Coopers Golden Crown Lager

(Zeki Volkan) #1

Merhaba arkadaslar ilk bira kitimi yapmis, şişelemiș ve içmiș bulunmaktayim.
Coopers Golden Crown Lager kitimi 2 adet acik renk serbetci oltlu kuru malt ozu ve kit ile beraber gelen maya ile kurdum. Akdeniz bölgesinde yasadigimdan dolayi, kitin ozelligi geregi cok dusuk sicakliklarda fermantasyon gerektirdiginden (14-17) bu konuda cok caba sarfettim. Nihayetinde butik bira sogutma cantasi ile birlikte bu sicakliklarda kovami 3 hafta beklettim ve sonrasinda siseledim. Daha sonra bir haftanin sonunda birayi actigimda asidi az ve tadi aciydi ve haliyle biraz hayal kirikligi oldu. Daha sonra baya bir internette yazilanlari cizilenleri okuduktan sonra siselerimi biraz daha bekletmeye karar verdim. Ve 16. Gunun sonunda yani bugun actigim biramda biraz daha asit vardi ve acimsi tadida baya bir azalmisti. Sonuc olarak bir tuborg ve Carlsberg hayrani bir kisi olarak yaptigim bira beni gayet hosnut etti ve tadinida cok begendim. Resimde gordugunuz kopuk siseyi bir metre havaya kaldirarak olusmadi yanlis anlamayin :blush: normal bir sekilde doldurma ile olustu. Tavsiye eder misin bu kiti derseniz eger, sayet bahsettigim sicaklik araliklarinda tutmayi basarabilir ve uc hafta bekleyebilir, siseledikten sonrada 15 gun bekleyebilirseniz neden olmasin. Belki baska malt ozleriyle veya sekerle bu surenin tabiki kisalabilme ihtimalleride olabilir. Herkese iyi içmeler :blush:IMG_20180903_113840|374x500

(Dolap dedim) #2

Merhaba Zeki
İlk kitin hayırlı uğurlu olsun. Köpük miktarı çok ideal duruyor, eminim lezzetlidir. Lager kitleri genel olarak sabır isterler. Ben sabırsız biri olduğum için hiç yapmadım. Yaz ortasında lager yapma cesaretini tebrik ederim :slightly_smiling_face:
Ne yaparsan yap 3 ay sonrasına bir miktar şişe sakla bence.

(Zeki Volkan) #3

Haklisin evet yaz ortasinda lager yapmak, birde Akdeniz bolgesinde :blush:Isin biraz acemisi oldugumuz icin direk alip kuralim mantigiyla hareket ettik ve sonuc iste. Ama son yazdiginin kulagimda kupe olacagindan hic suphen olmasin :blush:

(ömür) #4

Takibimde olan bir kit di konuyu görünce çekeyim dedim :slight_smile: gayet güzel görünüyor bende şu şekilde yapacağım

Kit,500gr extra açık renkli dme,1,500kg şeker,m54 california maya,30-35gr kurulum başında soğuk ekleme ile golding şot. 23lt 18-19 derece fermante 14 gün og yaklaşık 1053-55 arası çıkar fg de 1010 da bitse yaklaşık 5,5-6abv olur güzelde olur :slight_smile:

(Zeki Volkan) #5

Șeker miktarin biraz fazla gibi geldi heralde alkol oranini artirmak istiyorsun. Birde tavsiyem 17 dereceyi asmaman ve uc hafta beklemen.

(ömür) #6

Normalde zamlardan önce her zaman 1kg dme 1kg şeker ile kurardım ama fiyatlar malum bende biraz dme den feragat ediyorum ama yinede güzel oluyor :slight_smile: Ama sadece yüksek alkol için sadece şeker kullanmak kötü bir bira elde etmekten başka bir şey olmaz onun için dme,lme şarttır. Evet yüksek alkol sevdiğim için genelde 2kg malzeme kullanırım. M54 hibrit bir lager mayasıdır yaz aylarında lager pilsner yapmak için ideal oluyor defalarca kullandım halende kullanıyorum biraz yavaş çalışan ama işini iyi yapan bir maya 20 dereceye kadar lager karekterini koruyor.

(ömer Fırat Gürbüz) #7

Bende ikinci kit olarak muntons lager kit aldim ama biraz araştirdiktan sonra bu havalara pek uygun olmadigini gördüm ne yapmaliyım bilemedim kurarsam bu sıcaklıklarda cokmu olumsuz bir tatla karşılaşırım kurmassamda kiti ve mayayı dolaptami bekleteyim

(Uğur) #8

Eğer lager maya kullanma imkanın yok ise @Mayalar tavsiye ettiği M54 maya kullanmanı ve mutlaka 18-20 civarında yapmaya çalışmanı tavsiye ederim, butik bira soğutma çantası veya basit bir köpük yardımı ile ısı yalıtımı yapabilirsin, günde iki kez buzlu pet şişe değişimi ile yapma şansın var. Lager biralar favorim :slight_smile: Golden Crown’nu yeni sipariş ettim sanırım bir ay sonra yapacağım :slight_smile:
(Ortam aşırı sıcak ise özellikle maya’yı buzdolabında saklayabilirsin)