Catdog Biracılık Lager

(Mert Erkol) #1

Merhaba Catdog biracılığın yaptığı üçüncü mahsül ürün olan Catdog Lageri sunayım sizlere.

Catdog Lager 1 lager kiti 1,5 kg Muntons Kuru Malt Özü ile kovalandı, 17 gün kovada bekledi (extra lager 19 güne kadar ikinci fermantasyonda kaldı)

Bu üretim içerisinde 3 farklı tadı barındırıyordu, 32 şişe normal katkısız lager bira, 5 şişe Votkalı Lager, ve 8 şişe Portakallı Ihlamurlu Extra Lager.

İkinci fermantasyona aldığım yani portakallı lagerin yapılışından kısaca bahsetmeliyim. @Taylan’ın önerisi ile portakallar kaynar suda şöyle bir yıkandı, sanitize edilmiş bıçakla doğranıp cam fermentere alındı, ıhlamur bir avuç kadar alınıp üzerine starsan püskürtülerek sanitize edilip fermentere kondu, üzerine kovadan sifon yöntemi ile bira aktarılıp 3 adet küp şeker eklenerek çalkalandı.

1.5 kg maltın birayı çok acılaştıracağını düşünsem de o kadar acılaşmadı. Yine de bir sonraki seferde daha düşük miktarda kullanacağımı düşünüyorum.

Yan ürün olarak ise kova tortusu ekmeği bu kovanın tortusundan yapıldı, artık bundan sonraki kovalarda çörekler poğaçalar da yapılacaktır emin olun :smile:

(Cenk) #2

Biracılık, fırıncılık derken şimdi de çorba :slight_smile: evde hazır bock var bi deneyeyim bakalim nasıl olacak.

(Taylan Özdere) #3

İstanbul’daki butik bira üreticisi Bosphorus Brewing Company’nin Cheddar Ale Soup :stew: :beer: diye güzel bir biralı çorbasını içmiştim. Biranın etrafında menü yavaş yavaş şekilleniyor :smile:

(Mert Erkol) #4

o çorba çok güzeldir, tarifi var bende deneyeceğim :smile:

(gorkem_altug) #5

@Mert abi Kriek’in tarifini de ekleyebilir misin foruma? Çok merak ettiğim bir bira ve resimleri çok güzel görünüyor. Yine döktürmüşsün :smile:

(Mert Erkol) #6

Bu akşama yetişir mi bilmem ama yarına sözüm olsun :slight_smile: