Cornelius fıçılarda verim ?

(Onur Gücüyener) #1

Merhaba arkadaşlar forumda pek değinilmemiş bir ürün hakkında kullanan arkadaşlar varsa bir kaç sorum var. Cornelius denilen yüksek basınç kapasiteli co2 basılarak karbonizasyon yapılan fıçılarda köpük, gazlanma, verim vb. sıkıntılar mevcut mu ? Yatırım yapmaya değer mi ?

(Ozkan OZTURK) #2

Selamlar,

Merak ediyorum ben de. Sitede satılan ürünler hakkında deneyim sahibi olan arkadaşlar var mıdır? Nasıldır?

Sevgiler.

(biraci) #3

Cornelius fıçı işine başta dışarıdan bakınca insan “aa ne güzel, 40 şişe yıkamaktan kurtulacağım” diye düşünüyor. Amma lakin ki öyle değildir. :slight_smile:

Eksiler:

1. Maliyet
  2. Yer ayarlama meselesi
  3. Memlekette gerekli malzemelerin bulunmaması. Düzgün hortum bile yok :frowning: Çoğu şeyi yurtdışından getirtmek gerekiyor.
  4. Düşünüldüğü kadar “az uğraşlı” olmaması. Evet fıçılama aşaması şişelemeye göre çok kolay ve hızlı, ama o hortumların, muslukların vs periyodik olarak temizlenmesi gerek. Uzun vadede şişelemekle kafa kafaya geliyor uğraş. CO2 tüpü bitiyor vs vs…
  5. Musluktan köpüksüz bira alabilmek için biraz araştırma/okuma/deneme/yanılma gerektirmesi.

Artılar:

1. Evde bira musluğu (muslukları) olması :smiley:
  2. Uygun teknikler ile özellikle IPA’larda aromaların çok daha uzun korunması. Şişe ile kıyas kabul etmez hiçbir şekilde.
  3. Keg hopping yapabilme, fıçı bitene kadar IPA’nızın aroması ilk günkü gibi oluyor, hatta giderek artıyor.
  4. Şişe şekeri olmadan gazlandırabilme (Gaz için daha az alkol) Benim gibi alkol değil de tat peşinde olanlar için bir artı nokta. (Ama çok küçük bir artı)
  5. Sizin için önemliyse tortusuz ve berrak bira…

Sitedeki mini fıçıları kullanmadım, onlar hakkında bir yorum yapamayacağım. Ama yurtdışında da pek tercih edilmiyor onlar. Ya şişe, ya Cornelius kullanılıyor genelde.

(Onur Gücüyener) #4

Ben fıçıları uygun fiyata ikinci el ayarladım. Diğer malzemeleride uygun fiyata aliexpressten alacağım. Fıçı bitmeden musluk veya hortum temizlemeye gerek var mı ?

(biraci) #5

Bu işin ideali en fazla 2 hafta ara ile tüm hatları önce alkali bazlı (BLC gibi), sonra asit bazlı (star san) bir temizleyici ile sonra da bol su ile sirkülasyon yaparak temizlemek.
Ben yapıyor muyum, genelde üşeniyorum ben de :smiley: Ama doğrusu o.

(Onur Gücüyener) #6

Enfeksiyon kapmıyorsa sıkıntı yok çünkü hava almıyor sistem.

(Deniz Vardar) #7

Sistem çok güzel şahsen ben de sahip olmak isterim ama burda sorun biranın soğuk olarak servis edilmesi biranın bir de soğutucudan geçirilmesi gerekli

(Onur Gücüyener) #8

Mini buzdolabını düzenleyip aşağıdaki resimdeki gibi bir sistem düşünüyorum. Buzdolabı içine 3 adet 19 lt’lik fıçı alabiliyor.

(biraci) #9

Kompresör çıkıntısına dikkat edin. Yeni alacaksanız mutlaka içini ölçün :wink:

(Onur Gücüyener) #10

Piyasada kompresör çıkıntısı olmayan amonyaklı mini buzdolapları var. Kullanan arkadaşlar varsa verimli mi ?