Coopers İrish Stout

(ömür) #1

Merhaba arkadaşlar; Stout seven birisi olarak bu kiti kurmuştum. Kurulum şu şekilde olmuştu 500gr extra koyu dme 500gr buğday dme 187gr koyu kavrulmuş Fransız meşe yongası (125gr kullanacaktım hata yaptım yanlışlıkla bu kadar kullandım) meşe yongalarını 10dk tencerede kaynatıp kovaya tümünü kit kurarken eklemiştim. Sonra yaptığım hatanın farkına vardım ama artık çok geçti ve bu gün en azından nasıl oldu diyerek şişede 7. Gününde açtım ve o korkularımın ne kadar boş olduğunu görünce sevincim gerçi fb de ve forum da gelen yorumlar içimi rahatlatmıştı öncelikle biranın içimi çok yumuşak ve rahat maya kokusu asla yok gaz köpük şimdiden iyi ileriki zamanlarda daha da iyi olacaktır. Gelelim tadına tam dengede biranın önüne geçmeyen buram buram çikolata kahve karanfil tarçın fındık ve adını tam koyamadığım viskili çikolata da olan koku yada beyaz çikolata da olan koku diyebilirim bunları aldım ilâve olarak damakta devam eden bu güzellikler son bitişe kadar devam ediyor özetle bolca güzel kokuların tatların olduğu çok güzel bir Stout olmuş. Og ölçmemiştim ancak 1052-53 civarıdır fg 1010 vermişti bu da yaklaşık 5.5abv yapar bu açıdan da iyi yani. Şimdi sıra şişede kaygısızca beklemede…