Coopers Real Ale

Merhaba,

Yaklaşık 1 hafta önce Coopers Real Ale + 1 paket DME + 1kg şeker, 23 litre olacak şekilde kurulumu gerçekleştirdim. 2 gün sonra az bir köpürme meydana geldi, onun dışında bir sorun yok. Soğutucu kutuda yaklaşık 18-20C aralığında bekliyor…
Tecrübelerinize danışmak istediğim konular var.

• 2 hafta kova + 2 hafta şişe yeterli midir?

• Şişeleme şekeri ne kadar olmalı sizce?

Teşekkürler.

Coopers kitlerinden hiç bira yapmadım henüz bilmiyorum ancak kitin butikbira sayfasındaki açıklamaya uygun gitmişsiniz ve her şey yolunda görünüyor.

Kovada bekleme süresi için genelde 2 hafta yeterli oluyor. Ancak zamandan ziyade asıl gösterge tüm biralarda, son yoğunluk ölçümü… 3 gün arayla aldığınız 2 yoğunluk ölçümü aynı çıkıyorsa fermantasyonun tamamlandığından emin olabilirsiniz prensip olarak. Ancak ben şahsen (1 kit hariç) hiç bu yönteme başvurmadım. 3 hafta veya daha fazla bekledim ve sadece alkol hesabı amacıyla şişelerken yoğunluk ölçümü aldım.

Şişede bekleme süresi için de bence 2 hafta genelde az olsa da, herkes herhalde 2. haftadan itibaren tadım falan diye diye ufak ufak içmeye başlıyor. Asıl bira olgunlaştığında da şişeler azalmış oluyor… 2. haftadan itibaren 1’er hafta arayla açacağınız şişenin sizi tatmin etme durumuna göre yoğun içme zamanlamasını kendiniz ayarlarsınız… :slight_smile:

Şişe şekeri konusunda 50’lik şişe için en fazla 4 gr kadar kullanın derim.

Dediğim gibi bunlar genel değerlendirmeler. Coopers kitleri konusunda tecrübeli arkadaşların daha sağlıklı katkıları olur umarım… :slight_smile:

1 Like

Çok teşekkürler katkınız için. Yoğunluk ölçümü için şöyle bir sorunsal var. Neticede soğutucu kutu içinde duran kovadan numune almak demek her seferinde kutuyu çalkalamak oluyor. Zira kutu üstten kapaklı, musluk altta. Bu nedenle ilk kitimde de yapamadım ama 3 hafta kovada beklettikten sonra şişeledim illa ki bitmiştir fermantasyon diyerek. :blush:

Ben de coopers real ale aldım, daha kurmadım, sıvı malt özüyle kurucam ama şu çek olandan :smile: sizin tadımınız muhtemelen benden önce olacak, merakla bekliyorum. Umarım gara guzu gibi olur.

5 Haziranda kurulumu yapmıştım, pazartesi akşamı şişelemeyi düşünüyorum :slight_smile: bu başlıktan paylaşmaya devam edeceğim gelişmeleri, sizin kitle ilgili siz de paylaşırsanız bizden sonra yapacaklara da fikir verebilir.

Coopers real ale yi; 22 lt su ile, 1 kg hopped dme + 250 gr dekstroz kullanarak kurdum. ayrıca 10 gr columbus ve 10 gr cascade ş.otunu, 500 ml su ile 10 dk kaynatıp-soğutup frenchpress yardımıyla süzerek fermentere ekledim. us04 maya kullanacaktım ama kit içinden çıkan mayanın kokusu-tadı acayip hoşuma gitti ( evet tadına da baktım :slight_smile: ) cokoprensin üzerindeki granül şeker gibi pembiş renkli, mis kokulu bi maya…8 gündür kovada sıcaklığı 18-20 derecede sabitledim. Birkaç gün önce gaz çıkışı durdu ama fermenterden mis gibi kokular yayılmaya devam ediyor. Son 2-3 gün kala sağlam bi dry hop bombardımanı ile sonuçlandırmayı düşünüyorum bakalım neye benzeyecek…

1 Like

Bu sabah şişelemeyi yaptım, 2 haftayı birkaç gün geçmişti. Havalar ısındığı için gece yarısı kovayı balkona aldım, sabaha kadar bekledi, sabah erkenden şişelemeye geçtim. Tabi tadına bakmayı da ihmal etmedim. :slight_smile:

Tadı bana gayet güzel geldi, hani soğut iç kıvamında, hafif gazlı, rengi de hoştu. Enteresan şekilde son derece berraktı. Şişeleme şekeri olarak 1,5 adet 1000/360 şeker kullandım. Şimdi 1 hafta bekleyip ilk şişeyi tadacağım, sonra her hafta 1 şişe ile devam edeceğim ama 2. haftadan sonra beklemem devam ederim gibi geliyor bana :smile:

yarım kilo koyu renk malt, yarım kilo candy sugar (şeker şurubu deyip Türkçeleştireyim) yaptığım real ale nin fermentasyonu (17-19) derece aralığında 5 günde bitti. İlk kez bu kadar hızlı biten bir fermentasyona tanık oluyorum. Bayram tatilinin geliyor olması sebebiyle 8. günde şişelemeyi planlıyorum. Normalde 3 hafta ile 1 ay arası beklerdim. Coopers kitlerin acılığı yüksek olduğundan şerbetçiotu eklemeyi düşünmüyorum. Bilmiyorum ekleyip güzel sonuç alan oldu mu?

Ben şerbetçiotu vs kullanmadan kurdum şişelemeden önce tadına baktığımda herhangi bir acılık almadım. Bu arada kabarcık çıkışı bitse de 2 hafta kovada kalmasını tavsiye etmişti arkadaşlar. Tabi FG ölçümü yaparsanız o Zaman daha net bir sonuç alınacaktır. Ben yaklaşık 16 gün kovada tuttum, son 4-5 gündür hava kilidinin seviyeleri eşitlenmişti.

İlk testi yaptım. Şişelemenin üzerinden 1 hafta geçti, 8 saat kadar buzdolabında bekleyen soda şişemi açtım. Açılışta çıkardığı ses tatminkar. Görüntü ise aşağıdaki gibi.

Oldukça berrak bir görüntüsü var. Köpük yeterli. Kokladığınızda maya kokusunu alıyorsunuz ama tadınca maya tadı yok denecek kadar az. 1-2 hafta sonra çok daha iyi olacaktır ama şu hali ile bile ticari biralarla kapışırız :smiley:

Alkol oranını bilmiyorum, birkaç şişeyi üstüste içince bir analiz yapabilirim ama buz gibi bir yaz birası bence…

teşekkürler paylaşım için.birayı hazırlarken açık renkli kuru malt özü kullanmışmıydınız?ben bu birayı 1kg şeker ve 1 paket malt özüyle yapmayı düşünüyorum alkol oranını yükseltmek için.sizce nasıl olur?bir sorum daha olalcak şişelerken 4 gram mı şeker koydunuz?

Sitedeki tavsiyeyi dikkate alarak 1 paket L.DME + 1kg şeker, 23 litre olarak kurdum ben de. Şişeleme şekeri olarak 1,5 adet 1000/360 lık şeker kullandım ki evet 4gr a denk geliyor.

teşekkurler.şu an MASTER PİNT CZECH PİLSENER BİRA kitini yapıyorum tüm aksiliklere rağmen.bitince coopers real ale yapmaya başlayacağım

1 Like

Yakıştılar birbirlerine :grinning:

1 Like

Biranız çok iyi duruyor, afiyet olsun. ben daha benimkini kurmadım, ev ufak, dolap ufak, elimdeki pilsnerleri bitiriyorum. Sanırım bayram sonrası kuracağım, 1,7 litre açık renk sıvı malt özü ve 0,5 kg koyu renk kuru malt özü kullanmak istiyorum. Paketten çıkan maya yetmeyecektir, ekleme yapıcam. Acılığı nasıl peki, şerbetçiotu katmamı da önerir misiniz?

@whiplash teşekkürler. ben kuru malt özü + şeker ile kurdum dolayısı ile ekstra bir mayaya ihtiyacım olmadı. Henüz 2. kitim olduğu için dry hop ve benzeri tekniklere yabancıyım bu nedenle şerbetçiotu konusunu ustalara bırakmak lazım. Acılığı çok çok az, hatta ilk tadımda şişede 1 hafta beklemiş olmasına rağmen son derece lezzetliydi.

Yukardaki resimde biranın rengi kehribarımsı duruyo sanki amber lme de denenebilirmiş gibi geldi ama tahmin yürütüyorum sadece

arka plandaki rengin faktörü de var bira ama kesinlikle kehribarımsı bir renk, o nedenle haklısınız. Bu hafta sonu ikinci kez tadım yapacağım, biraz daha oturmuş olacak her açıdan bence.

@MertKosova Liquid malt aldım ama açık renkli :slight_smile: o yüzden kuru malt alıcam ekstra koyu ki bu güzel rengi kaybolmasın. Fakat o zamanda yaklaşık 1,7 kg denk kuru malt koymuş olacağım, maya yeterli gelir mi? @volcaniani o zaman ben dry hop yapayım, acı ale içmek istiyorum :smile: Gara guzu amber ale iyiydi. Mesela pilsner yaptığımda, 1 kg kuru malt ile yapmıştım, içeriğinde bulunan şerbetçi otu hafif acılık vermiş, sevdim ben.

Ben de çok emin değilim ama yarım kilo malt 1 kilo şekerle pilsner yapmıştım kit mayasıyla, og-fg ölçemediğim için emin olamıyorum ama ortaya çıkan bira güzeldi sonuç olarak. Bock kurdum geçen 1 kilo malt + yarım kilo belgian candiyle garanti olsun diye us-05 aldım yanına ama arkadaşlar kit mayası yeterli demişti 1.5kg için