Coopers Lager alkol oranı nedir?

Dün sipariş verdiğim Muntons Wheat Beer ve Coopers Lager kitim bugün elime ulaştı, bugün yarın kuruluma başlayacağım ama ürün açıklamasında küçük bir eksik olduğunu farkettim, mesela Coopers Lager için;

“Coopers, 1 kit (23 litre) yapımı için kite ilaveten 1 paket kuru malt özü ve 250 gram toz şeker kullanılmasını önermektedir. Bu kit için alkol oranını %5’e çıkarmak istersen kurulum sırasında 1 paket kuru malt özü ve 1 kg şeker kullanman gerekir.”

denilmiş, 1 paket kuru malt özünü de kitle beraber aldım fakat 1 paket malt özü ve 250 gram şeker kullandığım zaman alkol oranı ne olur kutu üzerinde de göremedim, aşağı yukarı 3 seviyelerindemidir?

Alkol oranı için ilk yoğunluk değerini ölçmeniz lazım. Ben yanlışlıkla biraz önce 1 paket DME ve 1.5 kg şeker ile kurdum 1058 çıktı ilk değer, şayet 1008 de bitirirsem alkol oranı 6,5 çıkacak.

2 Beğeni

Ürün tanıtımında 1 kg. şeker ve 1 paket malt özüyle alkol oranının %5’e çıkacağını öngördüğü için 250 gr. şekerle oran + - ne olur olması gerektiğini düşünmüştüm, neyse.

Dün akşam kurulumu yaptım, ilk reçetede ki kurulum dışında 2 lt. su içine koyduğum 1 kg. şekeri 60 derecede kaynattım, 1 lt. kaynamış şekerli suyu fermantasyon kovasına koyduktan sonra karıştırarak kuru maltı ekledim, arada topaklanma oldu bu yüzden 1 çorba kaşığı kadar bir firem oldu, daha sonra Coopers Lager kiti ısıtıp ekledim kalan 1 lt. şekerli suyu da kutudaki son kalan özütü çalkalamakta kullandım 23 lt.'ye tamamlayıp kovayı 2-3 dk. çalkaladım, mezura aldığım şerbetin 20 derecede yaptığım ölçümünde yoğunluk 1046 çıktı, sabah hala fermantasyon başlamamıştı, kovanın bulunduğu yer sabit 21,5 derece.

FG 1010 da biterse 4,2 gibi bir alkol orani olur

http://www.brewersfriend.com/abv-calculator/

1 Beğeni

Merhaba, ben de aynı kiti 25.12.2016 Pazar günü 1paket DME + 1 kg toz şeker ile kurdum. Siz tadım yapmışsınızdır diye düşünüyorum, yorum alma şansım olabilir mi? :slight_smile:

Teşekkürler…

@Hacim merhaba, dün deneme amaçlı bir şişeyi buzdolabına koyduktan 2 saat sonra çıkardım bir kaç kişiye pay ederek verdiğimde herkes beğendi, bir kaç gündür antibiyotik kullanıyorum deneme şansım olmadı ama genel tepki iyi olduğuydu. Bir iki gün sonra net bir şeyler söyleyebilirim…

Bir aksilik olmazsa ben de 3-4 gün içinde aynı kiti kuracağım. Tadım notlarınızı heyecanla bekliyoruz. :slight_smile:

teşekkürler bilgi için @anzolot ben de şişeledikten sonra buraya yazacağım tadım notlarımı… kitten ümitliyim :slight_smile:

Bu kit sadece şekerle kurulamıyor mu? Ürün açıklamasında değinilmemiş bu konuya…
Deneyen de mi yok?

Coopers, 1 kit (23 litre) yapımı için kite ilaveten 1 paket kuru malt özü ve 250 gram toz şeker kullanılmasını önermektedir. Bu kit için alkol oranını %5’e çıkarmak istersen kurulum sırasında 1 paket kuru malt özü ve 1 kg şeker kullanman gerekir.

sadece şeker ile de kurulabilir. 1,5 kilo şeker %5 civarlarında sonuç verir. ama malt yoğunluğu az olur. tadı etkiler.

cevap için teşekkürler. standart kurulum 750 gr şekerle yapılmalı o zaman.
genel olarak kurduğum kitlerde yoğun tad olayını çok sevemedim. onun için kuru malt özüyle daha da yoğunlaştırmak istemiyorum açıkçası.
her ne kadar kimse beğenmese de ticari bira tadını arıyorum. onun için malt özü ilk etapta kullanmamayı düşünüyorum.

Geçen hafta 1 şişeyi dolaba attım ertesi gün tadına baktım, gazlanma vs. çok iyi ama hafif bir acılık ve geniz de bir koku hissettirmesi hoşuma gitmedi, dün hazır dışarısı -4° kar da varken cold crash için iki şişeyi balkonda karın içine gömdüm 1 aydır şişede beklediği halde sonuç aynı…

Bu kiti 4 gün önce şişeledim 500gr buğday dme+500gr şot lu dme+1kg şeker 22lt ve s-23 mayası ile düşük dereceler de ortalama 12-13 diyebilirim 14 gün kovada tuttum ve şişeledim ölçüm aletim yok ancak tahiminime göre 5,5 yada 6 gibi bir avb olur sanırım

3 Beğeni