Cwtch Bira Kiti

(Olgu Erhan) #1

Çok kararsızım, ustalar ne der. Sepete ekledim ama alıp kurmalı mı :grinning:

(Şişede Enaz BİRAY) #2

Renginin koyuluğu dışında anlatılan tad detayları ilgi uyandırıcı.

(Olgu Erhan) #3

Bakalım ilk kim deneyecek, yeni gelmiş :rofl:

(kompetan) #4

Sanırım birazdan alacağım. Pazar günü şişeleme var, yetişirse kurar deneyimlerimi yazarım :slight_smile:

(Olgu Erhan) #5

Ooooo Bir yiğit çıktı meydane biriside birbirinden merdane :joy::joy::joy:

(GolgeBira) #6

Alip 2 farkli sekilde kurmayi planliyorum. Tadi ve ikiser kutu seklinde gelmesi ilgimi cekiyor.

(kompetan) #7

Darısı Cwtch’nin başına

(kompetan) #8

Kiti 15 gün önce aldım. Bugün kurmayı düşünüyorum ama kutunun içinde Türkçe kurulum kılavuzu yok. Forumda da bilgi yok. İnternette araştırınca en anlaşılır video şu :

https://youtu.be/36RZfnE7Twg

Buna uyarak kurulum yapacağım. Lakin hidrometrem olmadığı için ölçüm yapma şansım yok. Diğer kitler gibi şişelemeden 2-3 gün önce mi atmalıyım şerbetçi otlarını? Videoda 4-6 gün bekleyin, ölçün, uygunsa atın ve bi 4-6 gün daha bekleyin ölçün ve şişeleyin diyor. Keza İngilizcem yeteri kadar olmamasına rağmen de kit ile gelen kurulum kılavuzundan da anladığım kadarıyla bu şekilde. Alıp kuran birileri var mı? Ya da site yetkilisi arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

(Uğur) #9

Kiti aldık kurduk, içinde değil ama üzerinde sanki Türkçe açıklama vardı, kitin içinden 2 paket citra ve 2 paket colombus şerbetçi otu çıkıyor, ilk olarak 1 paket citra ile 1 paket colombus’u kovaya boşken dök ve üzerine yanlış aklımda kalmadıysa yarım litre (bir litrede yazıyor olabilir) sıcak su dök, kova kapağını kapa ve 5 dk bekle, arkasından diğer kitlerdeki gibi standart kurulumu yap, fermantasyon bitiminde kalan otları dök (karıştırma) 3-4 gün bekle ve şişele.

(kompetan) #10

Biraz önce kurulumu yaptım. Kurulumu yaparken farkettim ki kutunun içinde değil de dışına yapıştırılmış Türkçe kurulum anlatımı var. Linkini attığım videodaki gibi, sizin de yazdığınız üzere. Bakalım nasıl bir sonuç alacağız.

Kova ve şişe süresiyle ilgili bir bilginiz var mı peki?

(Buğra) #11

Ben de bu kiti Pazar günü kurdum. 1 gün sonra gaz çıkışı başladı maya uyandırma yapmama rağmen. Yalnız benim kit İngiltere’den gelmişti, uzun süredir de bekliyordu belki bunun etkisi vardır.

1. gün dry hop, 2.hafta sonunda da eğer mayalanma sürecinde aksilik olmamışsa şişelemeyi düşünüyorum. Şişede 3 hafta yeterli olacaktır tahminim.

Not : Eğer yanlış aklımda kalmadıysa dry hop ideali fermantasyon bitişinde değil, bitime yakın (1010 hedef fg ise 1013-1015 fg gibi) yapmak.

(yunus) #12

Ben de kiti 13 nisanda kurdum 6. gün gaz çıkışı hafif yavaşladı 2-3 gün içinde dry hop yapmayı düşünüyorum siz ne dersiniz ?

(Uğur) #13

Yaklaşık 7. veya 8. günde dry hop yaptık, normalden biraz daha fazla bekleyip sanırım dry hop sonrası 6. günde şişeledik. Şişede 1.5 hafta beklettikten sonra dün ilk tadımı yaptım, nefis olmuş, sanırım bir hafta sonra tadı tam oturur. Şerbetçi otu aroması çok baskın ama kesinlikle rahatsız etmiyor, acılık yok sadece şerbetçi aromasına alışık olmayanlara eminim aroma acı tat verebilir. Ağır ağır içilecek tam bir keyif birası, normalde fazla şot’lu biraları içmekte zorlanıyorum ancak bu biradaki tad hoşuma gitti. Özellikle bu biradan önce daha hafif bir bira ile başlayıp bu bira ile taçlandırmayı tavsiye ederim :slight_smile:

(yunus) #14

şişeleme şekerini ne ölçüde kullandınız

(Uğur) #15

760/360’dan bir tane. Kitin tarifinde litre başına max 4.5 gr şeker tavsiye etmişler.

(kompetan) #16

Bugün günlerden Pazar. Perşembe günü şerbetçi otlarını attım. Planımda bugün şişeleme yapmak vardı ama inanılmaz yorgun hissediyorum kendimi. Şişelemeden 2-3 gün önce şerbetçi otunu koyunuz demesine rağmen yarın, yani 4. gün şişeleme yapsam sorun teşkil eder mi acaba?

(GolgeBira) #17

Her geçen gün aroma biraz daha azalıyor. Tek sorun aromanın azalması.

(kompetan) #18

Biraz önce şişelemeye başladım. Fakat ciddi bir sorunum var. Kovada 2,5 litre olmasına rağmen 25 dakikadır dolum yapamıyorum. Sebebi şişeleme çubuğunun sürekli tıkanması. 2 kez çıkardım temizledim ama ilk takışımda, ilk pompada yine tıkanıyor. Kovanın kapağını açtım, dipte ciddi tortu var, çamur gibi resmen. Bu kadar bulanık bira da ilk kez dolduruyorum bu arada. Ne yaptıysam dolum gerçekleşmiyor kısacası. Aklıma bir çözüm de gelmiyor pes edip heba edeceğim gibi 5 şişe birayı. Şerbetçi otu aroması da tavan. Bir yandan dolum yaptım bir yandan da nasıl içeceğim bu birayı diye homurdandım.

(Olgu Erhan) #19

Sulandır öyle doldur :joy:

(kompetan) #20

Sen sen ol sakın ha şerbetçi otunu kovaya öylecene bolaca etme :slight_smile: Torba aldım, elime ulaştı ama daha dün ulaştı. Bundan sonra kafamı kessen öyle atmam :stuck_out_tongue_winking_eye: