Çekirgeden tavsiyeler

Selamlar,

2 kiti şişeledik, afiyetle içiyoruz… Arada öğrendiğimiz şeyler oldu ve paylaşmak istedim… Lütfen siz de öğrendiklerinizi paylaşmaktan çekinmeyiniz efem…

1 kova yetmez diyip 2 adet 23lt kova ile başladık ve ilk aklıma gelenler…

1- 2 kovadan 20-23 lt x 2 yani 40-46 litre arası bira elde edeceksin… Karı-koca günde 1’er lt tüketilen ev için bu 20-23 gün kadar bir zaman eder… 2x23 litreyi kovalamak için 30x750ml BB pet şişelerinden ihtiyaç duyacaksın… Bakkaldan depozitolu alacaksan 500ml’den yap hesabını kardeşim. Yalnız diyeceğim şu: Birayı mayaladın en az 1 hafta, şişeye aldın, şişede demlendirdin en az 2 hafta (öncesinde içmek gerçekten çılgınlık)… Yani başlangıçtan bitişe 3 hafta minimum vaktin var… 3 hafta eder 21 gün… Yani ilk 2 kovanı şişeledin, beklettin şişede 2 hafta… 3 hafta boyunca marketten biranı almaya devam edeceksin… Sonrasında 3 haftalık genç biralarını içmen de (eğer çift iseniz) yaklaşık 20 gün sürecek… yani diyelim 3 hafta… Hadi diyelim sen başladıktan 3 hafta sonra ilk mahsulü içerken hemen 2x kova daha kurdun… Bunlar olgunlaştığında muhtemelen elinde yeterince bira şişesi olmayacak… Bira şişesi sipariş ederken ya da tekeldeki şişeleri alırken bunu hesap etmekte büyük fayda var. 4 kovayı sığdırabileceğin kadar şişe muhakkak her daim bulunmalı…

2- Hatta ve hatta kova sayısı x 3 şişe bulundurabilirsen en azından bir kısım birayı olgunlaşması için, kendinin de unutacağı bir köşeye saklayabilir, aylar sonra çok lezzetli bir bira içebilirsin… :slight_smile:

3- Kovanın dibinde kalan mayayı yıkamayı ve ondan ekmek yapmayı kesinlikle deneyimlemelisin… İnsan kendini yuvada hamurla oynarmış gibi mutlu hissediyor… üstüne bi de yiyosun onu… misss… (sadece bir miktar halis tereyağı kafi) Ekmek yaparken unu eklerken elekten geçirerek ekleyince un havalanmış oluyor… çok fark ediyor… onu da ekleyeyim…

Şimdilik bunlar ama eminim daha çok cevherler çıkar her birimizden :slight_smile:

5 Beğeni

Madde 1’den sonra ben: fatal error :slight_smile:

2 Beğeni

Bende bu süre kovada 3 hafta, şişede en az 6 hafta… öncesinde içmek çılgınlık… hatta zır delilik…

2 Beğeni

Ben de burdaki tavsiyeleri dinleyip ikinci kova kurdum.
Çıkan şişeleri de zulaladım.
Şimdilik içmeye başlama süresi kurulumdan 22-23 gün sonra.
İkinci kovayı hafta sonu şişeledim.
Bu durumda kurulum itibariyle 30 gün kadar durmuş olacak.
30 gün civarı çoğu kit için yeterli bir süre sanırım.
Mesela bugün premium pilsnerin 24.günü
21. Güne göre tadı biraz daha oturmuş.
30. Günde lezzet yerine gelecek ama kitin çoğu bitmiş olacak.
Günde 2-3 bira içiliyorsa ikinci kova şart görünüyor. Aksi halde bakkal takviyesi şart.
Birde ikinci kova insanı zihnen stresten arındırıyor.
Daha fazla bekleyebileceğimiz lager vb tarzı bira yapmayı düşündürüyor.:blush::blush:

1 Beğeni

Şimdi bir hesap yaptım.
Son kitin 7 şişesini hediye olarak gidecek arkadaş tanıdık vs ye özel şişelemişim.
E böyle kitmi dayanır??

Şöyle söyleyeyim, 44 gün önce şişelediğim Orange Bock’tan daha tek bir şişe açmadım… Yılbaşı gecesine kadar da açmayacağım…

4 Beğeni