Buzdolabındaki Birada Gaz Azalması

24 subatta siseledigim pilsner kitimi ilk 2 hafta sonra ilk denememde 1 gun buzdolabinda beklettim 6 adet icildi ve rengi tadı kokusu gazı herseyi cok iyiydi bu is oldu deyip diger siselerden 10 tanesini yaklaşık 5 gun kadar buzdolabinda beklettim dun açıp 4 tanesini ictim sadece soda sisesinde olan birazcik gazliydi geri kalan efes malt siselerinde hersey yerinde ama hic gazi yoktu sanki agzi acik beklemis bira gibiydi. Uzun sure buzdolabinda kalinca gazda azalma oluyor mu. Birde tam bu is oldu diye sadece biralar icin buzdolabi almistim icini dolduracak her zaman soguk biram hazır olacakti. Bu hayalim yarım mı kalacak???
NOT: Siseleme sekeri olarak 750 gr 360 adet olan torku sekerden 2 adet kullandım…

Soğutucuda durdukça gazlılık artıyor. Sizin durumda teknik bir hata var gibi duruyor. Şişeleme esnasında kapakları tam kapatamamış olabilirsiniz. Şişe içi basınç artınca da kapaktan bir şekilde dışarı gitmiş olabilir. Ya kapaklama aletinde, ya da kapaklama yaparken sizde bir kusur var gibi. Diğerlerinin de gazsız olduğunu düşünürseniz eğer tüm şişeleri açıp tekrar şişeleme şekeri ekleyerek kapaklayabilirsiniz.

2 Beğeni

Bende yada alette bir sıkıntı olsa ilk actigim biralarda da ayni durum olurdu çünkü hepsi ayni anda siselendi ilk açtıklarım gayet gazlı lezzetli biralardi hatta bardakta müthiş bir kaynama vardi. Bende buzdolabinda bekledikce güzelleşiyor diye biliyorum fakat forumda yaptığım ufak bi araştırmada benim durumumda olan kişiler de var. Sebebi yada çözümü hakkinda pek bir bilgi yok. Dun tekrar 3 siseyi dolaptan çıkardım aksam eve gidince deneyecegim bakalım sonuc ne olacak…

Ben içmeden bir gün önce koyuyorum biralarımı dolba şimdiye kadar böyle bir durumla karşılaşmadım

Benimde 1 gun beklettiklerim normaldi ama bi kac gun bekleyince böyle bir durum oluştu anlam veremedim

Arkadaşlar dolaptan çıkardığım 1 gun dışarıda bekleyen birayi hic sogutmadan actim gazi tadı köpüğü herşeyi yerindeydi ben bu işe bir anlam veremedim​:cold_sweat::cold_sweat: acaba mayalarla mi ilgili??? belki saçma ama pastörize etsem durum düzelecekmi diye merak ediyorum. 2 birayi bulasiklar yıkanırken makineye atacağım en yuksek ısıda calistiracagim hem pastörize denemesi olacak hem bu soğukta gaz azalmasi sorunu çözülür belki… biliyorum sacma gibi ama deneyeceğim :grinning:

Bazı şişelere şeker atmayı unutmuş yada az şeker atmış olabilir misiniz?

Tabiki ihtimaller arasında ama eminim tum siselere şeker attim. Bazılarına az şeker attim onlari isaretledim ama normal sise şekeri attiklarimda sorun var

Şu ihtimalde olabilir. İlk ve son doldurulan siselerde maya miktari cok olur. Ve çabuk gazlanir. Ben ilk 3 ve son 3 siseyi hep ayri koyarim.
Belki gazlanan şişeler o siselerdir

Bi gariplik var ama çözemedim ama dolaba girenin gazi azalıyor dışarıdan ictiklerim gayet iyi sanırım ılık bira içeceğim :grinning:

1 Beğeni

inceleyin: