Coopers MexicanIpa karışımı kitler

( P.G.) #1

Coopers Mexican ve Cooper Ipa karışımı kurulumlar, onlarca probleme rağmen içilebilecek duruma gelmek için işlenmesine devam ediyor.

2,5 gün olmadan hava kilidi eşitlenmesi muhtemel bu 2 kurulum, bu kadar erken eşitlenmesin diye 250 gr eritilmiş şekerle karıştırıldı. Sonuç da 2,5 gün değil de 3,5 gün olmadan eşitlendi hava kilitleri :slight_smile: Buradan şunu anlamış oluyoruz mayalar 250 gr şekeri 24 saat olmadan bitiriyorlar, hatta benim uyuma ve bakmama süremi göz önününe alırsak 16 saatte falan. Mayanın cinsi, o anda ne kadar çoğalmış olduğu, sıcaklık, şekerin cinsi, mevcut alkol durumu v.s. gibi onlarca faktör olsa da kabaca bir değer olarak 250 gr şeker mayalar tarafından 16 saatte tüketiliyor diye bir şey diyesim geldi ama @taylan bey daha doğru bir cevap verecektir. Çıkardığım sonuç doğru ya da yakınsa, her eklediğiniz şeker miktarının fermantasyon süresini uzatma konusunda bir fikriniz olabilir.

Az önce ilk tadımımı yaptım. 6 gün kovada beklemiş daha koyu olan karışım çok gövdeli değil ama çok aromalı. Çoğunlukla IPA’dan gelmesi muhtemel şerbetçi otu aroması baya iyi ama çok acı değil. Ben bu karışım konusunda çok ümitlendim, sanırım istediğim birayı buldum. Diğer daha açık renkli olan karışımı (muhtemelen eşit olarak paylaştırılmak istense de birine fazla Mexican, diğerine fazla IPA gitti) tadamadım, çünkü musluk arızasından dolayı o tıpayla kapatıldı.

Gelişmeleri yazacağım ama ben tek DME ve 500 gr şekerle kurulan bu kitlerden çok umutluyum. Bu arada hava kiliti eşitlenmiş bu iki kurulumun yanında Wherry 19. gününde olmasına rağmen dakikada 1 gaz çıkışına devam ediyor, onu tatmadım bile. Bakalım ne olacak?

( P.G.) #2

Bu arada şişeleme çubuğunun 4 bacaklı plastik çıkıntısının 2 bacağı kırıldı. Yeniden yerine deniz tutkalı ie yapıştırdım ama biraların içerisine son derece dayanıklı bir tutkal olsa da kimyasal girmesini istemiyorum. Acaba o dört bacaklı çıkıntıyı satın alma şansım var mı?

(Taylan Özdere) #3

İlginç bir deneme, sonuçları ben de merak ediyorum. Renk konusunda 1-2 fotoğraf paylaşabilirseniz çok iyi olur :slight_smile:

Dolum çubuğu için Yardım’a bir mesaj gönderin, arkadaşlar yardımcı olur :wink:

( P.G.) #4

Klasik IPA’lerin şerbetci otu acılığı baya baya törpülenmiş, yuttuktan sonra çok güzel bir acılık kalıyor damakta. İstediğim hedefe ulaştım gibi ama bakalım bekledikçe neye dönüşecek?

( P.G.) #5

2 kitin son halleri

( P.G.) #6

MexicanIpa’ler bekledikçe, dipten gelen turunçgil tadı azalıp gittikçe acılaşıyor, ha benim daha çok hoşuma gitmeye başladı ama turunçgil aroması azalmasa iyiydi :slight_smile: . Sadece IPA kuranlar acılığı yeteri kadar buluyorlarsa fazla bekletmeden tüketsinler bence.

( P.G.) #7

Ben en son damakta kalan muhteşem turunçgil tadını IPA’den geliyordur diye tahmin ediyordum ama Mexican’dan geliyor olması olası gibi şu an. O en son damakta kalan güzel tat LagerIpa de yok mesela. (Evet, Lager’i de karıştırdım :slight_smile: )