Coopers Pale Ale'ye Koyulacak Malt Özütü Miktarını Artırmak?

(Eren) #1

Herkese iyi günler. Coopers Pale Ale Kiti’nin tarifinde 3 paket kuru malt özü kullanılması öneriliyor fakat ben hem aromasının yoğunuğunu hem de alkol miktarını artırmak adına 4 paket kullanmayı düşünüyorum. Herhangi bir sorun olur mu?

(berry) #2

2 kg dme kullanımında kit mayası yetersiz kalabilir… onun haricinde sorun olmaz bayağı gövdeli dolgun içimli bir biranız olur…

(Eren) #3

Yetersiz kalırsa bunu tadından anlayacağım sanırım. Böyle bir durumla karşılaşırsam şişeleme sırasında F-2 ale mayası kullanmam durumu düzeltebilir mi?

(Mert Erkol) #4

Umarım OG yüksek kalmaz. Yani şişeleme esnasında şişede şeker kalmış olur.Bu da istenmeyen sonuçlara yol açacaktır. Dolayısı ile ölçüm setiniz varsa şerbetinizin başlangıç seviyesini ölçmenizi öneririm. Hidrometre ölçümünde 1070 gibi bir değere denk gelirseniz kit mayası dışında maya kullanmanız önerilir.

(Eren) #5

Kiti dün yaptım ölçüm setim malesef yok. 46 şişenin birdenbire patlaması canlandı gözümde :slight_smile: Umarım dökmek zorunda kalmam…

(Mert Erkol) #6

Şişeler patlamaz, o konuda ben de bir hatalı yazımda bulunmuşum, korkmayın. Ancak imkanınız varsa bir kit mayası edinip kovaya ekleyebilirsiniz. Tabi eğer ölçüm değeriniz yüksek gelirse. Gerçi Coopers kitlerinde genelde OG düşük olduğu için pek de sorun çıkacağını düşünmüyorum.

(Eren) #7

Yardımınız için teşekkür ederim. Bir de şöyle bir sorum olacak; kovaya 24 litre su koydum yanlışlıkla malt özünü eriteyim vs. derken, tadını ve yoğunluğunu olumsuz yönde etkiler mi?

(Mert Erkol) #8

Eklediğiniz su miktarının fazlalığı elbette yoğunluğu ve tadı etkileyecektir, ancak siz toplamda 24 litre yapmışsınız, 2 kilo dme kullandığınız için sorun olmayacaktır.

(Ezio Auditore) #9

Kit dışında bir şeyler denenecekse ölçüm seti mutlaka alınmalı bence. Bir sonraki siparişinizde sepete ekleyin, ya da havai fişek gösterisine hazır olun. :slight_smile:

(Eren) #10

Kesinlikle alacağım acemiliğe denk geldi :slight_smile: Şimdilik F-2 ale maya siparişi verdim, tadımda şekerli bir tat alırsam şişelemede kullanmayı düşünüyorum, faydası olur mu?

(biraci) #11

F-2 mayanın faydası olmaz. Eğer biranızı bitmemiş fermantasyon ile şişelerseniz şişeleriniz patlar. Onu anlamanın tek yöntemi de 3 gün ara ile ölçüm alıp yoğunluğun aynı olduğuna bakmak. Normalde bu biralara ayrı şişede koşullandırma mayası eklemeniz gerekmez, F-2 çok daha özel amaçlar için gerekli bir maya. Biranızda gazlanmayı sağlayacak yeterli maya zaten var.
4 paket malt özütü ile coopers kitini 24 litre olarak kurarsanız ilk yoğunluğunuz yaklaşık olarak 1.054 olur, son yoğunluğunuz ise değişir. (1010-1020 arasında herhangi bir değerde bitebilir). %5-5.5 arası alkol çıkar. Ortalama yoğunluklu bir bira olur yani. Eğer kovada 2 hafta 20 derece civarlarında beklettiyseniz ve birkaç gün fokurdadıysa çok büyük ihtimalle sorunsuz fermente olmuştur. Herhangi bir özel işlem yapmadan, maya vs eklemeden şişeleyebilirsiniz. Ama en kısa zamanda bir hidrometre alın kafanızda sorularla bira yapmamak için :wink: