Coopers red ale ve coopers lager bira kitlerin son hali

(Alican Tatar) #1

Arkadaşlar Dün akşam kurduğum kitleri (coopers red ale ve coopers lager) kapağı neredeyse fırlatacak derecede ezildiği ve hava kilidinde çok azalmış su buldum. Sıcaklık 24 derece. Biraz daha düşüreceğim şimdi sıcaklığı. Sizce durum nedir? Bu kit çöpe gider mi?

(Lager) #2

Pilsener kurmuştum ondada aynı sorun oldu. Aşırı köpüklenmeden hava kilidi tıkanıyor, kovanın açılmaya müsaid yerlerinden sızıntı yapmaya başlıyor. Herhangi bir sorun olmaz üzerindeki hava kilidi söküp resimdeki gibi basit bir hava kilidi yapın 2 güne aşırı köpüklenme biter, bittiğinde şuan üzerindeki hava kilidini tekrar takabilirsin.

(volkan) #3

Bende de Coopers Real Ale’de aynı durum oldu, yalnız ısı daha düşüktü o nedenle sanırım kovanın yanlarından sizinki gibi bir taşma yerine bir miktar hava kilidi deliğinin contasından sızmış ve hava kilidini tıkamış.

Ben akşam gördüğümde sızıntı durmuştu, hava kilidini temizledim, tekrar Star sun ile doldurdum ve yerine taktım. Hatta soğutucu kutuya bir minik buz daha ekledim. (Sıcaklık 19 gibiydi, 17 ye düştü)
Sonrasında hiçbir sıkıntı yaşamadım, hala gürül gürül çıkıyor baloncuklarım.

Bu arada Coopers Real Ale yi 1paket promosyon olan malt (teşekkürler @Taylan bey) + 1kg şeker ile kurdum. Şişeleme şekeri miktarı hakkında tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.