Coopers canadian blonde kit deneyim

Bende bugün bu kiti kuracağım ve alkol oranını %5 yapmak adına 1 paket şotlu dme ve 1 paket bira kiti güçlendirici kullanmayı planlıyorum. Aklımdaki tek soru bira kiti güçlendirici acaba kite fazlaca gövde verip tarzını kaybetmesine sebep olur mu?

DME’siz kuran var mı bu kiti acaba ?

Bu kiti Haziran/Temmuz 2016’da kurdum. Belki de ilk kuranlardanım. DME siz kurdum evet ama o ara ev taşıdığımdan sıcaklık işine çok eğilemedim ortaya pek de güzel bira çıkmadı. En büyük pişmanlıklarımdan biri bu kiti ziyan etmemdir. Damak tadıma uygun bira olacağını düşünüyordum ama olmadı. Gazoz gibi bir şeye dönüştü. Bence 1 paket DME kullanılmalı yine de.

1 Like

merhaba, yazinizi okuyup, 2 malt ozutu ve 1kg seker ile canadian blonde siparisi gectim. Siselerken 2 kesme seker ile mi kullandiniz? herhangi bir siselerde patlama sorunu oldu mu? dikkat etmem gereken bir puf noktasi var midir? Amacim sizin alkol derecenizi yakalamak.

Merhaba şişeleme şekerini başlangıc seti ile gelen ölcü kabının 0.50 lik kısmını kullanarak atıyorum.10 kadar kit kurdum hiç patlama ile karşılaşmadım.Bol köpüklü oluyor biralarım. Ama bol köpükten sıkıldım, doldurması sıkıntı oluyor.Son yaptığım 2 kitte şişeleme şekerini azalttim sonuçlar gayet sevindirici. Ayrıca bir notumuda paylasmak istiyorum ; yüksek alkol, birayı çizgisinden çıkariyor gibi geldi bana ,standart i neyse o şekilde yapılmasi gerek bence. Saygılar.

2 Likes

Selamlar bende dun kurdum canadian blonde kendi mayasini kullanamdim aci oldugu soylendi u5 maya 500gr seker 500gr light malt ozu ekledim ertesi gun 13-14 snde bir baloncuk cikmaya basladi heyecanla beklemeye basladim bakalim 2 hafta bekletip siselemeyi planliyorum 3 hafta mi beklemeliyim?

tecrube icin tesekkur ederim. Ilk kitim muntons pilsnerdi, coopers draught ile devam ettim, simdi sizin tarife gore 3. kitimi kurmayi planliyorum. Yuksek alkol birayi cizgisinden cikariyor derken aciligiini mi kastettiniz acaba?

Acılık demiyelimde aşıri alkol tadı hoşuma gitmedi.Piyasadi yüksek alkollü biralar ilede karşılaştırdım ve bu kanaate vardim

1 Like

Bu kiti kurmayı dusunuyorum sadece dekstroz sekerıyle kursam cok dar bır tat gamına ve hafıf bır govdesını olur dme ile kurulum şart mı?

Arkadaşlar merhaba sitede şerbetci otlu malt özü stokta yok bir kit daha kuracağım direk malt alsam ve şerbetçi otu alsam bunları kite nasıl ilave ederim bir işlem görmesi gerekirmi

Forum arama kısmına şerbetçiotu soğuk ekleme veya dry hop yazarsaniz çıkan konular size yardımcı olacaktır

Arkadaslar cooper canadian blondeyi kac gun kovada bekletelim ?

coopers canadian 10. gün arada bir fokurduyor. diğerlerinde böyle olmamıştı sıcaklık en çok 23-24 gördü.

M54 Californian Lager maya (18-20 C) ve 1500 gr şeker ile 18 günde fermentasyon bitmiş.(og:1046,fg:1004) Çok beğendiğim bir kit oldu.Kesinlikle tekrar kurucam.

1 Like

15 gün oldu hava kilidi eşitlenmedi,şişeleme yapabilir miyim?

Sadık bey 1.5kg şeker için 1 paket m54 mü kullandınız? Ayrıca tadım yapmadınız herhalde daha? Alkolü yükseltmek için sanırım böyle bir tercih yaptınız. Biranın karakterini değiştirmiş midir acaba diye merak ediyorum. Ben de 500gr dme ve 500 gr şeker ile düşünüyorum.

Evet, bir paket M54 kullandım. Kitten çıkan maya zaten. 1500 gr şeker %5.5 alkol verdi. Ve tabi berrak bir bira oldu. Tadım yaptım, hatta tamamı bitti. Rahat içimli, hafif bir acılık hissedilen, çok beğendiğim bir bira oldu. Kesinlikle tekrar kurulacak kitler arasına girdi. Sizin tarifinizle, biraz buğulu (dme den dolayı) ve %5’in altında alkol oranı olan bir bira elde edersiniz diye tahmin ediyorum.

Dme nin bulanıklığa sebep olduğu kesin, ancak biraz daha gövdeli olması hoşuma gidiyor. Alkol oranını bir tık yükseltmek adına dme + 750 gr şeker denenebilir o zaman. 23 litreye mi kurmuştunuz?

Evet, 23 lt. 1000 gr şeker + 500 gr dme de olabilir alkol oranını %5-%5.5 arasına çeker tahminimce.

Deneyelim görelim o zaman :blush: