Coopers pilsener ve sıcaklık sorunu?

Herkese merhaba, ilk kitim olan Coopers Pİlsener bugün elime geçti, forumda araştırma yaptım fakat kafam çok karıştı, fermantasyon ideal sıcaklık aralığı hakkında herkes saolsun birşeyler yazmış, yardımcı olmaya çalışmış, fakat ben anlayamadım :frowning:
evimde iki ayrı yer şansım var, bir odanın sıcaklığı 23-24 derece, depo odasının da sıcaklığı 17-19 derece . Coopers Pİlsener’in içinden çıkan ufak kitapçıkta 21-27 yazıyor, kafam çok karıştı ne yapıcam bilemedim. ilk kitim olduğu için acemiyim, kusuruma bakmayın.

Oda sıcaklığından ziyade kova iç sıcaklığını 20-22 arasında tutmanızı öneririm.

23-24 derecelik odada durursa kovanız 20-22 derecede kalabilir sanırım

çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

coopers pilsener kiti içinde lager tip maya var. 12-15 derecede mayalanması daha doğrudur.

1 Beğeni

Bahsettiğiniz kit şu değil mi?

Bu ise, açıklamasında da yazdığı gibi bu kit mayası lager olduğundan 13-21 derece sıcaklıkta tutulması gerekiyor. Ki içindeki küçük broşürde "Pilsner kit için 7.sayfaya bakın (galiba 7ydi) bakın diyor ve orada da bu bilgi yazıyor. Ayrıca ölçüm yapmadan şişelemeniz tavsiye edilmez diyor. (butik bira sayfasında da yazdığı gibi) Sanırım kitapçıktaki broşür tüm coopers kitleri için standart, pilsner için ayrı sayfa ayırıp açıklama yazmışlar.
Neyse ben geçen hafta kurdum ortalama 15-16 derecede tutuyorum. ertesi gün fermantasyon başladı ve günden beri de fıkırdıyor çocuklar :slight_smile: Hatta benim evimin içi 22-23 derece oluyor diye ısı korumalı kutu yaptım, merdiven boşluğuna koydum. Merdiven boşluğu 11-12 derece kutunun içi 14-15 oluyor bir de günlük sıcak su torbası ile kutu içini biraz ısıtıyorum. Ben memnun, mayalar memnun :slight_smile:

teşekkürler, bende bir arkadaşımın tavsiyesiyle 18 derecelik depo odasında kurdum, kova şu an 19 derecede, gaz çıkışı 12 saat sonra başladı, dakikada 4-5 tane atıyor, sıcaklığı daha düşürmeye gerek var mı?

1 Beğeni

Bence yok sıcaklık çok iyi. Ama yazıldığı gibi bu sefer gerçekten kötü kükürt kokusunu aldım gaz çıkışlarında. Biraz ilerleyince siz de alabilirsiniz. Bir de sanırım lager mayası ale gibi deli deli atmıyor gazı, yavaş yavaş ama sürekli. Dert etmeyin bekletin. :wink: afiyet olsun şimdiden hepimize :slight_smile: