Buzdolabına Profesyonel Modifikasyon (DIY) (30 TL)

Merhaba,

Antalya’da yaşadığım için bu bölgede yılın neredeyse 8 ayı soğutmaya ihtiyaç duymaktayız. Bu sebeple uygun maliyetli, güvenilir ve uzun ömürlü bir soğutma sistemi yapmak istedim.

Öncelikle ikinci el bir buzdolabı buldum. Dolap ararken en önemli kriterim motorunun ve kapak contalarının sağlam olmasıydı. Letgo vasıtasıyla tanıştığım bir buzdolabı tamircisinden pazarlıkla 150 TL’ye tek kapılı eski bir buzdolabı aldım. Mayalama kovası ve yaklaşık 50 şişe dik olarak sığabiliyor.

Dolap biraz yıpranmış olsa da motoru, elektrik aksamı ve izolasyonu oldukça iyi. Dolapta modifikasyonu dıştan değil, dolabın kendi termostatına yapma taraftarıyım. Bu sebeple ikinci iş olarak bir dijital termostat aldım. Kargo dahil 25 TL.

Bu termostat 12V dc akım ile çalıştığından, ve dolapta sadece 220v ac akım olduğundan bir de 220v > 12v adaptöre ihtiyacım vardı. Bunu da evde bulduğum eski mobilyalardan sökülmüş bir led adaptörü ile hallettim.

Son olarak termostat’ın nemden korunması için bir plastik bir koruyucuya ihtiyaç duydum. Yapı marketten aldığım bir kare buat kapağı bu iş için çok uygundu. 5 TL.

9525020033074

Kurulum ise çok basit. Kısaca bahsedeyim. Buzdolabı termostatları sıcaklığa göre motoru açıp kapatan bir on/off anahtar gibi çalışır. Yaptığımız tek işlem dolabın kendi termostatını söküp, anahar uçlarını dijital termostata bağlamak. Böylelikle anahtarlama işlemini mekanik termostat değil, sonradan taktığımız dijital termostat yapacak. Bu sayede dolabı istediğimiz sıcaklığa ayarlayabileceğiz. Tabi son olarak, bir de termostatın altındaki kablolardan 12v adaptör için 220v hattı çekiyoruz. Son hali şu şekilde:

İstenirse kapağı açmadan sıcaklığı görmek için bir termometre eklenebilir.(opsiyonel)

Konuyu viki bölümüne açmak istedim, ancak sanırım yeni üye olduğum için yetkim yokmuş. Sormak istediğiniz olursa buradan cevaplayabilirim.

6 Likes

Termostata kalibrasyon yapılabiliyor mu?
Bir de kaç derece aralıkla ayarlayabiliyorsunuz?

Merhaba,

Termostat 0.1 derece hassasiyetle 7 derece aşağı ve 7 derece yukarı kalibre edilebiliyor.

termostat ayarı -50c ile 110c arasında ayarlanabiliyor.

1 Like

benim tercihim devreyi dolabın dışında tutmak olurdu ama bu da iş görür, tebrikler.

1 Like

Devre dolabın dışında da tutulabilir tabi ama bu sefer dolabın içine kapının kenarından sensör kablosu sokmak gerekir. Bu durum izolasyonu zayıflatır. Aynı zamanda dışarıda kablo ve görüntü kirliliği oluşturur. Teşekkürler.

1 Like

Bende bu şekilde yaptım

2 Likes

Güzel olmuş. Elinize sağlık. Dolabınız no frost ise anahtarlamayı dış fişten yapmamanızı tavsiye ederim.

Derin dondurucu. 18 21 dereceye ayarlı termostat. O arada sürekli enerji verip kesiyor

Gayet kullanışlı olmuş. :+1: Sadece biraz kablo kirliliği olmuş dışarıda.

Dolabın temizliğini bitirip ilk kiti kurdum. Sıcaklık 18 derece sabit. Bakalım sonuç nasıl olacak. :grin:

1 Like

Merhaba @Sred
İki ayı aşkın forumu takip ediyorum. Günlerdir sipariş vermek istiyordum ancak sıcak havalardan dolayı hep vazgeçtim. Senin gibi Antalya’da yaşayan birisiyim. Kış gelsin diye beklerken yaptığın buzdolabı çalışmasını gördüm ve çok beğendim. Dün akşam birden gaza gelip siparişlerimi verdim. Öyle gaza gelmişim ki ikinci kova ve ikinci kiti de sipariş etmişim :man_facepalming:
Benzer şekilde bir dolap kurmayı çok isterim. Ancak teknik bilgisi zayıf olan bir kişiyim. Gerçekten tebrik ederim, son hali de tertemiz olmuş👏

1 Like

Merhaba @birasevdamız
Sistemle ilgili her türlü detayı paylaşabilirim. Yapması gerçekten çok basit. Gözünüzde büyütmeyin. Dolabınızın termostat bölümünü (lambanın olduğu bölüm) açıp resmini atarsanız neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatabilirim. Aklınıza takılan herşeyi sorabilirisiniz.

1 Like

Öncelikle teşekkür ederim hızlı cevap için @Sred
O halde ilk etapta bir buzdolabı bulmakla işe başlamam gerekli. Sanırım statik bir buzdolabı bulmam gerekliymiş. (Yanlışım var ise düzeltiniz) Büro tipi buzdolaplarına da kova sığmaz diye düşünüyorum.
Sipariş ettiğim başlangıç seti, ekipman, kit vs. tahminen yarın elime ulaşacak. Yarından itibaren buzdolabı bulmaya çalışacağım.
Bu arada, bu şekilde 20 derecede setlendiğinde karlama falan yapıyor mu dolap??

@birasevdamız

Buzdolabını iyice araştırarak alın. Özellikle kapı contalarına ve motoruna dikkat edin. Kapı contaları aşırı yırtık ve deforme ise bunun tamiri mümkün olmuyor. Kapı komple değişiyor. Motor da dolaptaki en pahalı parça. Onun için motoru ve kapı contalarından emin olmadığınız dolabı almayın.

Ofis tipi dolapların birçoğuna kova sığmıyor. Meşrubat dolaplarına sığıyor. Ama ben uygun fiyata bulamadım. İkinci el meşrubat dolaplarını 400-500 liraya satıyorlar. Uygun fiyata bulursanız kaçırmayın. Ön kapı cam olduğu için gaz çıkışını rahat takip edebilirsiniz.

Ben kısıtlı bütçe ayırdığım için eski tek kapılı buzdolaplarına baktım hep. Max 200TL ayırmıştım dolap için.

Ben termostatı 18 dereceye ayarladım. Alt kısım 18 derece olduğunda Buzluk kısmı 2-3 derece oluyor. Buzluk bölümünü de içime hazır olan biraları olgunlaştırmak için kullanmayı düşünüyorum.

Bu derecelerde karlanma buzlanma olmuyor. Geçtiğimiz hafta dolabı deneme amaçlı termostatı 2 dereceye ayarladım. 5 derecenin altında alt kısmın arka duvarında karlanma yaptı.18-20 derecelerde karlanma yapması imkansız. Çok az çalışıyor gün içinde.

Gaz çıkışı 20 saat sonra ancak başladı. Biraz geç başladı çünkü mayayı soğukken attım. Mayalamadan önce suyun tamamını dolapta 10 dereceye soğutulmuş suyla tamamladım. Dolayısıyla son karışımın sıcaklığı 15-16 derece arasındaydı. Mayayı bu karışıma dökünce gaz çıkışı gecikti haliyle. Ama bilerek böyle yaptım. Fermantasyonun mümkün oldukça yavaş işlemesini istiyorum. Tad konusunda hassas olduğum için biranın içinde farklı tadlar istemiyorum.