Çoklu bira şişesi yıkama

Yaklaşık 300 şişe sahibi biri olarak şişeleri her seferinde pbw -durulama- starsan kısır döngüsü sıkıcı olmaya başladı. İnternette yaptığım araştırmalarda aşağıdaki örnekleri bulabildim.

Bu ekipmandan beklediğim özellikler bir leğende çalıştırıp 10 -20 şişeden belli dakika boyunca pbw geçirmek sonrasında durulama en son olarakta gene leğen içindeki starsanı şişelere basmak

Bunu kendimiz evde nasıl imal edebiliriz motor olarak 10-20 şişe için ne kadar güçte bir motor gerekir

Berk%20%C3%96ZEN%C4%B0R1 indir

Bu ürünü yapmak kolay. Tesisat malzemeleri satan bir firmada çalıştığım için size birkaç malzeme yazayim. Evde rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

1/2 Upvc boru (1boyu 4mt satılır işinizi fazlaca görür)
Tangit (boru ve fittingsleri yapıştırma malzemesidir)
1/2 dirsek (iki ucu yapistirma)
1/2 dirsek (bir uç dişli bir uç yapıştırma)
1/2 te
Zıbık ( şişeler için agizlik yapmak için)
Bahçe hortumu (zıbık ucuna 10cm civarı takıp şişe içini rahatça temizlemek icin)
Akvaryum sump motoru (pbw + starsun basmak için)

Kaç adet yıkama yapmak istiyorsunuz aynı anda bilemedigim için adetleme yapamadım

Buna benzer bişey yaptım. Bulasık makinesi yıkama pompası ve pprc tamir cubugu kullanarak.
Tam istediğim gibi olmadı. Fazla dırsek ve t kullanmışım. Basınc düşük geldi. Arge calişmalarım devam ediyor.

Konu devam etse uyaracaktim ilgi duyan arkadaşları. Normal akvaryum motorları zayıf kalır. Kesinlikle akvaryum motoru kullanılacaksa sump motoru kullanilmali. Bu motorlarda basma yüksekliği mevcut olup kolay basınç kaybetmezler.
Sistemin kaç çıkışlı ve ne kadar yayvan yapıldığı etken olacaktır

Bir tesisatciya 10lu duz bir sekilde yaptirsam nasil bir motor secmem gerekir duz yaptirma sebebim basincin daha duzgun dagilmasi

Boru kısmı en kolayı. Sorun sisenin icine sığabilecek kadar ince, şiseyi tutabilecek kadar sağlam bir aparatın pprc ye bağlanması. Ben boru tamir cubugunun icini freze de bosaltıp pprc kaynak makinası ile boruya kaynattım. 4lük uçla acmiştim fazla oldu bi ara 2,5 la açip deneyeceğim.

Düz 10 lü 1.5 metreye yayılır. Bunu devirdaim yaptıracak kuvet bulamazsınız

Selamlar :slight_smile: size yardımcı olayım. Biraz masraflı olur lakin eğer bira yıkama uçlarında tazyik istiyorsanız yapılması gereken uygulama reglaj. Yani suyun ilk çıkacağı ve son çıkacağı delik arasında ayar yapmanız gerekir. Yoksa ilk delikten tüm su çıkmaya çalışır ve basinc orada olur.

Ornekliyorum konuyu. 10 lu çıkış yapacaksınız bunu da bir girişten suyun girip paralel iki kol halinde 5li iki hat olduğunu düşünün.
Ben T parçalarıyla çıkışları verir, sağ ve sol ilk 3 kola mini vana ve onların üzerine de zıbık takar ve zıbık üzerine bahçe hortumu takardim.
Bu ürünler size yabancı geleceği için resimlerini paylaşıyorum.
Benim boyle bir yıkama ünitesine ihtiyacım şu an itibariyle yok fakat isteyen arkadaşım olursa özel mesaj ile ulaşırsa yardımcı olmaya calisirim. Maliyeti ve yapımı ile ilgili.
Öndeki vanalari kısarak tüm sisteme dengeli su gidişini ayarlayabilirsiniz.
:beer::beer::beer:
Bahçe hortumu nu paylaşmıyorum onu hepiniz bilirsiniz

images%20(57) images%20(58)

starsan uygulanırken şişeden çıkan starsanı depolayıp tekrar tekrar kullanabilirsiniz. bu kadar çok şişeye aynı anda basınçlı pwb temizliği uygulamanız pratik değil. yüksek basınçta şişe fırlaması, düşük basınçta kötü durulama olabilir.

şişeleri bardağa aktardıktan hemen sonra suyla çalkalayın, kuruduktan sonra eski kapaklarını da toz almaması için kapatıp bir sonraki kurulumda sadece starsanlayıp kullanabilirsiniz. böylelikle pwb ve durulama yapmak zorunda kalmayacağınız için işiniz 1/3 oranında azalır. pompa,boru,vs masrafa da girmemiş olursunuz.

bakır boru kullansak ?

300 değil 1000 şişe sahibi olsanız da bence bunlarla uğraşmaya gerek yok, uyguladığım yöntem şu, içtiğiniz şişeyi 2 parmak suyla ağzını parmağınızla tıkayarak güçlü bir şekilde çalkalayın ( yani aynı gün içinde, küflenmeden ) , iki kez tekrarlayın, sonra süzülmeye bırakın, bunu alışkanlık haline getirin inanın zor değil alışılıyor, kuruyunca kasaya koyuyor üzerini tozlanmasın diye örtüyorum, sonra şişeleme yapacağım zaman sadece starsanlıyorum “şişe arındırma fıskiyesi” kullanıyorum inanılmaz işe yarayan birşey ve işleri kolaylaştırıyor hızlandırıyor, hepsi bu kadar son 5 kit kurulumumu bu şekilde yaptım ve kontaminasyon yaşamadım.

3 Likes

Morobod a tamamen katılıyorum, kaç kasa şişemiz olursa olsun her içtiğimiz şişeyi birkaç kez su ile iyice çalkalayıp sonrada açtığımız kapağı iğreti olarak kapatıp boşalmış kasalara koyuyoruz. Şişelemeden öncede starsanlı fıskiye ile yıkayıp kasalara süzülmesi için ters olarak diziyoruz (kasa diplerini starsanlı su spreyi ile temizlenmeli) gönül rahatlığıyla şişeleme yapıyoruz. Zaman olarak çoklu yıkamayla en fazla 15 dakika farkeder,buna değmez bence.
Esas şişeleri beşer onar nasıl doldurabiliriz? :smile:
:beer::beer::beer:

2 Likes

Bende biraz fazla külfetli buldum aslında. Benimde yaptığım şu bira şişelerini küvete dizip içleri su doldurup temizleyip, sonra pwc ve fırça ile iyi temizleyip, sonra güzelce durula. Bundan sonrası starsan falan zaten kolay. Sonrasında her içtiğimde ise birayı döker dökmez, suyu az doldurup çalkala sonra dök biraz daha fazla su ile iki kere daha emin olmak için Tekrarla kenara koy. Her seferinde aşırı böyle ihtiyacımız olmuyor sonurçta. İki farklı parti şişeleyecek şişem var zaten. Üçüncüyü yaparken de diğerlerinin yarısı bitmiş oluyor asla şişe sorunu kalmıyor. 100 max yetiyor aslında

3 Likes