Coopers Real Ale 1 DME + 250 gr şeker ile alkol oranı ne kadar olur?

(Atilla) #1

İlk kez Coopers Real Ale yapacağım.

Alkol oranını %5’e çıkarmak için kılavuzunda 1 paket kuru malt özü + 250 gr şeker yerine 1 paket kuru malt özü + 1 kg şeker kullanının yazıyor.

Peki 1 paket DME + 250 gr ile yüzde kaç alkol oranı olur? Tahmini bir değer verebilir misiniz?

( P.G.) #2

%3,6 - %3,8 arası olur tahmini.

(Atilla) #3

hızlı cevap için teşekkürler. hiç bu oranda bira içmemiştim. Sizce %5 'mi %3.6-3.8 mi?

( P.G.) #4

O biraz keyfinize kalmış. Serin serin içeyim, yaz birası olsun, çok kalori almayayım, maksat damak zevki diyorsanız, %3,8 iyidir. Alkol oranı da önemli, şöyle 3-4 tane içtim mi hafiften neşelendirecek modunda iseniz %5 veya %6 tercih edilmeli. Bana kalırsa Real Ale’de alkolü çok artırmamak gerekir, Butikbira’da çok tutulan Wherry’nin ticari versiyonu %3,8 örnek vermek gerekirse. Ortasını bulun derim, 1 DME ve yarım kg şekerle, %4-%4,1 civarı iyidir.

Forumdaki tartışmalarımızdan ve Butikbira’da yazılanlardan yola çıkarak alkol hesabı için %100 tutmasa da, şöyle bir hesap yapıyorum ben. 1,7 kg veya 1,8 kg kitler %2,8 alkol kazandırır 23 lt biranıza. 0,5 kg DME %0,5, 0,5 kg şeker de %0,8 artırır alkol oranını. Daha tutarlı bir alkol oranı tespiti için, gerçekten iyi derecede homojonize olmuş kurulumdan alınan numunenin hidrometre ile ilk ölçümü (og) ve fermantasyon sonrası ölçümü (fg) arasındaki fark dikkate alınmalı. Kitle kurulumlar için çok gerekli mi og ve fg ölçümü derseniz, alkol oranı tespiti için çok gerekli değil derim. Ama şişeleme aşamasını ve şişeleme şekerini belirlemek ve olası şüpheli bir durumda fermantasyon durmuş mu durmamış mı anlamak için bir hidrometreniz olsa iyi olur.