Daha hızlı olgunlaşma için şişeleri sallamak

Merhaba arkadaşlar arama yaptım fakat benzeri konu bulamadım. Şimdi biraları şişeledikten sonra olgunlaşmaları için bekliyoruz ya hani, glikoz alkol ve co2’e dönüşüyor. Mayalar dibe çöktükçe maya yüzeyine temas eden glikoz miktarı azalmış oluyor buna karşın örneğin günde bir kere şişeyi ters çevirsek mayaları dağıtsak şekerlere daha kolay ulaşsalar şişedeki olgunlaşmayı hızlandıramaz mıyız acaba ? Tabi yine tüketmeden önce mayaların çökmesini bekleyeceğiz. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değer mi ?

Sanki bununla ilgili bir kaç şey konuşuldu diye hatırlıyorum ama ben de bulamadım. Ben de merak ettim şimdi @Serter beye bir soralım belki fikir verir.

1 Beğeni

Daha hızlı olgunlaşma icin şişeleri sallamaya gerek yok​:slight_smile: mayalar koşmaz. .sadece çoğalır :slight_smile:

@Wampirella Tabi ki koşmaz :joy:

1 Beğeni

Sallamaktan ziyade hızlı olgunlaşma için izin verilen daha yüksek sıcaklık olabilir.
Örnek: 18 C de izin verilen ve kabul edilen bir sıcaklık.
21 C de gene kabul edilen sıcaklık.
Şişelerdeki maya 21 C de daha hızlı çalışıyor.

Ben hesap yapmadım ama. Olgunlaşma süresi birkaç gün farkeder bence.

Ben şu ana kadar 17-18 C mayalamanın durduğu kite ısıtma kemeri bağladım. Mayalar çalışmaya başladı ve yoğunluk 2 gunde 1015 ten 1011 e düştü.
Aynı şekilde lager kitte 14 C mayalama durmuştu.
15-16 C ya çıkınca mayalama yada gaz çıkışı tekrar başladı.
Özetle sıcaklık önemli faktör.

İkincisi de maya miktarı: özellikle lager kitlerde şişeye taze maya eklendiğini yabancı sitelerde okumuştum. Ama tecrübem yok.:slight_smile:

2 Beğeni

Bu işin olayı ısı.
10 derecede şişelere samba yaptırsanızda bişey olmaz

3 Beğeni

Hocam ben de biliyorum enzim faaliyeti için uygun sıcaklığa ihtiyaç olduğunu. Bir faktörün etkisini ölçmek için diğer faktörler sabit tutulur. Sıcaklığı sabit ve uygun aralıkta kabul ediyorum yani fikir yürütürken.

1 Beğeni

Şişeler için 20-25 derece ortam sağlayabiliyorsanız sallama gereksiz. Hava çıkışı durdu diye kova sallamakla eşdeğer.
Ama şişeler soğuk bir yere kaldırılmış ve akabinde sıcak bir yere alınacaksa aciliyete binaen (söz verilmiş parti vs. :slight_smile: ) denenebilir.

2 Beğeni

Tam 19.5 derece sabit sıcaklıkta bekliyorlar keratalar :slight_smile:

1 Beğeni