Coopers videosundaki fermantasyonun üçüncü günü(temizlik!)

(Atilla) #1

Bu YouTube videosundaki dakika 3:50-4:00 arasındaki işlem…

İç içe geçmiş ikinci bir kutuyu çıkarıp köpükten kalan tortuyu/kalıntıları temizliyorlar. Bizim kovalarda böyle bir şeyi yapmak mümkün değil ama sizce böyle bir şeyi yapmaya gerek var mı?

Benim 3. kitte hava kilidi tıkandı. Kapağa ışık tutunca o köpürme sonucu bir sürü kahverengi tortununun kapağa yapıştığını gördüm. Sadece hava kilidini temizlemekle yetindim.

1. Acaba kapağı açıp temizlesemiydim? Artık çok geç, aradan 2-3 gün geçti. Fermantasyon yeniden başladı. Aradan geçen 2-3 gün sonra gaz çıkışı sona doğru geliyor

2. Bu videounun 3:50’nci dakikasında yapılan işlemin amacı ne?

(Taylan Özdere) #2

Bizim fermantasyon kovalarında böyle bir işlemi yapmaya gerek yok.

Kullandıkları parçanın ismi krausen collar. Kovanın yüksekliğini arttırıp, mayalanma sırasında oluşan köpürmenin (krausen) taşmasını engelliyor. Buğday birası kiti haricindekilerde genelde taşma problemi yaşamazsınız :slight_smile:

Hava kilidini temizlemeniz yeterli. Buradaki temizlikten kasıt tıkanıklığın giderilmesi.

Kapağı ise ancak birayı şişeledikten ve kova boşaldıktan sonra temizlemelisiniz. Daha öncesinde kapağı açıp temizlemeye çalışmanız kovanın içindeki biranızın mikrop kapmasına sebep olabilir.

(Ertuğrul Arda) #3

Amaç sadece taşmayı engellemek olsaydı kovayı biraz yüksek tutarlardı.
Veya köpürmeye meyilli, buğday birası gibi kitlerde o parçayı koyar diğer kitlerde koymazlardı.
Ama taşma tehlikesi geçtikten sonra her türlü havalanadırma riskini göze alıp o parçayı çıkarmak neden? Neden fermentasyonun sonuna kadar o şekilde beklemiyorlar?

(Atilla) #4

bilgi için teşekkürler. peki bu krausen’i temizlemekteki amaçları ne? berraklık sağlamak için ya da tada olumsuz bir etki olmasını engellemek için mi?

ben şahsen buğday birası yapmayı pek düşünmüyorum. yine de stok artınca insan değişiklik isteyebilir :slight_smile:

(Pendik Artisanal) #5

“Bu yapışkan madde mayşedeki proteinler, şerbetçi otu reçineleri ve ölü mayalardan oluşur. Bu bileşenler çok acıdır ve tekrar mayşeye karışırsa ağızda buruk/acı bir tada neden olabilir.”

John Palmer, How to Brew

(Ertuğrul Arda) #6

Bu durumda Coopers’ın kovalarının bizim kovalara göre ciddi bir üstünlüğü söz konusu.

( P.G.) #7

Vay be. Adamlar krausen’i kolay temizlemek için aparat yapmışlar. Bazen krausen pbw ve süngerle çıkmıyor kovadan, tırnakla kazıyorum. Takdir ettim.

(Sami Gürel) #8

birkac gundur yabanci forumlara da bakiyorum, son 3 kitimdeki aciligin sebebini bulmak icin. sonra bu konuyu da okuyunca hersey yerli yerine oturdu. son 3 kitimde de kovayi sicakligi dusurmek icin birkac kez tasiyip yer degistirmistim. buyuk ihtimalle krausen’in biraya karismasiyla bu acilik olustu.
tabii ki kovayi hareket ettirmemek en iyi cozum ancak yine de krauseni yok etmek en iyisi sanki…

• videodaki gibi bir cozum bizim kovamizda nasil uygulanabilir?
  • krausen olustuktan sonra bunu kovadan nasil temizleriz?
    deneyimi olan arkadaslar bilgi verirse sevinirim…

(Ertuğrul Arda) #9

İçeride bira varken temizlik çok iyi bir fikir değil. Benim aklıma 2 çözüm geliyor. 3. günden sonra musluktan 1 litre birayı boşaltıp sıvı seviyesini krausenin altına düşürmek (Ben dahil eminim kimse bunu uygulamaz). Ya da ikincil fermentasyon kabına aktarmak.

(Levent Bali) #10
  1. gün sonunda başka bir kovaya alabilirsiniz ama ikinci kovanın hacmi daha küçük olmalı. daha doğrusu gaz çıkışı yavaşladığı için oksijen ile teması azaltmak açısından hava boşluğu çok daha az olmalı.

(Sami Gürel) #11

ikinci bir kovaya aktarmak yerine(hem zahmetli hem de daha riskli sanki. bir de kovanin dibindeki mayanin tam olarak diger kovaya alinamamasi gibi bir problem olabilir) @Taylan butikbira bizim kovalarin capina uygun bir plastik parcayi urunler arasinda sunsa…?
bu konuda ayni sıkıntıyı yasayan var mi acaba??

(Ertuğrul Arda) #12

İkincil fermentasyon sistemini iyi araştırmak lazım. Benim bildiğim öyle hemen 1. günün sonunda değil, sanki biraz daha geç uygulanıyor. Ayrıca ikincil fermentasyonda kova dibindekiler alınmıyor. İkincil fermentasyonun bir diğer faydası da zaten bu tortulardan kurtulup daha berrak bira elde etmek.

Bu aşamada ikincil fermentasyon sistemini uygulayan arkadaşlardan bilgi bekliyoruz.

(Eren Topuz) #13

Litreyi düşürüp damacada 2. fermentasyon yapılabilir bence

(Taylan Özdere) #14

Krausen collar ın asıl amacı krausen artıklarının biraya karışmasını engellemek değil :slight_smile: John Palmer’in da belirttiği gibi (son satır) bu artıklar bira da çözünebilir değil ve genelde zaten bira seviyesinin üzerinde kalıyorlar. Yani krausen artıklarının herhangi bir zararı yok. İkinci fermantasyon yapmayı düşünüyorsanız bunun sebebi bu artıklar değil dipteki tortu olmalı.

Coopers’ın krausen collarının amacı krausen (köpürme) için gerekli hacmi sağlamak. Dikkat ederseniz Coopers kovasının üzerinde herhangi bir hava kilidi yok. Hava kilidi olmayan bir sistemde kilitten taşma şansı olmayacağı için böyle bir ekstra hacim gerekli olacaktır.

Hava kilitli sistemler bence Coopers tarzı açık sistemlerden daha iyi.

Coopers Bira Hazırlama Takımı Çok İyi
(Ertuğrul Arda) #15

O halde Coopers Krausen Collar’ı 3. gün neden çıkarıyor? Madem zararsız fermentasyonun sonun kadar neden beklemiyor?

(Mert Kosova) #16

Krausen colların amacı krauseni ayırmak değil, kovanın hacmini arttırmak.

(Ertuğrul Arda) #17

İyi tamam anladım. O zaman neden kovanın kapağını açma riskini göze alıp 3. gün o parçayı çıkartıyor. Fermentasyonun sonuna kadar neden beklemiyor?

(Taylan Özdere) #18

Bence krausen collar, bir önceki yorumda belirttiğim gibi aslında bir hava kilidi alternatifi :slight_smile:

Kovanın tepesine hava kilidi takmak yerine takılan krausen collar bizim kristal hava kilitlerindeki hareketli parçaya benzer şekilde aşağı yukarı oynuyor, hem gaz kaçışını hem de köpürme için ekstra hacmi sağlıyor.