Buzdolabında Şişe Saklama

(Yiğit Güç) #1

Selamlar, 2-3 gün önce ilk Lager Kit’imi tamamladım :smile: İdealden uzak koşullarda yapılmasına rağmen baya hoşuma gitti tadı. Artık buzdolabına koyup, soğuk soğuk tüketebilirim.

Fakat aklıma birşey takıldı; kılavuzlarda ve genel olarak rehberlerde şişenin sonundaki yarım ya da 1 cm’lik kısmı bardağa dökmeyin, içmeyin deniyor. Acaba biraları buzdolabına yatay şekilde dizsem şişe dibindeki bu karışmasını istemediğimiz kısım biranın geneline dağılır / karışır mı?

Siz buzdolabında saklarken ne yapıyorsunuz? Zira buzdolabında şişeleri dik koyacak yer çok sınırlı. İlla dik mi koymamız gerek?

(Erdin yanık) #2

Şişenin dibinde bir miktar tortu kaldığı için bunu bardağa dökersen bulanıklık oluştuğundan dolayı bunu içmeyin yada bardağa dökmeyin deniyor, yatay sakladığında şişenin dip kısmında yana akıp orada kalıyor ama bu tortu çok fazla çalkalamazsan kolay kolay karışmıyor zaten kaldı ki ben özellikle biraz çalkalayıp bu tortuyu biraya karıştırıyorum bu şekilde unfiltered ve daha zengin bir bira tadı alıyorum.yani bu içilmez diye bir şey yok.

(Ezio Auditore) #3

Tortuya ekmek banip yiyen var. Öyle bir kural yok.
Aynı şekilde dikey tutacak fazla yerimiz yok buzdolabında. Yatay tutunca şişenin bir tarafına yapisiyor tortu. Bardağa dönerken eğer istemiyorsanız tortuyu tam ters taraftan yavaşca dökerseniz bardağa gelmiyor zaten fazla. Gelse de sorun değil gerçi.