamamladığımda 24 litre olması gereken kova şuan 24,5 litre oldu.gövde mövde kalmadı bu birada şimdi dimi?
kovayı soğutma çantasına aldım ve önceden hazırlamış olduğum 4 adet donmuş 1,5 litre pet şişe ile mayalamadan şerbetin 19-20 derecelere gelmesini bekledim.bu sürede kovanın kapağı açık ama soğutma çantasının üst kapağı kapalıydı.bu durumda tam hatırlamıyorum ama 3-4 saat beklemiş olabilirim mayalamadan kova kapağı açık şekilde 3-4 saat bekledim.
sıcaklık 19-20 dereceleri yakaladığında mayayı köpüksüz yere serptim hiç karıştırmadan o şekilde kapağı karşılıklı kenarlardan eşit basarak güvenli bir şekilde kapadım.(s-04 kırmızı paket ingiliz mayası)

1 gün boyunca gözlemledim ve 2 parçalı hava kilidimde hiç bir faaliyet olmadı.
1 gün sonra gaz çıkışı başladı ama hayalimdeki gibi bir gaz çıkışı değildi.yani örnek vermek gerekirse 30 sn de bir baloncuk atıyordu hava kilidi içerisinde,1 gün sonrasında ise artış gösterdi yani diyebilirimki 10-15 saniye arası bir kabarcık.3-4 gün sonra ise tamamen durdu.
soğutma çantası görevini tam olarak yapıyor.(ısı 24 saat için min-max 18,5-20,5 arası)
(gece 12 de 1 donmuş 1,5 litre pet,öğlen 12 de 2 donmuş 1,5 litre pet)
bu gaz çıkışı normalmidir?
başlangıç yoğunluğum 20 derece ısıda 1044
acaba şerbetçi ve malt karışımınımı tam dağıtamadım.
normalde 1046 olması gerekirdi diye okudum sitede.
krausen dediğimiz olayı anlamak için fenerle kovayı kontrol ettim kapağa kadar köpük var,
ilk kitimdi bu yüzden okadar çok özenmiştim ki,
herşeyi kağıda tek tek maddeler halinde yazdım.
ama ne yazıkki ilk denemede teorik ile pratik arasında büyük farklar oluyor.
2. kitim tahminen çok farklı olur
ama
bu kit gittimi şimdi arkadaşlar?


(Muhammed ali) #2

Selamlar geçmiş olsun öncelikle biraz sıkıntılı geçmiş yapım aşaması belli ki. Çoğu kişinin yaptığı bir hatayı yapmışsınız ondan bahsedeyim, sıcaklığın yüksek olduğunu görüp mayaları atmadan önce kovanın kapağını açık bırakarak sıcaklığın düşmesini beklemek yanlış çünkü böyle yaparak kontaminasyon yani mikrop kapma ve biranın bozulması olayına davetiye çıkartırsınız. Az önce bir kitin yapımı bitirdim mayaları dökmeden hemen önceki sıcaklığı 28 derece civarıydı ancak ben beklemek yerine mayaları döktüm diğer türlü mikrop kapma riski çok artıyor. Kitin gidip gitmediğini ustalar yorumlasın, ben naçizane bir tavsiye vermek istedim hocam umarım hiçbir şeyi yoktur biranızın :slightly_smiling_face:


(ufuk) #3

selamlar tekrar,28 derece sıcaklıkta soğumayı beklemek yerine direk mayayı ekleyip kapamak en mantıklısı,bu konu hakkında butik birayı aradığımda aynısını söylediler.
ama şöyle düşünüyorum eğer bir enfeksiyon söz konusu olsaydı hava kilidinden çok daha fazla gaz çıkışı olurdu diye tahmin ediyorum ayrıca buzlu petleri değiştirmek için açtığımda mis gibi bira kokusu geliyor çantanın içinden.
tüm kit ve ekipman kargo ile geldiğinde evde değildim,odamda yaklaşık 3-4 gün bekledi ve odamın sıcaklığı yazın klimasız 27-28 derece.belki kolilerin içerisinde bulunan maya 3-4 gün boyunca 27-28 dereceye maruz kaldığından bu konudada bir anormallik olabilir.
sonuç itibari ile birkaç gün sonra 2 hafta doluyor.yoğunluğu 1007-1008 görsem bile şişelemeye karar verdim.
birkaç gün sonra herşey belli olacak,gittiğine üzülmeyecem ama 3 hafta daha beklemek zor oluyor.vakit geçmiyor…


(ufuk) #4

Evet arkadaşlar,daha öncede bahsetmiş olduğum gibi ilk kitim olan muntons export pilsner kurulumunda ciddi hatalar yapmış olmama rağmen şişeleme yaptım ve şu an elimde max. 8-10 şişe kaldı.Köpük harika,gazlanma muhteşem ve ben normal kite ılave olarak extra şerbetçi otu ve malt özüde koymuş olduğum için birazda sert bir bira oldu.İlk başlarda denettiğim arkadaşlar biraz meyvemsi yada şarap tadı var demiş olmalarına rağmen 2. Ve 3. Şişeyi içmekten de geri kalmadılar.Zaten şuan şişeleme yapalı da neredeyse 1 ay olacak ve ürün zaman geçtikçe daha bir güzelleşiyor.

Eğer kiti yaparken koyduğunuz suya lağım suyu falan karıştırmazsanız yada mayalama öncesi̇ ısı ayarlaması yapmak ı̇çi̇n kovayı derin dondurucuda unutmazsanız biranız gayet de güzel oluyor.Sürekli evde olamadığım ı̇çin şişelemeye yakın zamanda hava kilidindeki su seviyesi bile minimumun altındaydı ve belki bir miktar oksitlenme bile olmuştur.Ama sonuç itibariyle 48 şise nasıl gitti anlamadım ve zaman geçtikce dahada güzel oluyorlar.

Evet sonuç olarak 2. Kit olarak kendime 1 adet mj american pale ale ve 1 adet tom caxton real ale aldım,bunlar dahada güzel olacaklar çünkü artık daha tecrübeli hissediyorum.

Siz yinede sitedeki yapım aşaması yönergelerini harfiyen yapmaya çalışın,ben birçok hata yapmama rağmen güzel bir bira çıktı.

Bu tabi rahat olun demek değilde,sadece çoook büyük hatalar yapmazsanız çok güzel bir ürün çıkıyor demek oluyor…