Coopers Sparkling Ale DME Seçimi Hakkında

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Coopers Sparkling Ale siparişi verdim ve sitede yer alan açıklamalarda net olarak belirtilmedşği için 3 paket Medium DME ile birlikte aldım. Ancak Coopers’ın paketi geldiğinde üzerindeki açıklamalardan Light DME tavsiye ettiğini gördüm. Butik Bira DME sayfasında Light DME’ler daha açık renkli biralar için, Medium DME’ler ise IPA ve diğer Ale tipleri için uygundur açıklaması var. Ben buna dayanarak sipariş vermiştim.

Ben şimdi bu kiti 3 paket Medium DME ve 500 gr şekerle kurmayı duşünüyorum, sizce bira lezzeti çok değişir mi, yoksa yeniden Light DME şiparişi vererek kurmak mı daha iyi olur?

Ben rengi koyu sevdiğim için Dark DME ile yapmıştım. Tabii orijinal tadını bilmediğimden ne şekilde bir değişiklik oldu onu bilemiyorum.

Peki Dark DME ile elde ettiğiniz sonuçtan memnun kaldınız mı?

Dediğim gibi, daha önce hiç denemediğim bir bira olduğu için ne desem yalan.
Bana göre tadı ve rengi çok güzel. En son birasını 6 yıl önce içmiş olan annem ise acı buldu :slight_smile:

Açıklamasında kitin 5 EBC renk değerine sahip olduğundan bahsediliyor. Light DME 12 EBC, Medium DME ise 22 - 44 arasında renk değerine sahip. Bu durumda orijinalinden daha koyu bir bira olacaktır fakat lezzetti fazla etkileyeceğini düşünmüyorum.

Merhaba, daha önce kurduğum bu kite kehribar renkli sıvı malt özü kullanmıştım ve etiketteki rengine benzer bir sonuç aldım. Almış olduğunuz Medium DME ile herhangi bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.

1 Beğeni

Çok teşekkürler cevabınız için. Selamlar.

Serdar Bey imal ettiğiniz biranın hakkında biraz güncelleme yapma imkanınız olursa çok sevinirim. Zira Sparkling ale kiti ile beraber bir paket şerbetçiotlu hafif malt özü ve iki paket orta malt özü ile beraber kurmayı planlıyorum bende bu kiti. Sizin tecrübelerinizde emsal olacaktır kurulumumda. Ayrıca 23 litre olarak yapacağım kite ve 500 gr esmer şeker eklemeyi planlıyorum alkol oranı bir miktar daha fazla olması için.
Şimdi gelelim esas soruya hem alkolü oranı iyi olsun, hem şerbetçi otunun ince acılığı ve maltın doygunluğu olsun düsturuyla bu imalatı yapmayı planlıyorum. Denklemde fazla değişken var olduğunu biliyorum, en çok merak ettiğim malt özü çeşidinin bu şekilde karışık olarak kullanımının son ürünüme olan etkisi ne olabilir. Deneyimleyen tecrübeli arkadaşların, abiler ve kardeşlerin görüşleri çok kıymetli olacaktır.
Herkese muhabbetler diler şimdiden verilen kıymetli cevaplar ve bilgiler için teşekkür ederim.