Coopers Buğday Fermantasyon Sorunu

(Goker) #1

Merhaba, ilk defa coopers buğday kurdum. Standart recete disinda birsey koymadim
. Bugun 14. Gün, kristal hava kilidi icerisinde sol taraftaki su saga basilmis durumda ancak onceki kitlerdeki gibi bir fokurdama hicbirzaman olmadi, kapakta cok fazla şişkin degil.
Ufak bir tadim yaptim icerisindeki şeker tadi resmen agzimi yakti. Acaba tum mayalar çalismiyormu? Bu arada kova sicakligi 12 ile 14 derece arasinda , daha yukariya cikmadi, daha aşagi inmis olabilir. Ne yapmam gerekiyor???

(Tigin ) #2

Kova olması gerekenden serin. Bu sebeple Fermentasyon yavaş gerçekleşiyor normalde 18 -22 civari iyi olur… Kapak da kaçak olabilir. Biraz daha sıcak bir yere çekerseniz canlanacaktır.

(Goker) #3

Su an daha sicak cekebilecegim yer yok bu sekilde devam etse bozulma gibi veya baska bir sorun olurmu? Kovada fazla kalmis olacak

(Ferhat Ersoy) #4

Öncelikle hangi mayayı kullandınız ?

Eğer kit ile birlikte gelen mayayı kullandıysanız, mayanın verimli çalışabilmesi için ideal sıcaklık aralığı olan 18 - 24 derece aralığını sağlamanız gerekmektedir. 12 - 14 derece aralığında mayanız çalışsa bile verimli bir fermantasyon gerçekleştiremez. Sıcaklığı arttırmanızı şiddetle tavsiye ederim. Öyle bir durumunuz yok ise fermantasyon sürenizi ( kovada bekleme) oldukça uzun tutmanızı tavsiye ederim.

(Goker) #5

Kovada bozulmadan ne kadar kalir? Yarin 5 hafta olacak. Siselemek icin vaktim yok haftaya kadar dursa sorun olurmu

(Hasan) #6

muntons kiti m20 maya ile 38. günde şişelemiştim. Tad daha öncekilerden biraz daha yavandı ama öyle aman aman bir fark yoktu. Sizin ortam sıcaklığınız da düşük olduğu için hiçbir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Hatta diğer arkadaşlar da söylemiş, mayanız ancak işini yapmış olabilir.

(Goker) #7

Arkadaşlar, malumunuz kovada cok gec olgunlasan birayi siseleyeli 15 gun oldu denemek icin actigimda cok kisa ve zayif bir tiss sesi ve tamamen sekerli bir lezzet. Ne oldu bu mayalara ne yapmam lazim?

(Tigin ) #8

Biraz daha zaman verin. Maya eklemek bir çözüm olabilir ama çok uğraştırır. Şişeleriniz çevirme kapak ise iyi kapandığına emin olun bu arada.

(Goker) #9

Merhaba biralar hala ayni mayalar çalişmiyor? Asit yok şekerli su gibi

(Cem ) #10

Merhaba bahsettiğiniz sıcaklıkta kaldıysa kovanız eğer , fermentasyon bitmemiş olabilir. o sıcaklık düşük bir sıcaklık. Şişeler de bu sıcaklıkta kaldıysa aynı şekilde gazlanma da çok zor olur. ama asıl sıkıntı şu ki, fermentasyonu bitmemiş birayı şişelediyseniz şişelerin patlama ihtimali var. Bir birayı açıp hidrometre ile ölçüm alıp değeri yazar mısınız ?

(Tigin ) #11

Maya tutmamış ne yazık ki. Geçen zaman içinde gazlanma olmalıydı. Eğer ısrarcı olacaksınız Kovaya alınarak Tekrar maya eklenebilir ama bence değmez.

(Goker) #12

Selamlar. Su an sehirdisindayim ancak siselemeden once olcum yaptim. Fermantasyon bitmisti.

(Goker) #13

Bu kosullarda bira çöpmü oldu? Siselere azar azar yeni maya ilave edip tekrar kapaklarini kapatsam?

(Tigin ) #14

Ben muhtemel oksidasyon ve kontaminasyon riski ile sonuç ürünün içilebilirliğini düşünerek bu işgücünü yeni kovada değerlendirmenin daha tatmin edici olacağını düşünerek önermiştim. Eğer fermentasyonun bittiğine eminseniz, maya ekleyerek şişeleme şekerinin sindirilmesini sağlamayı deneyebilirsiniz. Açıkcası 6-7 gr. mayayı 46 şişeye bölüştürme gözümde büyüdü :slight_smile:.

(Goker) #15

Evett uzunnn bekleyiş sonucu, herhangi bir mudahaleye gerek kalmadan biramiz kendisini toparladi. Havalar isindi mayalar harekete gecti. Yardimci olan herkese tesekkur ederim.