Cooper's Real Ale Tarifimiz ve Tadım Notları

Merhaba,
Başarılı geçen Muntons Export Stout denemesinden sonra gaza gelip hemen 2 kova daha sipariş verdik. Yanında Coopers Amber ve Coopers Real Ale. Şimdi burada içimini yaptığım ve tadını beğendiğim tarifimi ek tavsiyeler ile vereceğim. İçenlerin yarısının çok beğendiği kendi adıma bayıldığım bir bira oldu. Deneyenlerin diğer yarısı ve eşim Amber’e oy verdiler, onu sonra paylaşacağım. Umarım beğenirsiniz.

**FG:**1046
**OG:**1008

Malzemeler

• Coopers Real Ale Kit
  • 3 çubuk tarçın
  • 500gr şeker
  • 8 Karanfil
  • Yarım kuru zencefil
  • 1lt su
  • 1kg Kuru mal özütü
  • 1kg şeker

Tarif

1. Real Ale’ı anlatıldığı 1kg malt özü ve 1kg şeker ile kurduk.
  2. Tarçın, şeker, karanfil ve 1lt suyu beraber 30dk kaynattık.
  3. Elimizdeki sosun 700 gr kadarını biraya ekledik ve kapattık.
  4. 18 gün sonra şişe başına 4gr şeker ile şişeledik.
  5. 20 gün şişede bekledikten sonra ideal içimini vermeye başladı.

Tavsiyeler

• Biraz tatlı bir bira oldu bence. Tavsiyem şeker miktarını verdiğim değerlerden daha az kullanmanız.
  • Biranın rengi gösterilenden daha koyu oldu, hazırladığınız sos içinde rengi korumak için değişiklikler yapabilirsiniz.

Tadım

Biraz tatlı, gazı çok yerinde bir bira oldu. Tatlı başlayıp, gazlı devam eden ve damağı hafif acımsı bitiren bir bira oldu. Uygun soğuklukta her yudumda aynı tadı verebiliyor.

3 Beğeni

Tebrik ederim. Güzel bi paylaşım olmuş. Tarçın ve karanfili kaynatırken şeker kullanmasaydınız belki daha az tatlı bir karışım olabilirdi. Tat olarak birada bu esansları (tarçın ve karanfil) alabiliyor musun?

Merhaba,
Şerker konusunda katılıyorum size. Tarçın çok az alınıyor, daha çok karanfil geliyor diyebilirim ama genel olarak silik sayılabilecek bir aroma istedik. Belirmesini istiyorsanız en az 1.5-2 katı koymanızı öneririm.

Merhabalar, paylaşım için teşekkürler.
Tarçın karanfilli ve şekerli suyu ne zaman koydunuz tam anlamadım, genelde şişelemeden üçbeş gün önce diyorlar, siz henüz ilk kurulum aşamasında mı koydunuz? Sizce farkı ne?

Merhaba,
Beğenmenize sevindim. Kovalama aşamasında koyduk. Farkını bilemiyorum çünkü sadece kovalama aşamasında koyarak yaptık. Belki genel bir başlık altında sorup tarif bağımsız olarak ne fark yarattığını öğrensek iyi olur.

1 Beğeni