Buzdolabina hicbir zarar vermeden modifiye (40 tl ye)

@sermetkilinc biraz geç oldu kusura bakma. aslında fotoğrafa gerek yok ama ben atayım. kışın en alta elektrikli battaniyeyi koyuyorum. battaniyenin fişini de butikbiradan aldığım termostatlı prize takıyorum. dereceyi ayarlıyorum kapağını kapatıyorum dolabın. kapak tam kapanmasın hava çıkışı olsun diye de dolap kapağının en üst noktasına (termostatlı prizin prob kablosunu koyduğum yere) bir kurşun kalem koyuyorum. oradan hava çıkışı oluyor. bu şekilde istediğim derecede sabit bir şekilde ısıyı muhafaza etmiş oluyorum.

yazın ise tam tersi. elektrikli battaniyeyi çıkartıyorum. buzdolabını termostatlı prize takıyorum. yine aynı şekilde istediğim derecede sabit bir şekilde kalıyor sıcaklık.

2 Beğeni

Elektrikli battaniye çok iyi fikirmiş. Kullanım kitabında katlayarak kullanmayın yazıyordu ama sorun olmuyor demek ki.

2 Beğeni

2 sene oldu. aynı battaniyeleri kullanıyorum. hiç bir sıkıntı yok. çünkü üzerinde bir baskı yok. boşta duruyor. bunun yerine folyo rezistans ta olur. daha önce bir yazımda paylaşmıştım resmini. Beyaz eşya parçacılarından temin edebilirsiniz. 15 20 lira tanesi. 50x30 oluyo genelde. 15w. bunu alıp direk 220 bağlayabilirsiniz. bende oda var. ama henüz kullanmadım. battaniyeler işimi görünce koydum kenara.

3 Beğeni

Hocam zaten buzluk buzdolabında soğuğun oluşturulduğu tek yer onu sökerseniz buzdolabı diye birşey kalmaz

2 Beğeni

Neden elektrikli battaniye kullaniyorsunuz. Isi kemeri daha kullanisli ve neredeyse ayni fiyatda degil mi ?
Battaniyeyi katladik mi üstüne bisey akti mi derdinden daha pratik sanki ?

arkadaşlar konuyu hortlatacağım ama benim aklıma takılan bir soru var.

termostat taktığımız takdirde buzluktaki sıcaklık ne dolaylarda oluyor acaba ?

Bir arkadaşa dm den sordum 8 civarı dedi buz olarak kalmıyor yani öyleymiş

artık buzluk buz yapmıyor, sıcaklığını ölçmedim ama eğer buzluk kar yaptıysa karlarını temizleyip termostatı temizledikten sonra takmanızı onerırım yoksa karlar erıyıp su olacaktır.

pratik değil kemer. mecbur dışarıda tutuyorsun kovayı. dışarda olunca kemer daha fazla çalışıyor. bir de ısı merkezi sabir oluyor. ben kullanışlı bulmadım. onun için ayrıca bir dolap yapmak yerine mevcut dolabı yaz kış iki yönlü kullanmak daha mantıklı geldi bana göre. günde 3 4 kere anca çalışıyor bu şekilde. ısıyı muhafaza çok daha iyi.

Merhaba, butik biradan aldığım termostatlı prizi boşta duran çift kapılı buzdolabım da kullanıyorum. Termostatı 19 dereceye ayarladım. Ama 21 dereceye ulaştığında devreye girip soğutmaya başlıyor. Yani 2 derece Aralık ta çalışıyor. Normalde 20 dereceye ulaştığında çalışması gerekmez mi? Benim termostat da bir sıkıntı mı var yoksa bu aletin çalışma prensibi mi böyle bilemedim. Bu konu da bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Oldukça geç bir cevap oluyor ama ben de termostatı yeni edinince aynı şeyi farkettim. Diğer kullanıcılarda da benzer durum mevcut. Kullanım kılavuzundaki ufak bir hata diyelim. Sorun yaratmaz.