Buzdolabı Termostat Modifikasyonu

Ev biracılığına gönül veren her fani, önünde sonunda sıcaklığın önemini kavrayacak ve sıcaklığı kontrol edilebilir bir fermantasyon ortamı arayışına girecektir. Karton kutu, leğen, strafor kutu, merdiven altı, bodrum, garaj derken iş buzdolabına gelecek ve 4C civarına ayarlı olan standart buzdolabı işimizi görmeyince, 10-20C arasında değer verebileceğimiz bir dolap arayışı başlayacaktır.

Bu iş için hazır şarap soğutucuları var. Ama hem küçük hem pahalı. En iyisi statik bir buzdolabını veya yatay şişe soğutucu/derin dondurucuyu modifiye etmek. Modifiye deyince gözünüz korkmasın, tek yapılması gereken buzdolabı üzerinde gelen standart termostatı, istediğimiz sıcaklık aralığına uygun başka bir termostat ile değiştirmek. Biraz el becerisi ve temel elektrik bilgisi ile kendiniz yapabileceğiniz gibi, bir ustaya da yaptırabilirsiniz. 10 dakikalık kısa bir işlem.

Kullanılabilecek soğutucu tipleri ve termostat alternatiflerine bakacak olursak;

Soğutucu Alternatifleri:

Şarap Soğutucu
+5 /+18C aralığı ile ihtiyacımız gayet uygun. Ama hem pahalı, hem de hacmi küçük.

Statik Buzdolabı

No frost buzdolaplarında soğutucu bölüm ve dondurucu bölüm ayrı ayrı derecelendirildiğinden, statik dolaplar bizim için daha uygun ve pratik. Genellikle mekanik kuyruklu termostat ile çalıştıklarından, termostat değişimi oldukça basit.

Yatay Şişe Soğutucu

Aslında şişelediğimiz biraları olgunlaştırmak ve tüketim sıcaklığında tutmak için uygun bir ürün olmasına rağmen, +1/+10 sıcaklık aralığı bizim için yeterli değil. Termostat değişimi gerekiyor.

Piyasada buzdolabı ve yatay şişe soğutucu ürünleri farklı markalarda ve farklı fiyatlarda mevcut. Bu ürünleri sadece örnek olması amacı ile koydum. Ayrıca 2. el ürün satan yerlerde, ticari amaçlı dikey şişe soğutucular da bulabilirsiniz.

Termostat Alternatifleri:

Mekanik Termostat:

0-30C aralığında çalışan klasik mekanik termostatlardır. 10-20TL aralığında, beyaz eşya, soğutma servislerinde, yedek parçacılarda kolaylık bulunabilir. Alternatif olarak kuluçka termostatları ve kombi oda termostatları da kullanılabilir.

Dijital Termostat:

Ayrı bir proje kutusu üzerinde montajını yapıp, dolabınızı bu kutu üzerindeki prize bağlayarak kullanabilirsiniz. Buzdolabı üzerinde herhangi bir sökme takma işlemi gerektirmez, STC1000 en yaygın kullanılan model olup, youtube üzerinde çok sayıda montaj videosu izleyebilirsiniz.

Termostatlı Priz:
En pratik ve en kolay olan çözümdür. Hiç bir montaj/teknik bilgi vs gerektirmez. Buzdolabınızın fişini bu prize takıp, çalıştırmanız yeterlidir. Kablolu probu sayesinde dolap iç sıcaklığı set değerine ulaşınca enerjiyi keser.

7 Beğeni

Modifiye edilmiş dolabı olanlar, resimlerini ve nasıl yaptıklarını bu başlık altında paylaşırlarsa, merak edenler için çok daha anlaşılır olacaktır.

1 Beğeni

Butikbirayı Taylan Bey kurdu, onu yaşatacak ve yüceltecek bizleriz :smile: Yaşasın yeni akım ev biracılığı…

5 Beğeni

@haan Beyin bahsettiği termostatlı priz konusuna bir örnek vermek istiyorum hem de canlı örneği olduğu için kafasında soru olan arkadaşlara da burdan yardım etmiş oluruz :smile:

@Spotlightkid Oytun Beyin yukarıda linkini verdiği ürünü kullanmaktayım ve ilk başlayacak arkadaşlar için de sanırım en kolayı bu olacaktır.

Cihazın elektriğe giren kısmı zaten direk prize bağlanıyor ön tarafı ise farklı tip fiş girişlerine uygun olduğu için bizim kullandığımız fişler ile sorunsuz kullanabilirsiniz.

Cihazı ilk fişe taktığınızda termostat, probun ölçtüğü ortam sıcaklığını vermekte. (ilk fotoğraf, 22°C)

SET tuşuna bastığımızda ise termostatı ayarlayacağımız dereceyi seçecek kısıma gelmiş oluyoruz. (ikinci fotoğraf, 12°C ayrıca ekrandaki çince yazı SET moduna aldığımızda üst tarafa geçiyor normalde alt tarafta duruyor)

Bu thermostatın hem soğuk hem de sıcak eşik modu bulunmakta ancak aynı anda sadece tek modu kullanabiliyoruz. Eğer çok aşırı soğuk bir yerde yaşamıyorsanız (kovayı koyacağınız yerin aşırı soğuk olması) cihazın sıcak moduna pek ihtiyacınız kalmayacaktır diye tahmin ediyorum :smile:. Termostatın sıcak ve soğuk modları arasında geçiş yapmak için normal moddayken derece yukarı tuşuna 4 saniye basılı tutuyoruz ve soğuk modunun aktif olduğu belirten lamba yeşilden kırmızıya dönüyor ve sıcak moduna geçtiğimizi anlıyoruz. (üçüncü fotoğraf)

Hepsi bu kadar, bundan sonra yapmamız gereken tek şey termostatın probunu dolabın içine (tercihen bir bardak suyun içerisine daldırıp) yerleştirmek. Zaten kablo çok ince olduğu için dolabın kapanmasına engel teşkil etmeyecektir.

Bu yöntemi kullanarak ve yaklaşık 13 derecede sabit tutarak pilsner kitini W-34/70 Lager mayası ile başarılı bir şekilde yaptım malesef şişeleme aşamasını çoktan geçtiğim için kova buzdolabındaykenki fotoğraflar elimde yok :sweat_smile:

Ekstra bilgi olarak şunları vereyim illaki bunu yapmak isteyen arkadaşların kafasında soru olacaktır;

• Bira yapım kitindeki kovanın yüksekliği 40cm, genişliği en geniş yerinde taşıma kulpu hariç 40cm taşıma kulpu ile beraber 42-43cm olarak ölçtüm.
  • Kit ile gelen standart S şeklindeki hava kilidinin yüksekliğinı ise 17 cm olarak ölçtüm.

Sonuç olarak minibar veya masa altı dolabı diye tabir ettiğimiz küçük buzdolaplarına kova malesef sığmayacak. Bunun yerine orta boy veya büyük boy buzdolabı tercih etmelisiniz.

6 Beğeni

Uyumlu olabilecek çok da büyük olmayan buzdolabi araştırmak lazim. Bir de mini buzdolaplarında küçük kova kullanabiliriz. Ama 9 litrelik bile zor sigacak sanirim.

Kulukça termostatını ben denedim olmadı. Dondu kovam. Bolca toprak attırdım. Yurtdışı videolarında herkes ana prize takılanı kullanıyor. Bende aldım Barış beyin gösterdiği termostattan. Yaza kullanacağım dolabı.

1 Beğeni

Termostatli priz nereden bulabilirim

Termostat

1 Beğeni

Tesekkurler Hasan bey

uzun süre buzdolabini mesela 21 dereceye ayarlayıp kullandığımızda zarar vermiyoruz değil mi? yoksa alet için fark etmiyor mu?

Buzdolabının 21 derecede çalışması buzdolabınıza zarar vermez. Buz dolabına zarar veren düşük voltajdır. Elektrikler kesildikten sonra geri gelirken tüm abonelerin aşırı yüklenmesi nedeniyle ilk geri gelme esnasında voltaj düşer. Zararlı olan budur. O yüzden dış termostatla yapılan buzdolabına elektrik verme-kesme işlemi sanki zaralıymış gibi algılanmaktadır.

Bir motorun durup tekrar çalışması tabii ki motor ömrünü azaltıcı bir faktördür. Ama unutmayın ki eski tip buzdolaplarındaki termostat zaten motoru durdurup tekrar çalıştırarak iç sıcaklığı ayarlar. Sadece son zamanlarda yaygınlaşan Inverter sistemler sıcaklığı motoru durdurmadan motor devrini düşürüp arttırarak ayarlama yoluna gider. Bu da motor ömrünü uzatır.

Fermentasyon için kullanacağınız buzdolabının evde kullanılan tek buzdolabı olmayacağını düşünürsek. Ya eskidiği için yenisi alınmış kenara atılmış bir buzdolabıdır, ya da bu işi için ikinci el 200-300 liraya alınmış bir buzdolabıdır. O dolap zaten inverter değildir. Kısacası o buzdolabı da sıcaklığı iç termostatından motoru durdurup çalıştırarak ayarlayan bir alettir. Sizin dışarıdan elektriği kesip açmanız onu kolay kolay bozamaz. Kaldı ki o alet kendi asli görevini yaptığı zamanlarda 5-8 derecelerde çalıştığından, dış ortamla arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle şu andakinden çok daha sık açılıp kapanmakta idi.

8 Beğeni

Eski tip (2001 model vestel) dondurucu ile eski bir buzdolabı arasında sitedeki termostatla kullanım açısından bir fark olur mu?

Yazdıklarınızdan çıkardığım sıkıntı olmayacağı yönünde.

ben tam anlamadım. yazın buzdolabına kova koymak için kırmızı ışık mı yanacak şimdi?

Yeşil ışık yanmali yazın soğutma için kullanılacaksa

1 Beğeni

çok teşekkür ederim . bu gün siparişi verdim. muhtemelen yarın gelse çarşamba başlarım yapmaya

Rica ederim . Hayırlı olsun şimdiden

bu termostat ile yaptığım ilk kitin bloğu. sanırım hiç problem yaşamadan işlemi tamamladım. şimdi aynı şekilde ikinciyi yapacağım. yazın büyük kurtarıcı oldu vallaha

selamlar arkadaşlar evde bir tane kullanılmayan siemens marka derin dondurucu var ( http://www.hepsiburada.com/siemens-gs26dn12ne-gs26dn13ne-6-cekmeceli-statik-derin-dondurucu-pm-mtsiegs26d410ne )

termostatı alıp buna bağlasam sıkıntı yaratır mı? derin dondurucu olması kafamı kurcalıyor

Şişeler olur da kova nasıl sığacak?

Yükleniyor…

sığar gibi raflar çıkıyor ama aslen derin dondurucu olması sıkıntı yaratır mı yani değil 4 derece -5 derecede bile çalışmayan makineden bahsediyorum ben termostatı 17 dereceye sabitleyince sıkıntı çıkmasın