Cortez Gold Spotlight Brewery

Cortezi 21.02.2016 tarihinde kurmuş bulunmaktayım. Geç kalan bir entry oldu maalesef. Bizim ufak haylazla birlikte kurduk bu birayı. Yaparken içine analog termometremi düşürdü kerata. Ben de hemen starsunlayıp elimi kolumu daldırdım ve 1-2 saniye içerisinde çıkardım. Umarım sorun olmamıştır. Yaklaşık 2 gün sürdü baloncuk çıkması, ayrıca baloncuklar da çok yavaş çalışıyor. Bu tip premium mayalar yavaş çalışıyormuş meğerse. Bu termometrenin düşmesinin etkisi olduğunu düşündüm başta. Neyseki mayalar çalışmaya başladı 2 günde. Sıcaklık 24 dereceye fırladı tabi baloncuklarla birilikte. Buz torbaları gene imdada yetişti. Artık her akşam geldiğimde buz torbalarını değiştiriyorum. Isıyı böylelikle 21-22 seviyesinde tutabiliyorum. Şimdilik bu şekilde idare ediyorum. Yaza doğru bakalım başka bir formül deneyeceğim mutlaka.

Genelde biralarımı 3 hafta bekletiyorum. Bunu da öyle yapacağım. Yani muhtemelen 12-13 Mart 2016 tarihi gece 2 sıralarında, hatun uyurken :wink: şişelemesini gerçekleştireceğim. Ancak şerbetçiotu için planlama yapmam gerek. Bunu da muhtemelen dry hopping olarak şişelemeye 3 gün kala yapacağım ki aroması biraz fazla hissedilsin. Dry hop yapmamın sebebi tabi ki bu stil biralarda acılığın düşük olması beklendiğinden.

Evet dry hopping için de tarih yazayım. 10 Mart 2016 günü atacağım muhtemelen. Belki de biraz kaynatarak da atabilirim, tam olarak emin değilim. O zamana kadar fikrim çok değişir herhalde. Biberlemeye devam. Ooooo buğday birası da gelmiş :smile: Ben bir bakayım şuna. Leziz görünüyor :smile:

3 Beğeni

bol şans dilerim, bu arada zaman makinesini de siteden mi aldınız? (“bağzı” şubatlar mart olacaktı sanırım)
bir de neden eşiniz uyurken yapıyorsunuz, o da yardım etse ya :smile:

2 Beğeni

Hehe düzelttim. Doğru. Mart olacak. Elini sürmez. O dağınıklığı görmeyeyim ben diyor. Ben de çok ellemiyorum kendisini :smile: Şu güzel hobiden olmayalım bi de :slight_smile:

1 Beğeni

En merak ettiğim kitlerden biri bu, kitle alakalı tek merak ettiğim şey ise maya kokusunun ne derece geleceği. Lager tipi maya ile alt fermantasyon isteyen bir bira, ale mayasıyla birleşince çok sentez tatlar çıkıyor ortaya (kendi fake pilsnerimde olduğu gibi :smiley: ) Merakla bekliyorum sonucu.

2 Beğeni

Eşleri bu işin içerisine çekmeniz hayrınıza. Ben arada buğday ı yaparak gönül kazanıyorum. Ayrıca diğer biralarda da beraber üretimdeyiz.

6 Beğeni

Şehir dışında olduğumdan dolayı şerbetçi otu planlaması yapamıyorum. İki seçeneğim var. Sizce hangisini yaparsam daha iyi olur?

1. 21Şubat’ta kurduğum Cortez’e 13 Mart’ta Dry Hop yapmak ve 18 veya 19 Mart’ta şişelemek. Bu şekilde kovada kalma süresi toplam 27 gün, Dry Hop süresi ise 5-6 gün olacak.
  2. 18 Mart’ta Dry Hop yapıp, 20 veya 21 Mart’ta şişelemek. Böylelikle kovada toplam 28-29 gün kalacak, Dry Hop süresi 2-3 gün olacak.
1 Beğeni

2 günle daha aromalı olsun diyorsunuz değil mi? Yanlış anlamadım. 6 gün yapsam aroması daha düşük olacak çünkü.

2 Beğeni

3 gün önce bir bardak kaynar suda 10 dakıka bekletıp atılabilir

Evet bir sure sonra aroma ucmaya baslayacaktir.

… ve uzun bir bekleyişin sonlarına geldik. Yarın akşam şerbetçiotunu atıp hemen kapatacağım kapağı. Bu da etiket çalışmam. Pazartesi şişeleyeceğim sanırım. Muhteşem olacak :smile:

5 Beğeni

Etiketleriniz çok güzel benim de favorim siyah beyaz. Evde siyah beyaz yazıcı olunca tek çare gibi. Çıktısı da göründüğü gibi güzel oluyor mu? Ben hazır şablon label sitelerini kullanıyorum. Renkli etiketler gri tonlarda çıkıyor o yüzden güzel olmuyor. Biralarınızı iyi günlerde için.

1 Beğeni

Açıkçası dediginiz gibi oldu. Elimdeki imkanlar dahilinde bir tasarım yapmak zorunda kaldım ve siyah beyaz tercih ettim. Tabi iş yogunlugumdan dolayı da çok ilgilenemedim. Farklı tasarımlar da var kafamda, ama simdilik bu yol düşük maliyetli ve pratik, yani siyah beyaz baskı ve süt :smile: Begendiginize sevindim.

Eve döndüğümde şişelere uygulanmış halini buraya yukleyecegim. Ama gayet temiz ve şık duruyor bana gore, tabi lazer printerla :wink:

1 Beğeni

Jpeg ya da png olarak kaydettiğiniz labelları photoshop, microsoft fotoğraf düzenleyici vs. programlar kullanarak açın, kontrastı yükseltirseniz yazıcıdan gri tonları almazsınız.

Teşekkürler deneyeceğim.

Arkadaşlar merhaba. Kısmen üşengeçlikten, kısmen de iş yoğunluğumdan dolayı Cortez’im 1 aylık kova macerasını 1 gün geciktirmiş bulunuyorum. Artık gazlandıktan sonra gayet güzel bir Corona benzeri bir bira içeceğimi düşünüyorum. Fazla beklemeyeceğim şişede yani. Aslında bu da güzel oldu da. Umarım kovada fazla bekletmemişimdir. Yazık olacak yoksa. Isı 24 ü geçmiyor. Fermentasyon çoktan bittiğinden, çok da takmıyorum ısı farklarını. Bu akşam muhtemelen şişelemeye geçeceğim. Zaten attığım şerbetçiotunun etkisi geçecek daha fazla bekletirsem. İlk izlenimler bu akşam geliyor :smile:

26 Mart itibariyle, kardeşimin de desteği ile şişelemeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Gecenin bir saati bel kayması, fıtık ve benzeri problemler yaşamadığımız için şanslıyız. Nedenini anlayamadığım bir şekilde daha öncekilerden daha fazla yoruldum. Yılgınlık mıdır, yoksa gerçekten haklılık payım var mı bilemiyorum. Ancak bu hobiyi bırakırsam şişeleme yüzünden bırakacağım kesin neredeyse :smile: 1 litrelik şişeler çözüm olabilir biraz olsun. Ancak en az 5 litrelik Keg’ler daha iyi bir çözümmüş gibi geliyor bana. Bira şişelerinin yarattığı dağınıklık da azalacaktır böylelikle.

Gelelim ilk izlenimlere. Her zaman yaptığım gibi önce bir çay bardağına aldım ilk akan birayı. Tortuluydu. Daha sonra berraklaştı. Borudan bunu rahatlıkla görebildim. Numuneyi çökelmesi için buzdolabına koydum. Kokusunu ilk başta çok beğenmedim diyebilirim :smile: Gerçi sonra da beğenmedim de… Ancak ümidim var :smile: Diğer biralara göre oldukça açık rengi, hatta pilsenden bile açık. Şarap tadı geliyor tattığımda, ancak geçecek bu bekleyince. Bunun ilk defa başıma geldiğini söyleyebilirim. Ama no panic! Şerbetçiotu aroması fena değil gibi. Ancak asitsiz haliyle çok anlaşılamıyor. Tadı şişede oturdukça daha iyi olacağına ve bir efsanenin başlangıcı olacağına inanıyorum.

Evet arkadaşlar dün bir şişe açtım dayanamayarak. Öncelikle rengi buğulu açık sarıydı. Oldukça belirgin şerbetçiotu kokusu vardı. 1 hafta sürmüştü halbuki şerbetçiotunun macerası kovada. İlk yudumu aldığımda kokunun tatla desteklediğini gördüm. Oldukça baskın bir şerbetçiotu tadı geldi. Çimenimsi bir tadı olan bir şerbetçiotu bu. Biraz Mariachi ile Corona arası bir şey olmuş. Mariachideki Agav aromasını sevmezdim. Bundaki aroma hoşuma gitti. Biraz daha Çek pilsenleri gibi olmuş diyebilirim.

Oldukça düşük alkollü ve damağı rahatsız etmeyen bir yapısı var. Acılık kesinlikle yok. Bol bol aroma alıyorsunuz. Orta gövdeli. Pilsen gibi sulu değil. Daha erken olmasına rağmen asidi de öyle kötü değildi. Tabi kovada 1 ayı geçirmemin de etkisi olabilir az da olsa. Biraz daha gazlanınca daha iyi olacak kesinlikle. Maya tadı hiç yok. Elma veya şarap gibi tatlar yok. Resmen sağlam aromalı rahat içimli ferahlık verici bir bira olmuş. Bence karakterli bir bira. IPA yolları görünüyor :slight_smile: Aromaların sürprizlerini çok sevdim.

Bu kitte Saaz ve Cascade kullanılmış. Buradan çimenimsi tadın nereden geldiğini daha iyi anlıyoruz. Çiçeğe benzer tatlar da geliyor uzaklardan. Yanlız Cascade’den gelmesini beklediğim turunçgil tadı pek hissedilmiyor. Cascade’si az olmuş heralde :slight_smile: Hem de bu şekilde çok çok hafif acılık verebilirdi. Bir arkadaş sevmediğini söylemişti çimen tadını. Belki bu cascade ile dengeleniyor. O yüzden de beğenmiş olabilirim. Tek başına kullanmamak gerekebilir Saaz’ı. Şerbetçiotu poşetini 15 dakika yaklaşık 75 derecelik suda bekletmiştim ve poşeti ile birlikte kovaya atmıştım. Bunu da kovada 1 hafta beklettim. Dry hop yapan arkadaşlar hiç aroma gelmediğini söylemişti yanılmıyorsam. Buradan anladığımız kadarıyla 4. hafta + 1 hafta Hop Tea yapınca gaz çıkışı neredeyse hiç olmadığından bira tüm aromayı almış gözüküyor. Tam olarak kaynatmadığım, sadece sıcak suda beklettiğim için de acılık hiç yok. Belki çook çok az acılık yakışabilirdi diye bir not düşeyim. Ayrıca Cascade eklenebilir biraz daha diyebilirim. Bunun yanında da şerbetçiotu poşedini 6-7 dakika kaynar suda bekletebilirim. Bu haliyle de gayet güzel, ancak tabi tüm bu kararları vermek için erken olabilir. Nihayetinde şişede conditioning bitmedi henüz. Daha aromalar biraz daha yumuşayıp homojenleşecek.

Netice itibariyle son derece memnun kaldığım bir kit. Neymiş Cortez de pişman etmezmiş :slight_smile: Son olarak tabi ufak bir not düşeyim, oldukça aroma baskın bir bira. Bu tip şerbetçiotu aroması yoğun biralardan hoşlanmayanları hayal kırıklığına uğratabilir. Aromalı sevmeyenler Dry Hop’u fermentasyonun 2.haftasında yapsın. 3. hafta da şişelesin derim. Ayrıca Gara Guzu’nun Amber Ale’ini deneyip damağınızı alıştırabilirsiniz şerbetçiotu yoğun aromalı biralara. Gerçi sanırım Gara Guzu’da farklı tip bir şerbetçiotu olmalı.

6 Beğeni

… ve 2 gün önce denediğim bira güzelleşmiş. Köpük daha fazla, şerbetçiotu aroması daha bir homojenize, yani ilk başlardaki gibi aşırı keskinliği yok. Limon damlattım biraz, oldukça güzelleşti. Süper ötesi bir yaz birası. Bir süre ara verdim içmeye ve bira mayalamaya. Peltier projemi gerçekleştirmek üzere kolları sıvıyorum ve yavaş yavaş yaz için hazırlanıyorum. Tüm üretim hattımı bodrum kata taşıyacağım. Resmen merdiven altı olacak yani :slight_smile:

4 Beğeni

Merhaba,
Sizden esinlenerek bugun sona anda cortez gold siparisi verdim.Yorumunuz ve benim de aromali bira arayisim ayrica hazir serbetciotlarinin da kit dahilinde oldugunu gormemle bir anda siparis vermis bulundum.Gordugum kadariyla seker ilavesi gerektirmeyen bir kit ve bu sefer dme de kullanmayacagim.Sadece mittelfrüh serbetciotu aldim son gunlerde dry hop olarak eklerim diye.Siz kurulumda seker veya dme eklediniz mi?Ayrica kurulumda dikkat et diyeceginiz bir konu var mi?

1 Beğeni

Hiçbirşey eklemedim. Mittelfrüh 20 gr kadar belki hop tea yapılarak atılabilir. Saazdan gelen çimenimsi tadı dengeleyebilir belki. Hatta bence daha güzel bile olabilir. Turunçgil aroması yakışacaktır. Hatta 30 gr da olabillir. Hatta hatta hafiften acılığa izin verebilirsiniz. Çok hafif bir bira. Genizde az bişey acılık bıraksa fena olmazdı diye düşünmüştüm. Mittelfrüh kesinlikle yakışacaktır. Hatta limon kabuğu ile ufacık bi çay yapıp içine atasımm geldi.

2 Beğeni