Coopers amber ale kiti için en ideal kurulum şekli nedir

(Uğur) #102

Bu dediklerine göre bence güzel bir bira olacak :yum:
Ancak ben olsam US-05 yerine S-04’ü tercih ederdim.
Amber tipi bira için S-04 tavsiye ediliyor.

(Fatih Kurtçu) #103

Coopers Amber. US-05 maya ile 15 gün kovada kaldı. 21 lt kurdum. Yarım kg açık DME ve 800 gr şekerle kurdum. 0.50’lik şeker ile şişeledim. Şişede 2 haftadan sonra tadım yaptım. Rengi, gazı ve alkolu iyi, Tuborg amber gibi gövdeli ama tadı yoğun değil. Biraz hafif olmuş tadı.
Bu tat yoğunluğunu arttırmak için ne yapabilirim?

(Süleyman) #104

Selamlar, kısa süredir ben de aranızdayım. 3. kit olarak 14 mart’ta 1062 ile mayaladım, 28 mart’ta 1008 ölçtüm ve tattım, gazı oldukça düşüktü. Dün gece(29’u) gaz çıkışının durduğunu gördüm, sabah baktığımda hava kilidinin eşitlenmeye başladığını gördüm. Fırsatını bulursam bir kaç güne şişelemeye başlayacağım bu biranın şişeleme olarak ne tavsiye edersiniz?

(birol) #105

şişeleme şekerini soruyoursunuz zannedersem benim tavsiyem 3gr

(Süleyman) #106

Evet haklısınız, şekeri yazmamışım .:wink:

(Fatih Kurtçu) #107

amber çok gazlı olmaması gereken bir bira. ben 0.50’lik ölçekle 1 tane attım yetti gaz için. aynen bunu tavsiye ederim. fazlası olunca köpük dinmiyor ve amber’e köpük yakışmıyor kanımca.

(Süleyman) #108

50’lik leri 2,7 gr; 33’lükleri 2 gr ile 31 martta şişeledim. İçmeye başlayınca hissettiklerimi yazarım :wink:

(Ekin Sabuncu) #109

Merhaba,

İlk kitim için coopers amber ale yi seçtim
Aşağıdaki şekilde kurulum yapmayı düşünüyorum. Tecrübeli arkadaşların yorumlarını rica ederim.

1 kutu coopers amber ale kit
1 paket US-05 ale maya
1 paket orta kuru malt özü
1 paket ekstra açık malt özü

Ekstradan şeker kullanmam gerekir mi? Hedefim 5-5,5 alkollü bir bira yapmak.

(Kemal) #110

Bende 7.kitimi coopers amber ale olarak kurdum. Kurulunda 1 kg medium kuru malt özü ve 500 Gr şeker ile S 04 mayası ile kurdum. OG 1045 civari bakalim nasıl bir bira olacak.

(Semih) #112

“En idealidir” gibi bir iddiam olmaz kesinlikle ama ben kit+buğday lme+kit mayası şeklinde kurdum. Şişelemede 1000/405’lik şekerlerden 2 tane kullandım. 2 hafta kova 1,5 ay şişede dinlenme sonrası yaklaşık 15 kitlik kolleksiyonum en özgün tatlarından biri oldu.

Dün tadım için Smuglers, Buldog IPA, Munton Buğday, Gallia, Munton Bock, Orange Bock, NOG, Export Pilsner ikram ettiğim 8 kişilik bir ekipte, tadım sonrası yorumlarını aldığımda 3 kişinin favorisi Cooper Amber Ale + Buğday ile yaptığım hibrit girişim oldu.

Ben de bu deneysel çalışmamım sadece kendi beğenime değil, daha çok kişiye hitab ettiğini öğrenince mutlu oldum tabi.

Kurulum tavsiyesidir, özellikle deneysel işlere meraklı olanlara.

(kagan) #113

merhaba,

Coopers tavsiyesi 2 paket açık renk kuru malt özümü kullandınız?

(Emre Akın) #114

Geçen ay Coopers Amber Ale’i 1 paket amber LME, 250 gr şeker ve US-05 Maya ile 22 lt olarak kurdum. OG 1052 ölçüm. 2.5 hafta kovada kaldı, 19-20 derecede. FG 1012’ydi. Sıvı malt özünü ilk kullanışım. 10 günlük şişelerde dayanamayıp bir tane açtım. Biliyorum daha erken ama şu aşamada tam bir hayal kırıklığı. Sıvı malttan geldiğini tahmin ettiğim tat çok baskın ve hoşuma gitmedi. Bu haliyle bile içilmez değil tabii ki ama bir önceki Coopers Irish Stout üzerine hiç gitmiyor. Bu konuda tecrübesi olan var mı? LME tadı zamanla azalıyor mu?