Damacanadan konik fermenter

Selamlar. Ne zamandır aklımda olan ama birkaç soruna çözüm bulamadığım konik fermenter yapımı için çareyi şans eseri bir seyahatte buldum.
Fotoğrafta görüldüğu gibi (fotoğrafı ters çevirdim😀 ) ters çevrilen bir damacanadan valf yardımıyla su almak için kullanılan bir aparatı Bangladeş’te gördüm ve hemen edindim. Sizdirmazligi test ettim, gayet iyi. Kurulumu damcananin ağzından yapip bu aparatı takacagim, ikinci resimdeki gibi ters çevirip bir kova içine yerleştireceğim. Bu sayede beklemek için dengelı bir stand yapmış olacağım ve sizmalar ve damlamalara karşı da bir önlem almış alacağım, kova daha büyük ve şeffaf olacak tabii…hava kilidi takabilmek için ise üstten dogru olcude, muhtemelen eriterek(ki icine partikul kacmasin )bir delik açıp Hava kilidini takacagim.
Ama bence bu ideal bir yol değil ama aklıma bir türlü deliği önceden açıp kurulum boyunca sızdırmazlık sağlayacak bir cozum gelmedi, belki kat kat stretch film işe yarar, yada deliğe uygun sağlam bir tıpa…
(Uygun bir cozum bulamazsam her kuruluma bir damacana feda etmek zorunda kalabilirim. )
ama henüz denemedim, bu konuda fikirlerinize açığım. Kurulum ve fermantasyon bitince alttan tortuyu bu aparat ile alabileceğim valfe basarak. Bu hem tortusuz hem de ikinci fermantasyona hazır bir bira sağlayacak. Bu aparata uygun bir hortum ile de aktarma ve siseleme sansim da var tabi yardım alarak.
Benim göremediğim olumsuzluklar yada iyileştirici fikirleri olan var mı acaba?
Aklıma gelen bu aletin menşei dolayısı ile gıdaya uygun olmayışı ama temas yüzeyi küçük ve kısa zamanda tortu ile kapanacağı için olumsuzluk az olur diye düşünüyorum, en azından umuyorum. :blush:
Ne dersiniz bu konik fermenter çalışır mı?

2 Beğeni

Deliği eritmek yerine, standart fermantasyon kovasının çapını ölçerek matkapla yapmanız daha mantıklı olur. böylece kova ile gelen kava kilidi tıpasını monte edebilme şansınız olur :slight_smile:

Tam olarak olay budur.

Zihni sinir inda club

Heyecanla takipteyim

1 Beğeni

Kurulumdan sonra ters çevireceğim için matkap içeriye plastik parçalarının düşmesine yol açar sanırım. Var mı acaba temiz çalışmanın bir yolu sizce?

https://www.facebook.com/100005728308748/videos/544995479034724/ şöyle bi videoya denk gelmiştim yardımcı olabilir sanırım

2 Beğeni

oh shit :slight_smile:

Ustteki sistemi göremedim videoda nasıl acaba fermenter, o da damacana mi?

Videoyu değil yapım resimlerini atmak istemiştim zaten bulup burayı editleyeceğim

1 Beğeni

Mayaları üstten serpip sonra bi anda ters yüz etmek zarar vermez umarım?

Bu arada linkte hava kilidiyle ilgili şahane bir çözüm var, geliştirilebilir.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154155569912875&set=p.10154155569912875&type=3&theater

Teşekürler, epey işime yarayacak. Özellikle tortuyu alırken hava alması ve okside olmasıni engellemek gerekecek ama sanki bu risk Dry hop yaparkenkinden fazla değil, tabii üstteki deliği serbest bırakmali. Akvaryum hortumu aparatı da delik için güzel çözüm. Bİraz da deneyerek göreceğiz sanırım. :blush:

Tahılda gerçekten fazla tortu oluyosa benim de işime yarayabilir ama önce anlık sıcaklık ve gravity takibi için iot projelerim var bi yandan da kazan serpantin falan bakınıyorum

Ben de öyle umuyorum,yavaşça çevirince sıkıntı olmaz hafifce çalkalanmis gibi olur sadece.
Yapılan yada anlatılan modeller daha güzel benimki epey ilkel ama umarım işe yarar.

Sizin o projeler zaten uzay mekiği kalır bunun yaninda :grin:

Sıcaklık kolay da gravity yi de kıvırabilirsem beerbug ın aynısı oluyo alet 150$ :smile:

Arkadaşlar niye bu kadar zorluyoruz ki damacanalara hava kilidi tapası zaten satılıyor onunla normal fermentasyonu yapın bitince tapayı çıkarın yerine arkadaşın resmini koyduğu tapadan yada face deki kapak çalışmasından takıp ters çevirin zaten yapışan tabana yapışmıştır asılı duranlarda bir gün sonra kapağın ağzına çökmüş olur sizde musluktan akıtarak tortuyu ayırır sonrada aynı yolla şişelemeye devam edersiniz.
Damacana hava kilidi
https://www.butikbira.com/products/uclu-hava-kilidi-seti (3. Resim)

Bu damacana delme projelerine bence gerek yok hem vakit alıcı hemde zaten işi bitince atılacak tek kullanımlık damacana kullanımına daha uygun buldum.

3 Beğeni

Damacanadan konik fermentör fikrini daha önceden facebook grubundaki bir arkadaş ortaya atmış ve gerçekleştirmişti. Fakat her damacananın bu iş için uygun olmadığını okumuştum. Özellikle 19 litrelik sert plastik damacanalar ters konik fermentör için uygun değiller. Bunun sebebi de damacananın geniş boyun yapısı. Yani kısacası resimde kullandığınız damacana zaten konik değil. Tortu büyük oranda damacananın dibinde değil boyun kısmında birikecektir.

Bence de @Zgrp haklı. Fermantasyon bitene kadar klasik usul ile hava kilidi kullanılır, gaz çıkışı bitince vanalı kapak takılıp ters çevrilir. Bir gün sonra dibe yapışmamış tüm tortu konik bölümde birikir ve alınabilir.

1 Beğeni

Hic denk gelmemişim bu videolara, sadece birkaç konik fermenter videosu seyretmistim. Anlaşılan sadece bulduğum bu aparat bir ölçüde kolaylık sağlayacak. Bunun disinda düşünce olarak yapılmış uygulanmış birseymiş bu iş…
Neyse daha iyi oturdu kafamda.
Eğer sadece amaç tortuyu almaksa dediğiniz gibi önce Hava kilidi ile fermantasyon, son gün ters çevirip tortunun dibe çökmesi ile musluk takılıp tortu alınabilir.
Eger amaç ikinci fermantasyona da devam etmekse, belki üstteki hava kilidi deliği ilave aromalar vs. için kullanılabilir. Yani kurulum sonrası ters çevirip delmeli ve hava kilidi deliği açılmalı.
Bilmiyorum doğru mu düşünüyorum??
Bu arada @neb pek anlayamadım, facebookda da pek aktif değilim, damcananin boyun kısmında tortu birikmesinin sakıncası ne olarak konuşulmuş, ya da damcananin konusulan başka sakıncaları nelerdi?

Bu tarz damacanaların boyun kısımları biriken tortuyu alt kısımda değil üst kısımda biriktiriyorlar. Tortuyu almak icin vanayı açtığınızda boyunda biriken tortular gelmeyecektir. O açıdan bu durumu belirtmek istedim bu yüzden bu damacanayla yukarıdaki arkadaşların dediği gibi önce düz yapıp son gün ters çevirmek güzel sonuç verecektir bence de.