Crossman's Gold Lager Bira Kiti ve farklı maya kurulumları

(Onur ÖZDAMAR) #1

Merhaba arkadaşlar,
Crossman’s Gold Lager Bira Kitisiparişi vereceğim fakat sizlerden öğrenmek istediğim bazı konular var. Öncelikle şeker veya kuru malt özü yerine sadece ekstra açık sıvı malt özü kullanmak istiyorum(ürün sayfasında açık sıvı malt özü diyor ama çok büyük bir farklılık yaratacağını düşünmüyorum bunun). Bu kiti kendi içinden çıkan maya ile değilde S-04 ale mayası veya US-05 ale mayası ile kurmayı planlıyorum. Bu 3 alternatif (kendi mayası, S-04 ve US-05) aralarında kurulum sonrası ne gibi farklılıklar olur? Ve başka bir maya öneriniz de olur mu? Bu konulara basit ama detaylı bir biçimde cevap verebilirseniz sevinirim.
Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

(birol) #2

merhabalar 1 hafta önce şişeledim ben 1.250 gr şekerle kendi mayasıyla 22 litre kurdum . size tavsiyem kendi mayası 500 gr şeker ve şerbetçi otlu malt özü kullanman biranın rengi bakır rengine kaçıyo mayası da s-5 ve s-4 den daha iyi berrak ve çökeltisi yüksek

(Onur ÖZDAMAR) #3

Cevap için teşekkür ederim öncelikle, meraktan soruyorum, peki s-04 ve s-05 mayaları ile kurulumda kendi masasına göre ne gibi farklılıklar olacaktır? Ben direk bir kutu 1.5 kg sıvı malt özü ile kurmak niyetindeyim, neden siz şeker ve kuru malt özü kullanmamı önerdiniz?

(birol) #4

kitle gelen m-44 maya zannedersem bence s4-s5 olumsuz etkiliyo biranın tadını kuru malt özü şart değil sıvı daha iyi olur

(Ahmet Ali Güvenç) #5

Selamlar,
bu kitin içeriğindeki maya S33 türevi bir ale maya.yani şeker sindirimi ve çökelti düşüktür.o yüzden biralarda hafif bir şeker ve maya tadı kalıyor,tamamen malt ile yapılırsa daha başarısız bir maya.size tavsiyem sıcaklığı ayarlayabilirseniz bir lager mayası kullanın.ayarlayamıyorsanızda us-05 yada k97 kullanın.s04 baskın aromalı ingiliz tipi alelere daha çok uygun.us05 ale maya olmasına karşın daha sek ve lager karakterine uygun bira üretir…

(Tigin ) #6

@Ahmet_Ali_Guvenc tespitinizi şöyle destekleyebilirim, kendi mayası ve 2x Light KMÖ ile yaptığım kurulum oldukça bulanık ve FG 1.014’te kaldı. Hafif tatlı ve kovada geçirdiği 3 hafta sonra dahi oldukça bulanık idi.
@brol saf şeker ile başarılı sonuç alması başka bir destekleyici gözlem.

(Onur ÖZDAMAR) #7

Tam olarak aradığım cevaplar bunlardı, teşekkür ederim @Ahmet_Ali_Guvenc ve @brol. Bu cevaplar neticesinde Crossman’s Gold Lager kit, Ekstra açık sıvı malt özü ve Us-05 maya siparişi verdim. Sonuçları vakti geldiğinde paylaşacağım.

(Ahmet Ali Güvenç) #8

Ben olsam 300 gr şekerde ilave ederdim bu kuruluma,4,9-5 civarı alkol oranı olur tahminen.afiyet ola :wink: