Coopers canadian blonde kit deneyim

Arkadaşlar, bir sağlık sorunundan dolayı 7 hafta kovada beklemek zorunda kalan kiti dün şişeledim.

meyvemsi bir tat olmasa da, limonlu mariachi tadı aldım kovadan aldığım örnekte.

Tek sıkıntım acayip bulanık olması, daha önce bu kadar beklemiş bir kit denediniz mi? Umut var mıdır?

Teşekkürler

Tadı bozuk değilse içilebilir. Gazlanma tamamlandığında içilebilir durumdaysa bozulmamıştır.

Aklımda yanlış kalmadı ise bu kiti şişelerken ben de de rengi açık sarı ve çok bulanıktı ancak bekleyince bulanıklık kayboluyor. Bir hafta sonra bir tane denediğinizde tahminen güzel bir tad alacaksınız. Tadı diğer lager kitlerinden farklı gelmişti, tadı oldukça yumuşaktı ve tam tarif edemeyeceğim hafif bir aroma almıştım, ama mariachi gibi bir tad değildi.

Yaklaşık 15 gündür kovada duran canadian blonde için şerbetçi otu denemesi yapıp yapmama konusunda çok kararsızım, elimde lubelski şerbetçi otu mevcut, şerbetçi otuyla ipa kiti ile tanıştığım için biraz ön yargılıyım ama güzel bir aroma-koku elde edebilme ihtimali de beni cezbediyor. soğuk eklemenin ibu değerine bir etkisi olmayacağı söylense de emin olamıyorum bu kit için şerbetçi otu deneyen özellikle lubelski kullanan oldu mu?

litre başı 2 gr atabilirsiniz süper bir bira olur

1 Like

Birol bey merhaba daha önce denediniz mi? Birde kaç gün tavsiye edersiniz

Evet müthiş oluyor 72 saat yeterli olur


12 günlük ilk tadım diyemeyeceğim iki gün içerisinde ki 6. şişe :slight_smile: 50 gr lubelski şerbetçi otu ile 3,5 gün kadar bekledi, şişeleme şekeri 4,2 gr. Renk, koku, köpük on numara içimi güzel ferahlatıcı ama acılık bir tık fazla olmuş, kitin kendi acılığı mı yoksa şerbetçi otumu bilemiyorum tekrar yaptığımda sanırım 25-30 gr civarı bir şerbetçi otu eklerim

1 Like

Coopers kitleri Muntons kitlerine göre bir tık daha acı ve aroması fazladır. Malt özü eklerseniz şotsuz olanı seçmek lazım.

Soğuk ekleme yapılırsa da daha güzel oluyor.
Ben son kurulumlarda maltı makinede kaynatıp, Coopers kurdum ve kovaya 3 gün kala soğuk ekleme yaptım. İçimi Çok keyifli ve tekrar yapacağım.:blush:

Tabii damak tadı alışınca Coopers bence daha zengin ve güzel. :grinning:

3 Likes

Bende bugün bu kiti kuracağım ve alkol oranını %5 yapmak adına 1 paket şotlu dme ve 1 paket bira kiti güçlendirici kullanmayı planlıyorum. Aklımdaki tek soru bira kiti güçlendirici acaba kite fazlaca gövde verip tarzını kaybetmesine sebep olur mu?

DME’siz kuran var mı bu kiti acaba ?

Bu kiti Haziran/Temmuz 2016’da kurdum. Belki de ilk kuranlardanım. DME siz kurdum evet ama o ara ev taşıdığımdan sıcaklık işine çok eğilemedim ortaya pek de güzel bira çıkmadı. En büyük pişmanlıklarımdan biri bu kiti ziyan etmemdir. Damak tadıma uygun bira olacağını düşünüyordum ama olmadı. Gazoz gibi bir şeye dönüştü. Bence 1 paket DME kullanılmalı yine de.

1 Like

merhaba, yazinizi okuyup, 2 malt ozutu ve 1kg seker ile canadian blonde siparisi gectim. Siselerken 2 kesme seker ile mi kullandiniz? herhangi bir siselerde patlama sorunu oldu mu? dikkat etmem gereken bir puf noktasi var midir? Amacim sizin alkol derecenizi yakalamak.

Merhaba şişeleme şekerini başlangıc seti ile gelen ölcü kabının 0.50 lik kısmını kullanarak atıyorum.10 kadar kit kurdum hiç patlama ile karşılaşmadım.Bol köpüklü oluyor biralarım. Ama bol köpükten sıkıldım, doldurması sıkıntı oluyor.Son yaptığım 2 kitte şişeleme şekerini azalttim sonuçlar gayet sevindirici. Ayrıca bir notumuda paylasmak istiyorum ; yüksek alkol, birayı çizgisinden çıkariyor gibi geldi bana ,standart i neyse o şekilde yapılmasi gerek bence. Saygılar.

2 Likes

Selamlar bende dun kurdum canadian blonde kendi mayasini kullanamdim aci oldugu soylendi u5 maya 500gr seker 500gr light malt ozu ekledim ertesi gun 13-14 snde bir baloncuk cikmaya basladi heyecanla beklemeye basladim bakalim 2 hafta bekletip siselemeyi planliyorum 3 hafta mi beklemeliyim?

tecrube icin tesekkur ederim. Ilk kitim muntons pilsnerdi, coopers draught ile devam ettim, simdi sizin tarife gore 3. kitimi kurmayi planliyorum. Yuksek alkol birayi cizgisinden cikariyor derken aciligiini mi kastettiniz acaba?

Acılık demiyelimde aşıri alkol tadı hoşuma gitmedi.Piyasadi yüksek alkollü biralar ilede karşılaştırdım ve bu kanaate vardim

1 Like

Bu kiti kurmayı dusunuyorum sadece dekstroz sekerıyle kursam cok dar bır tat gamına ve hafıf bır govdesını olur dme ile kurulum şart mı?

Arkadaşlar merhaba sitede şerbetci otlu malt özü stokta yok bir kit daha kuracağım direk malt alsam ve şerbetçi otu alsam bunları kite nasıl ilave ederim bir işlem görmesi gerekirmi

Forum arama kısmına şerbetçiotu soğuk ekleme veya dry hop yazarsaniz çıkan konular size yardımcı olacaktır