Coopers canadian blonde kit deneyim

6 gün önce mayaladığım cooper canadian blonde kitinin fokurdaması 4 günde bitti ve 6. günde aldığım ölçüm 1006 çıktı.bu kit bu kadar çabuk mu oluyor?büyük ihtmalle 8-10 günde olacak bu kit.şişelememde bir sorun olurmu?

1 Like

Temiz bir tat için mayaya biraz daha zaman verin. Gaz çıkmasa bile 14 günden önce şişelemeyin. Fermentasyon sonucu oluşan yan ürünleri maya tüketmeye devam edecektir. Sonunda daha berrak bir biranizdan olacaktır.

5 Likes

teşekkür ederim tavsiyeleriniz için

daha önce yaptığım 4 coopers kitinde de fermentasyon kısa sürede bitti. 3. günde biten kitim oldu. Vaktiniz varsa eren beyin dediği gibi biraz daha bekletin

1 Like

Dun 13. gununde siseledigim canadian blonde’umun etiketi hazir.

7 Likes

Selamlar kullandığımız ilave şeker/dme/lme miktarlarını paylaşabilir misiniz?

1 paket light dme ve 400 gram şeker ile yaptim.bugün kovada 14. gun.yarin şişelemeye geçeceğim.tadlarini sizinle paylaşırım

3 Likes

Teşekkür ederim, Çok sevinirim paylaşırsanız. Arkadan geliyorum, bu akşam kuracağım ben de… :slight_smile:

bu akşam şişeledim.yaklaşık 15 gün kovada durdu…ilk tadımda biranın içimi yumuşak, acılık yok.şişeleme yaparken eşim gelip gelip likor bardağını doldurdu…bi ara artık yeterya dedim bitircen birayı…ama işin sonunda bu birayı içince bana 2. kovayı almama izin verdi.2.kovayı almaya izin vermeyen eşlerin kocalarına bu bira kitini kurup eşinize tattırmanız tavsiye olunur:)))

10 Likes

Sonunda ilk siseyi deneme firsatim oldu.12. gun ve bekledigim gibi olmus.Yazin ferahlatici , meyvemsi tatlar aldigim , kolay icimli ve orta govdeli bir bira.Zaten kit iceriginde yazdigina gore aynen bu sekilde klasik amerikan ticari biralarina benzetilmis.23 lt’ye 500 gr light dme ve 750 gr seker ile kurmustum.

8 Likes

rengi güzel gözüküyor…bakalim bende 400 gr sekerle yaptim…nasil olacak merak ediyorum

1 Like

Renk tahminime çok yakın gibi, çok güzel görünüyor. Ben 500gr LDME + 600-650 gr civarı beyaz şekerle kurdum. Mayası çok farklı geldi bana. Buğday birası gibi taşma yaşadım ilk günlerde, hava kilidi temziliği gerekti iki sefer. Sonradan sakinleşti :slight_smile: Belki LDME de etkili olabilir bu duruma, ilk defa kullandım. Bakalım şişelerken ilk izlenimleri paylaşırım. Elinize sağlık…

2 Likes

taşma sorunu yüzünden kristal hava kilidi aldım.taşmadan sonra başlangıç setiyle verilen hava kilidini temizlemek zor.kristal hava kilidini temizlemek daha kolay ve bana daha pratik gibi geldi

2 Likes

ilk tadım copers canadian blonde gayet hoş.acılık yok içimi gayet yumuşak ve aromatik.400 gr şeker bence yeterli olmuş.ama bir dahakine Tuvi nin yaptığı gibi 750 gram şeker kullanabilirim.

1 Like

önümüzdeki pazar ben de ilk şişeyi açacağım… kova tadımında deiğiniz gibi aromatik (hafif meyvemsi, sıcaklıkla ilgilisi olduğunu düşünmüyorum) bir tat aldım… ilk şişeyi açınca notları iletirim… afiyet olsun.

renk çok mu açık acaba biraz daha fazla malt özü daha mı iyi olur ne dersiniz ?

Anladığım kadarıyla bu kit american pale lager benzeri. Yani biraz tuborg gold a yakın. Ama daha aromatik ve ferahlatıcı diye bir izlenim bıraktı. Pilsner kitinde bile bu kadar açık değildi renk. Bu tam istediğim renk olmuş gibi.

1 Like

evet ferahlatici etkisi cok belirgin.bir kere daha yapacağım bira listesine ekledim

Merhaba,

İlk denememde şerbetçiotlu light DME kullanmıştım ve gayet yeterli gelmişti. Daha fazlası acılığa sebep olabilir, ki düşük gövdeli ve hafif bir bira elde etmek isteniyorsa pek tavsiye etmem. Aroma için dry hop denemesi daha iyi olabilir. Şerbetçiotu çeşitleri ile ilgili yeterli altyapıyı oluşturamadım henüz; o yüzden hangi şerbetçiotu ve şerbetçiotunun miktarı konusunda yardımcı olamayacağım.

2 Likes

İlk kurduğum kit Coopers Real Ale idi, o kadar memnun kaldım ki bundan sonra Coopers’tan başka bir kite geçip macera aramak bile istemedim.

İkinci kit deneyimim Canadian Blonde, şu an 4. Günü ve bende de gaz çıkışı sıfıra yakın şu an. 1 kg şeker ve yarım kg LDME ile operasyonu tamamladım.

Anladığım kadarıyla Coopers’ın mayaları çok hızlı çalışıyor, Real Ale’de de böyle idi. Yine de 14 gün en az kovada bekleteceğim. Bazı topaklanmış LDME’lern parçalaması için bu süre şart bence.

Edit: 2 hafta sonunda şişeledim, kova tadımında miller’ın aromatiği bir lezzet aldım.

2 haftadan önce tadım yapmamayı düşünüyorum, ilk fırsatta fotoğraf paylaşacağım.

Gelişmeleri paylaşırım:)
.

4 Likes