Coopers IPA Şerbetçiotu Oranları

(Alper Kanat) #1

Selamlar,

Bu haftaiçi Coopers IPA biramıza dry hopping yapacağım. Butik Bira’da Amerikan tarzı IPA yapmak için tavsiye edildiğinden Colombus ve Cascade almıştım. Ancak bunları ne oranda eklemem gerektiğiyle ilgili bir şey söylemiyordu. Anladığım kadarıyla ikisinden karıştırarak toplamda 50-60 gr civarı eklemem yeterli. Şerbetçiotuyla ilk kez oynuyorum; o yüzden ne olacağıyla ilgili fikrim yok. Sizce ne oranda karıştırmalıyım?

Bu arada bulduğum bir tarif şöyle:

Coopers IPA kit
1KG LME
1kg Dextrose

Hop tea:
35 grm Cascade boiled for 25min
25 grm Columbus boiled for 25 min with 1kg dextrose

Dry Hop for 5 days
35 grm Cascade
25 grm Columbus

Buradaki gramajlar sizce nasıl?

Bir de Hop Tea konusunda ne düşünüyorsunuz? Neden sadece dry hop yapıyoruz? Hop tea nasıl bir etki gösterir?

(alkan_d) #2

Litre başına 2-6 gram öneriliyor. Ben 20 litre kurduğum aynı kite 40 columbus, 40 da cascade ekledim.

Hop tea yapmadım ama okuduğum kadarıyla kaynatma işlemi IBU yükseltmek için yapılıyor keza şerbetçiotunun aroması kaynatıldığı zaman uçuyor. Dry hop ise tamamen aroma amaçlı, ancak dry hop ile kazanılan aromalar çok kalıcı değil, bir kaç ay içinde tüketilmesi öneriliyor.

(Eşşekkadaradam) #3

Ben 10 dakika önce coopers Ipa kurdum. 600gr seker ve bir dme kullandım.
Kokusu epey keskin geldi, yani acı sanirim serbetciotu kokusu. Bende de cascade var ve sadece ondan 40 gr az kaynatarak 3-4 gün kala hop yapmak istiyorum, acılık severim ama fazlası çok olacak gibi geldi. Tabi bir de 19.5 litre kurdum , onun da aromayi yogunlastiracagini düşünüyorum.
Sonuçlarınızi paylasirsaniz takip edeceğim. …

(Alper Kanat) #4

Benim Coopers IPA kurulumum çok problemli olmuştu; bir kaç hafta önce forumda paylaşmıştım. Mayalama büyük ihtimalle tamamlandı; zira krausen tabakası da gitti tamamen. Hafta ortasında ölçüm yapıp şerbetçi otlarını ekleyeceğim; o arada da kokusunu görmüş olacağım. Zaten bu kurulumda bir sıkıntı olmazsa; biraya zarar vermek gerçekten çok ama çok zor olmalı. :slight_smile:

Damacanada yaklaşık 15 lt bira var. Litre başına 4 gr’dan hesabım; toplamda 60 gr şerbetçiotu atacağım. Butik Bira’nda otların kendi sayfalarına her 2 ot için de bakınca aslında 2 tadı da istiyorum. :slight_smile: Hem çiçeksi, meyvemsi aromalar olsun; hem de topraksı acımsı bir tat olsun. O nedenle yarı yarıya atacağım otları. Haftasonunda da şişeleyeceğiz. 1 hafta sonrasında da ilk tadımı yapacağım. Paylaşırım sonucu.

(Mehmet) #5

Bir paket light DME+400 gr şeker ile kurduğum IPA beklediğimden de acı bir bira oldu. Hop olarak şişelemeden 3 gün önce 45gr soğuk ekleme Cascade kullandım. Kovaya kesesiz attığım Cascade’ler son şişelerde boruyu bir miktar tıkadı ama çok da sorun olmadı. Önerim soğuk eklemede mutlaka kese kullanmanız.
Cascade’in tadını sevmedim. Gerçi başka bir hop da denemedim. Belki 45gr fazla geldi. Yanılmıyorsam max.50gr öneriliyordu. Yoğun Cascade aroması ve acılık bira keyfimin önüne geçti diyebilirim. Tabi bu tercih konusu. Belki de benim yanlış yaptığım bir şeyler olmuştur. Bir daha kurar mıyım…farklı formüller ile neden olmasın?

(Cihan Baspinar) #6

Sanırım altıncı IPA mı şişeledim. Her seferde dry hop arttırarak gittim. Aşırılığı bırakın hala yeterince seviyesine bile ulaşamadığımı düşünüyorum. Sizdeki otlar bende olsa bugünkü kafamla 50gr colombus 100gr cascade atarımdım ama siz şimdilik 30gr colombus 60gr cascade den başlayın ya da bu oranla toplamda 60gr dan aşağıya düşmeyin derim :slight_smile:

(Bülent Elverdi) #7

2 haftadır kovada bekleyen IPA ya dün 20 gr Cascade ekledim.Miktarı bilerek az tuttum.Bu birayı eşim de içecek.Bu kadar yoğun şerbetçiotu tadını sevmiyor.
İşin ilginç tarafı, dry hop işleminden sonra az da olsa gaz çıkışı yeniden başladı.Kapağı açınca kovaya giren oksijen nedeni ile olduğunu düşünüyorum.

(Mehmet) #8

Sonucu paylaşırsanız sevinirim. Az Cascade nasıl sonuç verecek merak ediyorum.

(Bülent Elverdi) #9

Memnuniyetle…Bu haftasonu şişelemeyi düşünüyorum.iki hafta sonra erken sonuçları bildiririm.

(alkan_d) #10

İkinci mesajda da dediğim gibi 40 gr Columbus ve 40 gr Cascade ile dry hop yaptığım IPA’yi dün akşam şişeledim. Öyle güzel kokular ve lezzetler geldi ki, kalan maya ve şerbetçi otu tortusuyla ufak bir yastığı doldurasım ve öyle uyuyasım geldi :smile:

Sanırım yaptığım en iyi bira oldu bugüne kadar. Hemen ikinciyi yapmak istedim valla.

(Bülent Elverdi) #11

Yaklaşık 2 haftanın sonunda ilk IPA yı denedim.Daha önce bir arkadaşımın yaptığı (50 gr dry hop ile) IPA da yoğun şerbetçiotu tadı, eşimin hoşuna gitmemişti.20 gr olarak kullandığım şerbetçiotu, hem baskın olmayan tadı, hem de daha rahat içimi ile beğeni kazandı.