Catdog Buğday İlk Mahsül

(Mert Erkol) #1

Merhaba Arkadaşlar,

Dün akşam şişelediğim Buğday Biramı tanıtayım. Şişeleme sonrası yorgunluk nedeniyle etiketlemeyi hafta sonuna bıraktım.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki pet şişelere koyduğum ilk biram. Bu nedenle meraklıyım performans anlamında.

OG değeri 1,048 FG:1,008
İkinci fermantasyon yine yapılıyor. Bu defa içerisinde ayva yaprağı - zencefil ve adaçayından oluşan çay ile ayvanın kendisi bulunmakta :smile:

Kit Kurulumunda "Pudra Şekeri" kullanmak ?
(Eefdal Ççinkılıç) #2

tadım notlarınızı beklıyoruz :slight_smile:

(Ezio Auditore) #3

@Mert tadım notlarını bekliyoruz. Ona göre buğday birası alacağım, yoksa oranj bock’ı ikiye çıkarıcam :smile:

(Mert Erkol) #4

al iç oytun kardeşim, gayet güzel bira oldu

(Ezio Auditore) #5

Siparişi şu şekilde veriyorum. Uygun mudur @Mert :smile: Sırf şekerden yaparsam istediğim gibi olmayacak gibi geldi. O yüzden yarısını şeker yarısını malt özü kullanacağım. Böylelikle daha gövdeli ve buğulu bir bira olacak. Buğday mayasını kesin kararlıyım kullanmaya. Kullanmayınca pilsen gibi olduğuna şahit oldum çünkü.

(Mert Erkol) #6

Yeni kovamda 1,5 kg buğday DME si kullandım. Wb-06 ile birlikte. Onu şişelemeyi bekliyorum ben de.

(Ezio Auditore) #7

Ben de %100 buğday malt özü kullanmaya karar verdim. 2 x Buğday DME kullanıcam. Umarım beklediğim gibi olur. Erdingerden daha güzel bir bira olacak bu gibi bir his var içimde.

(narkoz) #8

Ben de yarın 2 dme ile buğday birası mayalamayı düşünüyorum.Sonuçtan memnun musunuz merak ettim

(Mert Erkol) #9

ben 3 dme ile kurdum ikinci sürümü. Wb06 maya ile. Çok memnunum

(narkoz) #10

Teşekkürler.Yarın için iyi gaz oldu :slight_smile:

(Pendik Artisanal) #11

Tek kitte 3 dme değil mi?
OG ne çıktı?

(narkoz) #12

Ben 2 DME kullandım, OG 1040’ın çok az üzerindeydi.DME kovada bayağı topaklandı.Şu an kovanın içinde bir kaya var :slight_smile: İlk defa DME kullandım ve bu kadar topaklanma beklemiyordum, biraz heyecan oldu haliyle ama psikolojik sınırım 1040’ın üzerini görünce rahatladım :slight_smile: Kovadaki topakları mayalar halleder diye umuyorum.Ama OG’yi tam olarak doğru ölçememiş oldum sanırım…

(Pendik Artisanal) #13

Ben de tornavidaya çekiçle vurup bölemediğim bir Belçika şekeri atmıştım kovaya, eseri bile kalmadı. Mayalar temizliyor sağ olsun. Topağı 1 günde hallederler kanımca :slight_smile:

(Mert Erkol) #14

Dme kovada tam olarak çözülmediğinde, çıkacak og oranı az görünecektir. Bunu önceden söylemek lazım. Benim OG 1056 idi. 3 dme ve total 19 litre olarak yaptım.

(narkoz) #15

Teşekkürler Mert Bey.DME’ı erittiğim suyun sıcaklığıyla ilgili sanırım.Bu işlem için topaklanmayı önleyebilecek ideal bir sıcaklık var mı?

(Mert Erkol) #16

Dme yi kolay eritmenin tek yolu iki kişi çalışmak. Biri yavaşça dme yi yüzeye yayarak dökerken diğeri de karıştırmalı. En kolay eritme metodu bu, diğer durumda topaklanmaması pek mümkün değil. Topaklanmanın olduğu koşullarda ben bir kaç saat sonra refraktometre ile ölçüyorum musluktan örnek alıp.

(Bira Sever) #17

Dme eritmek için mikser kullanan var mı? Ben bu akşam soğuk suda mikserle çözdüreceğim. Başarılı olacağını tahmin ediyorum :slight_smile:

(Mert Erkol) #18

ben denemedim ancak çok ağır ayarla çalıştırmaya başlamanızı öneririm. Kıvamı neredeyse tozdan bile hafif, mikseri hızlı başlattığınızda havaya yayılma olasılığı kuvvetli

(b) #19

Soğuk suda /10-15c) mikserle yapıyorum ben, çok başarılı 3 paket dme 1 dakikada tamamen çözülüyor ve hiç topaklanmıyor. Şeker koyacaksam onu da mikserle eritiyorum.

(narkoz) #20

:slight_smile: Bu forumdaki yaratıcılık harika.Her konuda mutlaka iyi fikirler çıkıyor.