Cervus Elephus Buğday Birası

(Onur Demircan) #1

%50 malt özü %50 şekerle 25 gün kovada 25 gün de şişede mayalandı, 4 gün buzdolabında bekledi. Dün gece yaptığım ilk denemeden genel olarak memnunum. Satın aldığım buğday biralarından daha bulanık ama güzel bir altın rengine sahip, tadı oldukça hafif geldi, yanında hiçbir atıştırmalık olmadan tüketilebiliyor. Köpüğü ilk doldurmada yoğun fakat kalıcı değil. Ben tadını Erdinger’e benzettim. En büyük korkum acı olmasıydı tadımda ben böyle bir sorun yaşamadım ama kız arkadaşıma acı geldi, o yüzden başkalarının fikrini merak ediyorum. Daha fazla insana tattirdigimda yine yazacağım.

(Onur Demircan) #2

https://goo.gl/photos/fC6aMnqaju77Zw5u7

(Ezio Auditore) #3

Buğday birası acı geldiyse bence kendisine saf elma suyu vermenizi tavsiye ediyorum :smile: Erdinger çok yumuşak bir buğday birasıdır. Çok da güzeldir. Siz sanırım kitten çıkan mayayı kullandınız yanılıyor muyum?

(Onur Demircan) #4

Evet kitten çıkan mayayı kullandım, sadece buğday birası içen bir çift olarak ilk kitimizi buğday kitinden kurduk -ki onun en sevdiği buğday birası erdinger’dir- buğday birası kulturumuz yaptığımız birayi değerlendirecek kadar yüksek. Bahsettiğim acılık “extract twang” adıyla anılan biranın kendisine ait olmayan acılık.

(Ezio Auditore) #5

Ben latife yaptım, yanlış anlamadınız umarım.
Sormaya çalıştığım şey kit mayasından mı yaptığınızdı. Çünkü Erdinger diğer buğdaylara göre daha düz bir bira diye hatırlıyorum.

(Taylan Özdere) #6

Extract twang bir şehir efsanesi :slight_smile: Genelde ABD merkezli forumlarda duyarsınız fakat herhangi bir temeli ya da dayanağı yoktur. Benzeri efsanelerden biri de toz şekerin biraya cider benzeri bir ekşilik verdiği iddiasıdır, ki bu da tamamen yanlıştır.

Zaten twang acılık değil dilde hissedilen ekşilik anlamına gelir :wink: Birada acılık ekstrakttan değil şerbetçi otundan gelir ve IBU (International Bittering Units) cinsinden ifade edilir.